Historia ŁKS: 90 lat temu Wawrzyniec Cyll zadebiutował w...

  Historia ŁKS: 90 lat temu Wawrzyniec Cyll zadebiutował w reprezentacji Polski

  Marek Kondraciuk

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Ełkaesiacy przed meczem z Turcją przy al. Unii, od lewej: Karol Hanke, Zygmunt Otto, Władysław Karasiak, Wawrzyniec Cyll
  1/2
  przejdź do galerii

  Ełkaesiacy przed meczem z Turcją przy al. Unii, od lewej: Karol Hanke, Zygmunt Otto, Władysław Karasiak, Wawrzyniec Cyll ©fot. archiwum Jacka Bogusiaka

  To był dopiero ósmy w historii mecz piłkarskiej reprezentacji, powstałej rok i dziewięć miesięcy wcześniej. W środę 19 września 1923 o godz. 9, następnego dnia po rozegraniu w Wilnie "meczu propagandowego", jak pisała prasa, z reprezentacją tego miasta, ekipa wyruszyła do Helsinek. Wśród 13 piłkarzy, którym towarzyszyli jeden z twórców PZPN prof. dr Jan Weyssenhoff i sekretarz honorowy związku Adam Obrubański, był po raz pierwszy łodzianin, Wawrzyniec Cyll z ŁKS.
  Cztery dni później, w niedzielę 23 września 1923, na stadionie Töölön Pallokentä w Helsinkach (wówczas Helsingsfors), na oczach 5 tysięcy widzów Finlandia pokonała Polskę 5:3, a ełkaesiak stał się pierwszym sportowcem z Łodzi, który założył koszulkę z białym orłem. Dziś mija 90 lat od historycznego, ważnego w dziejach łódzkiego sportu wydarzenia.

  Wawrzyniec Cyll (urodzony 12.07.1900 w Łodzi, zmarły 7.02.1974 w Łodzi) był nie tylko pierwszym piłkarzem w reprezentacji, ale w ogóle pierwszym sportowcem. Polska nie brała jeszcze udziału w rozgrywkach międzynarodowych w innych dyscyplinach. W igrzyskach olimpijskich zadebiutowała dopiero rok później w 1924 w Paryżu (Wawrzyniec Cyll był pierwszym olimpijczykiem z ŁKS i jednym z 6 łodzian w reprezentacji olimpijskiej).

  Celnicy szukali wódki

  Dziś wyjazd do Helsinek to niespełna 2 godziny lotu. 90 lat temu jednak była to wręcz wyprawa. Ekipie towarzyszył dziennikarz "Przeglądu Sportowego", wówczas "tygodnika ilustrowanego, poświęconego wszelkim gałęziom sportu, ale w skrawkach archiwalnego tekstu nie zachowało się jego nazwisko. Drobiazgowo zrelacjonował podróż (zachowujemy oryginalną pisownię):

  - Drogą na Turmont i Zemgale przybyliśmy do Łotwy, a stamtąd do Estonji i stolicy tejże Rewla (Tallin) po 48 godzinnej podróży. Na dworcu tamtejszym oczekiwali nas delgaci Związku Estońskiego Piłki Nożnej oraz przyszły sędzia zawodów w Finlandii p. Silber, którzy zajęli się nami i ułatwili nam dalszą podróż. Na granicach łotewskiej i estońskiej nie rewidowano nas, co jest dowodem, iż także i w tych stronach sportowcy cieszą się względami. W Rewlu wsiedliśmy na statek "Wasa" i po pięciogodzinnej podróży, w czasie której morze było zupełnie spokojne, dotarliśmy do stolicy Finlandji, Helsingsforsu.

  W przystani oczekiwali nas przedstawiciele Związku Fińskiego z prezydium tegoż na czele, przedstawiciele Poselstwa Polskiego w Helsigsforsie, redaktor warszawskiego "Stadjonu" kpt. Królikowski oraz tłumy publiczności. Po krótkich powitaniach odwieziono nas autami do solidnego hotelu Cosmopolit. Jedynie w Finlandji spotkaliśmy się z pobieżną rewizją celną, poszukiwano bowiem u nas wódki. W Finlandji jest zakaz sprzedaży alkoholu, dozwoloną jest tylko sprzedaż piwa zawierającego 2 procent alkoholu - pisał korespondent "Przeglądu Sportowego".

  Sędzia grał, a piłkarz sędziował mecz

  Szczegóły z meczu można znaleźć w encyklopedii piłkarskiej Fuji "Biało-czerwoni" Andrzeja Gowarzewskiego. Po raz pierwszy w naszej reprezentacji nie było żadnego zawodnika z premierowego meczu Polski (w 1921 w Budapeszcie z Węgrami 0:1). Ciekawostką jest, że arbiter, Estończyk August Silber, dwa dni później zagrał przeciwko Polakom w Tallinie, gdzie nasza reprezentacja Wygrała 4:1. Ten zwycięski mecz sędziował natomiast... kapitan reprezentacji Finlandii Verner Eklöf, który dwa dni wcześniej strzelił naszej reprezentacji dwa gole. Tak wyglądał futbol międzynarodowy w tamtych pionierskich latach.

  W opanowaniu piłki stała nasza drużyna wyżej

  Ełkaesiak Wawrzyniec Cyll grał w Helsinkach "na beku", jak się wówczas mówiło, a więc był jednym z dwóch obrońców obok Władysława Olearczyka z Pogoni Lwów. Polska przegrała z Finlandią 3:5, ale wysłannik "Przeglądu Sportowego" nie obwinił Wawrzyńca Cylla o utratę żadnego gola. Dziennikarz ocenił mecz tak:

  - Gra prowadzoną była w żywem tempie i fair. Finnów cechowały nadzwyczajny bieg, start do piłki i gra głową. W tej ostatniej przewyższali oni naszych graczy o całe niebo, nasi nie próbowali nawet walczyć o górne piłki, gdyż te zdobywali zawsze finnowie (pisownia oryginalna - mk), rozporządzający świetnymi skokami. Jednakże zdobytych górnych piłek nie umieli finnowie podawać precyzyjnie we właściwym kierunku. Pomoc fińska grała zbyt defenzywnie, w czem ustępowała naszej, ataki finnów były nadzwyczaj niebezpieczne, a strzały nadzwyczaj celne. W opanowaniu piłki, kombinacji i passingach stała nasza drużyna wyżej - ocenił korespondent "Przeglądu Sportowego".
  1 »

  Komentarze (15)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wawrzyniec Cyll (urodzony 12.07.1900 w Łodzi, zmarły 7.02.1974 w Łodzi) - CZESC JEGO PAMIECI !!!

  ZARAZ WRACAM - SYM 1908 BOL ŁKS_Łódź‎ PL - dbwa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Proponuje nasz nowy stadion nazwac jego imieniem i nazwiskiem , bylo by to uwienczeniem jego kariery sportowej i oddanie choldu wybitnemu pierwszemu lodzkiemu pilkarzowi i sportowcowi .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Piękną mamy historię!

  1908>1922 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

  Piękną i wielokulturową mamy historię w przeciwieństwie do p.a.r.c.h.ó.w tylko czerwoną żydokomunistyczną!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Piękna historia - szkoda tylko że ŁKS2013 odciął się od swych korzeni

  Rodowity Łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 9

  Zarówno od żydowskiego 1909 jak i komunistycznego 1946

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie Kondraciuk - bardzo dobrze napisany artykul ! brawo.

  asd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  nie dosc, ze dobrze napisany to trzeba konsekwentnie przypominac o sportowej historii Lodzi (a co za tym idzie ŁKSu). Zreszta Lodz tozsama jest z ŁKSem a ŁKS z Lodzia i to od zawsze.
  Ignoranci...rozwiń całość

  nie dosc, ze dobrze napisany to trzeba konsekwentnie przypominac o sportowej historii Lodzi (a co za tym idzie ŁKSu). Zreszta Lodz tozsama jest z ŁKSem a ŁKS z Lodzia i to od zawsze.
  Ignoranci osiedlowego klubu zamiast skomlec - czytajcie o najstarszym i najwspanialszym lodzkim klubie, ktory dal Lodzi i Polsce (reprezentacji)tyle radosci poprzez swoich wychowankow! mimo, ze wiekszosc z was jest z podlodzkich wioch i nie ma z Lodzia nic wspolnego...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  100% Widzew

  RB RTS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  jestem w 100% Widzewiakiem mieszkam w Rąbieniu pod Łodzią, dlaczego Widzew ano bo łódzki klub sportowy jest Łódzki, a ja nie czułem się Łodzianinem dlatego padło na Widzew co prawda w tamtych...rozwiń całość

  jestem w 100% Widzewiakiem mieszkam w Rąbieniu pod Łodzią, dlaczego Widzew ano bo łódzki klub sportowy jest Łódzki, a ja nie czułem się Łodzianinem dlatego padło na Widzew co prawda w tamtych latach zawsze grał ligę niżej ale to były emocje że awansuje że może się uda. Myślę że w następnym sezonie te emocje wrócą bo na ekstraklasę to za wysokie progi jak na mój kochany Widzew zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Świat jest okrągły,a ludzie p.i.e.p.r.z.ą się po kątach

  billshankly (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5


  Wawrzyniec Cyll (urodzony 12.07.1900 w Łodzi, zmarły 7.02.1974 w Łodzi) był nie tylko pierwszym piłkarzem w reprezentacji, ale w ogóle pierwszym sportowcem.
  Jakiś Ty głupi,Kondraciuk...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I tego nam zazdroszczą!

  kk-ok (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  To już kolejny dowód na to, że mamy swoją tożsamość, piękne, barwne karty historii, dla których warto żyć i kontynuować tradycje! W przeciwieństwie do "tego czegoś", co najwyżej pamięta połowę lat...rozwiń całość

  To już kolejny dowód na to, że mamy swoją tożsamość, piękne, barwne karty historii, dla których warto żyć i kontynuować tradycje! W przeciwieństwie do "tego czegoś", co najwyżej pamięta połowę lat siedemdziesiątych i późniejsze Grajewskiego dokonania. Stety czy niestety, posiadając wspólne fizjonomiczne cechy, ewolucyjne i kulturowe dziedzictwo ( również tych tzw. "garbatych nosów" ) łączy nas wszystkich łodzian, bez uwarunkowania genetycznego i konieczności spoglądania w lustro .....zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ECH ŻYDZEWIACZKI ŻYDZEWIACZKI....WY BIDNE BITE WIEJSKIE PAŁY !!!!!!!! HEHEHEHEHEHEHEHEH !!!!!!!!!!!!

  Łodzianie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Łódz

  siames (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 12

  ...lecz najpiekniejszym momentem było kiedy Ramisch Hirszenberg strzelil pierwsza bramke dla Łks-u az wszystkim jarmułki sie na garbate nosy pospadały


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  żałosne podmiejskie burki

  OLD (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 6

  gdzie pajacu był wtedy wstydzew?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jak to gdzie?

  vol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  komunistyczni partyjni żydzi zakładali klub piłkarski przy widzewskiej manufakturze:)
  !
  nie zmienia to co prawda faktu, że założycielammi ŁKSu część była żydami, ale oni zakładali klub dla...rozwiń całość

  komunistyczni partyjni żydzi zakładali klub piłkarski przy widzewskiej manufakturze:)
  !
  nie zmienia to co prawda faktu, że założycielammi ŁKSu część była żydami, ale oni zakładali klub dla ROBOTNICZEJ Łodzi. Tak jak dla niej zbudowali szpital czy gazetę, czy tramwaje.
  Drugi klub który nawiązuje do "ROBOTNICZEJ" ma tyle z nimi wspólnego co PZPRzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Łódz

  siames (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 11

  ...lecz najpiekniejszym momentem było kiedy Ramisch Hirszenberg strzelil pierwsza bramke dla Łks-u az wszystkim jarmułki sie na garbate nosy pospadały


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Łódź tylko biała!

  1908>1922 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Co żal d.u.p.e ściska! My chociaż mamy wielonarodową historię klubu, a nie jak wy ficefiacy czerwoną żydokomunistyczną i tylko taką

  Sport z kraju i ze świata

  Zobacz więcej na Sportowy24.pl

  Tabela Ekstraklasy

  Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
  Eliminacje Ligi Mistrzów
  Eliminacje Ligi Europy
  1 Legia Warszawa Live 37 44 21 10 6 70-31
  2 Jagiellonia Białystok Live 37 42 21 8 8 64-39
  3 Lech Poznań Live 37 42 20 9 8 62-29
  4 Lechia Gdańsk Live 37 42 20 8 9 57-37
  5 Korona Kielce Live 37 28 14 5 18 47-65
  6 Wisła Kraków Live 37 26 14 6 17 54-57
  7 Pogoń Szczecin Live 37 25 11 13 13 51-54
  8 Bruk-Bet Termalica Nieciecza Live 37 25 13 7 17 35-55
  Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
  Spadek do 1. ligi
  1 Zagłębie Lubin Live 37 34 14 11 12 51-45
  2 Piast Gliwice Live 37 31 12 10 15 45-54
  3 Śląsk Wrocław Live 37 29 12 10 15 49-52
  4 Wisła Płock Live 37 28 12 11 14 49-57
  5 Arka Gdynia Live 37 24 10 9 18 44-60
  6 Cracovia Live 37 24 8 15 14 45-52
  7 Górnik Łęczna Live 37 22 9 10 18 47-63
  8 Ruch Chorzów Live 37 19 10 8 19 42-62
  Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
  Awans do grupy mistrzowskiej
  Miejsce w grupie spadkowej
  Ruch Chorzów został ukarany odjęciem czterech punktów za zaległości finansowe
  1 Legia Warszawa Live 37 73 21 10 6 70-31
  2 Jagiellonia Białystok Live 37 71 21 8 8 64-39
  3 Lech Poznań Live 37 69 20 9 8 62-29
  4 Lechia Gdańsk Live 37 68 20 8 9 57-37
  5 Zagłębie Lubin Live 37 53 14 11 12 51-45
  6 Wisła Kraków Live 37 48 14 6 17 54-57
  7 Korona Kielce Live 37 47 14 5 18 47-65
  8 Wisła Płock Live 37 47 12 11 14 49-57
  9 Pogoń Szczecin Live 37 46 11 13 13 51-54
  10 Śląsk Wrocław Live 37 46 12 10 15 49-52
  11 Piast Gliwice Live 37 46 12 10 15 45-54
  12 Bruk-Bet Termalica Nieciecza Live 37 46 13 7 17 35-55
  13 Cracovia Live 37 39 8 15 14 45-52
  14 Arka Gdynia Live 37 39 10 9 18 44-60
  15 Ruch Chorzów Live 37 38 10 8 19 42-62
  16 Górnik Łęczna Live 37 37 9 10 18 47-63

  Magazyn sportowy