Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia łódzkich ulic: Bednarska. Ulica znana z nowoczesnego osiedla „zusowskiego”

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Ulica Bednarska musiała istnieć na mapach już podczas I wojny światowej. Wtedy bowiem Niemcy zmienili jej nazwę na Boettcherstrasse

Kolejne zmiany nazwy przeżyła podczas drugiej okupacji niemieckiej. Niemcy nazwali ją na krótko Kopernikusstrasse, a potem stała się Ostpreussenstrasse. Po zakończeniu II wojny światowej znów była Bednarską. W okolicach tej ulicy przed wojną wybudowano jedno z najnowocześniejszych osiedli w Łodzi. Osiedle to nazywano „zusowskim”. Wzniesiono je bowiem głównie dla pracowników ZUS-u. Wybudowano je w 1935 r. Osiedle dzieliło się na część inteligencką i robotniczą. W pierwszej mieszkali lekarze, farmaceuci, urzędnicy. Mieszkania jak na tamte czasy były komfortowe. Miały łazienki, toalety, podłogi wyłożone parkietem. W łazienkach była instalacja gazowa i piecyki Siemensa. Mieszkania miały porządne drzwi, okna, z mosiężnymi okuciami. Domy przy Bednarskiej 24 i 26 należały do tej inteligenckiej części osiedla. Bloki robotnicze miały niższy standard. Miały np. toalety, ale brakowało w nich łazienek. Jednym z projektantów domów przy ul. Bednarskiej 24 i 26 był Józef Szanajca. To jeden z najwybitniejszych architektów młodego pokolenia, którzy tworzyli w okresie międzywojennym. W 1939 r. został zmobilizowany. Na wojnę poszedł razem ze swoim samochodem. Zginął w nim 24 września pod Płazowem koło Tomaszowa Lubelskiego.

Na osiedlu przy Bednarskiej w latach 30. XX wieku zamieszkał słynny filozof Leszek Kołakowski. Gdy przyjechał do Łodzi był chłopcem. Zamieszkał u cioci. Była lekarką. Pracowała w łódzkiej ubezpieczalni. Pod numerem 15 mieszkał zaś Werner Ventzki, nadburmistrz Łodzi podczas II wojny światowej.

W domu przy ul. Bednarskiej 26 mieszkał znany reżyser Wojciech Marczewski. Jego dziełem są takie filmy jak „Dreszcze”, „Zmory”, „Ucieczka z kina „Wolność”, „Weiser”. Na tym osiedlu mieszkała również kostiumolog Magda Tesławska. Projektowała kostiumy m.in. do „Ogniem i mieczem”, „Quo vadis”, „Pana Tadeusza”, „Starej Baśni” i „Potopu”. Przy Bednarskiej do 1951 r. mieszkała też Hanna Ożogowska, znana pisarka dla dzieci. Była dyrektorką liceum pedagogicznego dla wychowawczyń przedszkola. W wydanej w 1959 r. książce „Tajemnica zielonej pieczęci” opisała chłopców z „zusowskich” domów. Jej akcja rozgrywa się w Łodzi. Ożogowska napisała jeszcze kilka innych książek, które w latach 60. i 70. ubiegłego wieku cieszyły się dużą popularnością wśród dzieci: „Ucho od śledzia”, „Głowa na tranzystorach” oraz „Dziewczyna i chłopak, czyli heca na czternaście fajerek”. Na podstawie tej ostatniej powieści nakręcono serial telewizyjny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki