Historia samooskarżenia, czyli co wybudował Tomasz Kacprzak?

  Historia samooskarżenia, czyli co wybudował Tomasz Kacprzak?

  Włodzimierz Tomaszewski

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Co jakiś czas radny Tomasz Kacprzak chce przypomnieć o swoim istnieniu i wtedy pyta o to, kto odpowiada za to, że powstała publiczna droga na Janowie i jest teraz w rękach biznesmena Piotra Misztala. Odpowiedź jest bardzo prosta: Tomasz Kacprzak.
  Włodzimierz Tomaszewski jest byłym wiceprezydentem Łodzi za kadencji Jerzego Kropiwnickiego

  Włodzimierz Tomaszewski jest byłym wiceprezydentem Łodzi za kadencji Jerzego Kropiwnickiego ©Grzegorz Gałasiński/archiwum

  Tereny pod budownictwo

  W poprzednim ustroju Państwo wywłaszczyło właścicieli gruntów na terenie Janowa pod budownictwo komunalne - wielorodzinne bloki. Po zmianie ustroju grunty przejęło miasto. Niestety, temu przejęciu nie towarzyszyło uregulowanie kwestii wywłaszczeniowych na tyle racjonalnie, by takie wywłaszczenie mogło dalej bez przeszkód służyć zaspokajaniu potrzeb mieszkańców. W efekcie po 10 latach od wywłaszczenia, jeśli nie rozpoczęła się tam budowa bloków właściciele mogli odzyskać grunty zwracając odszkodowania.

  Trudna decyzja

  Kiedy Miasto mogło próbować dźwigać finansowanie takiego budownictwa byli właściciele nabrali uprawnień do zwrotu gruntów.
  Trzeba było podjąć decyzje, czy na tych terenach budować komunalne bloki i czy ma być tam dalej funkcja mieszkaniowa, licząc się z faktem że na części tych gruntów trzeba będzie albo ponownie rozliczyć się z właścicielami, albo zwrócić grunty z przesądzeniem, że mają już przeznaczenie pod budownictwo mieszkaniowe. Zdecydowano, żeby budować i utrzymać przeznaczenie mieszkaniowe gruntów.

  Kto zdecydował?

  Zdecydowali starsi koledzy pana Kacprzaka. Stało się to bowiem w kadencji, kiedy prezydentem miasta był jego polityczny lider, zaś bezpośrednio nadzorował tę sferę decyzji obecny jego samorządowy i partyjny kolega. Dlaczego wówczas przewodniczący koła łódzkiego Stowarzyszenia "Młodzi Demokraci" Tomasz Kacprzak nie protestował, nie przestrzegał przed tak "zgubną" decyzją. Odpowiedź też jest prosta: miał inne "priorytety".

  Jakie plany?

  Następcy wyłonieni w wyborach samorządowych 1998 r. również kontynuowali podjętą decyzję i 30 czerwca 1999 roku przesądzili o przyjęciu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obszaru miasta Łodzi położonej w rejonie ulic Zakładowej, Hetmańskiej, Rokicińskiej i Projektowanej "Z" z dominującą funkcją pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, z wyznaczonymi drogami publicznymi. Również wtedy nie widać było protestów p. Kacprzaka kiedy jego polityczni przyjaciele przesądzali o tym w łódzkim samorządzie.

  Jakie budowanie?

  Wszystkie formacje polityczne w Łodzi od połowy lat 90-tych deklarowały potrzebę budownictwa komunalnego, ale także uzbrajania terenów pod prywatne budownictwo wielorodzinne. Stało się to tym bardziej niezbędne, gdy w Łodzi można było rozwinąć w latach 2002-2010 wielkie projekty rewitalizacyjne, z Nowym Centrum Łodzi włącznie. Na Janowie budowano bloki, do których można było przeprowadzać mieszkańców terenów rewitalizowanych. Na bloki komunalne gmina wykorzystywała tylko część terenu, pozostały był sprzedawany prywatnym inwestorom, od razu budującym, bo było uzbrojenie. Bez uzbrojenia nie powstałby też blok na Janowie, w którym zamieszkał p. Kacprzak.

  Zwrot terenu

  Część gruntów trafiała w ręce deweloperów poprzez byłych wywłaszczonych właścicieli, którzy oddawali miastu odszkodowanie, je przejmowali i odsprzedawali. Tak nabył teren na Janowie Piotr Misztal. Działo się to równolegle z inwestycjami miasta. Jeśli nawet do zewnętrznego wobec Łodzi Starostwa - wydającego decyzje o zwrocie terenu byłemu właścicielowi - nie dotarła informacja o miejskich inwestycjach, tak by wyłączyć ze zwrotu np. działki pod drogą, to i tak można było przeprowadzić ponowne wywłaszczenie pod ten cel publiczny. Dlaczego tego nie uczyniono pozwalając p. Misztalowi na przełomie lat 2011/2012 wejść w rolę "pokrzywdzonego" właściciela wybudowanej zgodnie z miejscowym planem drogi publicznej?

  Koniec budowania

  Nowa władza po referendum w 2010 r. zaprzestała budować i uzbrajać tereny pod budownictwo mieszkaniowe. Część środków z budownictwa nowych bloków przeznaczono później na działania pod nazwą "Mia100 kamienic", wikłając rewitalizację w konflikty z mieszkańcami domów przeznaczanych do remontu, gdyż pozbawiano się nowej bazy lokali niezbędnej do przeprowadzek. (Starych wolnych lokali dla przeprowadzek też nie przybywa, bo wszystkie - i tak okrojone - pieniądze z drobnych remontów poszły do "100 kamienic".) Patronem tego stał się p. Kacprzak, który widać miał już inne priorytety niż mieszkaniowe stając się coraz starszym "młodym demokratą". Apelował wręcz o nieuzbrajanie terenów pod budownictwo i niebudowanie związanych z tym dróg - prowadzących także do budynków komunalnych. Jak widać w tym wypadku na tyle skutecznie paraliżował własnych kolegów, że ci porzucili budownictwo wraz z drogą, oddając p. Misztalowi pole do gry w sądzie.

  Włodzimierz Tomaszewski

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak ktoś się pobudował w polu ziemniaków to niech jeździ do pracy TRAKTOREM!!!

  Miasto powinno zadbać o infrastrukturę w CENTRUM!!! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Pieniądze należy przeznaczyć na remont i inwestycje w centrum miasta!
  Należy dążyć do koncentracji miasta, a nie zabudowywania okolicznych wiosek.
  Nie ma co patrzeć na cwaniaków którzy kupili...rozwiń całość

  Pieniądze należy przeznaczyć na remont i inwestycje w centrum miasta!
  Należy dążyć do koncentracji miasta, a nie zabudowywania okolicznych wiosek.
  Nie ma co patrzeć na cwaniaków którzy kupili ziemię w szczerym polu za 3zł/m2, a teraz żądają budowy drogi!
  Efekt takich działań jest taki, że w zaniedbanym centrum nikt nie chce mieszkać, a 50% ludzi dojeżdża tu do pracy własnym autem, blokując tym sposobem miasto. Podatki też płacą w Konstantynowie, czy Brzezinach, a nie w Łodzi!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tomaszewski prawdę pisze, a Kasprzak to kompromitacja na całego.

  komen (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Jedyny plus, że Kasprzak został odwołany.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oj, panie wice

  suri (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  Chyba pan nie rozumie pytania i nie widzi różnicy między budownictwem komunalnym i drogą do takich terenów, a drogą na prywatnym gruncie do prywatnego osiedla. I nie rozumie pan, że nie wolno...rozwiń całość

  Chyba pan nie rozumie pytania i nie widzi różnicy między budownictwem komunalnym i drogą do takich terenów, a drogą na prywatnym gruncie do prywatnego osiedla. I nie rozumie pan, że nie wolno miastu wzbogacać mieszkańcami osiedli na obrzeżach miasta, wysiedlając kamienice - polecam poczytanie o skutkach rozlewania się miast, w tym skutkach finansowych. Dobrze, że już pan nie rządzi.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prawda. mądrze mówi.

  dzolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 8

  prawda. mądrze mówi. przynajmniej jeden rozsądny głos. a rotacja poglądów POlityków jest powszechnie znana. szczególnie ta związana z własnymi korzyściami.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przyganiał kocioł garnkowi

  6ik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 7

  Co jakiś czas emerytowany tancerz Tomaszewski chce przypomnieć o swoim istnieniu i bredzi na łamach i portalu "Dziennika Łódzkiego".

  Zdjęcie autora komentarza
  cięzko!!!

  Mason

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 9

  Choć nie lubię Tomaszewskiego i uważam go za obłudnika, to w tym przypadku ma rację to dobry i prawdziwy głos.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POKRZYWDZONY????.

  obywatel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Bogatemu to i byk się ocieli.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zaklamanie Kacprzaka jest bezsporne!

  ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

  !


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żydostwo w UMŁ...

  Paweł B. i Tomasz P. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Kacprzak tak ma, zresztą jak cała diaspora.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo