MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Historia i teraźniejszość w szkole od 1 września. Nowy przedmiot w roku szkolnym 2022/2023. W których klasach jest HiT?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Historia i teraźniejszość wejdzie do szkół od 1 września 2022. Jak wygląda podstawa programowa przedmiotu? Wyjaśniamy.
Historia i teraźniejszość wejdzie do szkół od 1 września 2022. Jak wygląda podstawa programowa przedmiotu? Wyjaśniamy. fot krzysztof kapica
Nowy rok szkolny rozpoczął się już 1 września 2022 roku. Wraz z nim przyjdzie przyszło sporo zmian. Jedną z nich jest wprowadzenie do szkół ponadpodstawowych nowego przedmiotu o nazwie: historia i teraźniejszość. W związku z tym zmieni się także program nauczania historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na temat reform w zakresie nauczania historii. Czego będą uczyć się licealiści? Ile będzie godzin HiT-u? W których klasach ma być nauczania historia i teraźniejszość? Nowy przedmiot zastąpi na poziomie podstawowym lekcje WOS-u. Został zatwierdzony kolejny podręcznik do HiTu – Wydawnictwa Szkolnego i Pedagogicznego.

Spis treści

Historia i teraźniejszość. Podstawa programowa nowego przedmiotu

W podpisanych przez ministra edukacji rozporządzeniach zostały zawarte:

 • podstawa programowa do nowego przedmiotu historia i teraźniejszość,
 • zmiany w podstawie programowej przedmiotu historia (zakres podstawowy i rozszerzony),
 • zmiany w podstawie programowej przedmiotu wiedza o społeczeństwie (zakres rozszerzony).

W treściach nauczania przedmiotu historia i teraźniejszość znajdą się m.in. następujące zagadnienia:

 • Wiedza o podstawach życia społecznego,
 • Świat i Polska w latach 1945–1956,
 • Świat i Polska w latach 1956–1970,
 • Świat i Polska w latach 1970–1980,
 • Świat i Polska w latach 1980–1991,
 • Świat i Polska w latach 1991–2001,
 • Świat i Polska w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku.

Szczegółowe informacje na temat podstawy programowej przedmiotu historia i teraźniejszość znajdują się tutaj. Uczniowie będą się uczyć m.in. o pandemii COVID-19 czy oceniać znaczenie i skutki katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.

W jakich klasach będzie HiT?

Liczba godzin nauczania wyżej wymienionych przedmiotów w szkołach ponadpodstawowych ma ulec zmianie. Od roku szkolnego 2022/2023 uczniowie będą mieli następującą liczbę godzin przedmiotu historia i teraźniejszość:

 • W liceum: 2 godziny (klasa I), 1 godzina (klasa II),
 • W technikum: 1 godzina (klasa I), 1 godzina (klasa II), 1 godzina (klasa III),
 • W szkole branżowej I stopnia: 1 godzina (klasa I).

Z kolei liczba godzin historii ma zmniejszyć się z 8 do 7 (w całym cyklu kształcenia). Lekcje historii mają być realizowane w liceum i technikum do końca pierwszego semestru w ostatniej klasie. Wymiar godzin nauczania historii i wiedzy o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym ma pozostać taki sam, a więc 6 godzin (historia) i 8 godzin (wiedza o społeczeństwie) w całym cyklu kształcenia.

Harmonogram i cel zmian w nauczaniu historii

Jak informuje MEiN nowy przedmiot ma być wprowadzany stopniowo. W roku szkolnym 2022/2023 pojawi się w pierwszych klasach liceum, technikum i szkół branżowych I stopnia, a w kolejnych latach będzie obejmował następne klasy. Uczniów, którzy rozpoczęli naukę w szkołach ponadpodstawowych przed rokiem szkolnym 2022/2023 zmiana ta nie będzie obowiązywać.

Decyzję o wprowadzeniu do szkół nowego przedmiotu resort edukacji argumentował tym, by przybliżyć uczniom zaniedbywany dotąd okres historii najnowszej. Nastąpić ma także wydłużenie narracji historycznej o okres 2004-2015, przy redukcji niektórych zagadnień z minionych epok.

Kto będzie uczył przedmiotu historia i teraźniejszość? Podręcznik do HiT-u

Przedmiotu historia i teraźniejszość będą mogli uczyć nauczyciele, posiadający kwalifikacje do prowadzenia zajęć z historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Jednocześnie od czerwca 2022 roku zostaną zorganizowane kursy doszkalające dla pedagogów. Nauczyciele w trakcie szkoleń zapoznają się z podstawą programową nowego przedmiotu, metodyką nauczania oraz narzędziami edukacyjnymi, które można wykorzystać na lekcjach.

Na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej są już dostępne materiały do nauczania historii oraz wiedzy o społeczeństwie, które zostaną niebawem zmienione pod kątem nowej formuły nauczania. Mają tam pojawić się tam również materiały do nauczania nowego przedmiotu: historia i teraźniejszość.

Podręcznik do nauki nowego przedmiotu został opracowany przez Wojciecha Roszkowskiego i ukazał się dzięki wydawnictwu Biały Kruk. „Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979” zawiera 8 działów i 512 stron. Wzbudził on sporo kontrowersji. Zarzuca mu się nieadekwatną formę, a także niestosowne treści.

Jak podaje PAP kolejny podręcznik do HiT-u to "Historia i teraźniejszość" Wydawnictwa Szkolnego i Pedagogicznego autorstwa Izabeli Modzelewskiej-Rysak, Leszka Rysak, Karola Wilczyńskiego i Adama Ciska został dopuszczony do użytku 2 września

– Wszyscy co chcą mogą napisać podręcznik do historii i teraźniejszości – zaznaczył Przemysław Czarnek. – Ja przyjmuję wszystkie wnioski o dopuszczenie do użytkowania podręczników. [..] Procedura trwa od półtora do dwóch miesięcy. Za chwilkę będzie zgoda na podręcznik Oświatowca. Czekam na kolejne wydawnictwa – poinformował minister.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Żywe szachy na Budzeniu Sienkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki