Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Historie polityczne dla dziatek" w łódzkim Teatrze Zamiast [ZDJĘCIA+FILM]

Łukasz Kaczyński
Grzegorz Gałasiński
Najpierw w piątek w Łodzi, a potem w pozostałych miastach partnerskich: Anconie, Berlinie i Cardiff, obejrzeć będzie można spektakl "Historie polityczne dla dziatek" realizowany przez niezależny Teatr Zamiast, fundację NUR w partnerstwie z czterema innymi organizacjami z Europy. Przedstawienie będzie częścią większego projektu teatralno-edukacyjnego "WISE", dotyczącego uwikłania osoby ludzkiej w Wielką Historię.

Materiałem dla "Historii politycznych..." były wątki zaczerpnięte z prawdziwych świadectw ponad sześćdziesięciu uczestników warsztatów, skierowanych dla osób powyżej 65. roku życia. W Łodzi warsztaty te odbyły się w niezależnym Teatrze Szwalnia. Przedstawienie reżyseruje Giacomo Lilliu.

- Podstawową myślą tego projektu jest pamięć i proces przekazywania doświadczeń młodym przez przedstawicieli starszego pokolenia, które pamięta wojnę, ale też burzliwe wydarzenia lat powojennych - mówi włoski reżyser, który mimo młodego wieku ma już w dorobku przedstawienie prezentowane na Fringe Festival w Edynburgu. - Nasz spektakl ma też wymiar dydaktyczny, przez co może być bardzo atrakcyjny dla szkół, do których też jest kierowany.

Giacomo Lilliu urodził się w Marche w środkowych Włoszech, gdzie ukończył szkołę aktorską działającą przy Teatro Stabile delle Marche. Mając w dorobku kilka ról, w 2011 roku przeprowadził się do Londynu, gdzie ukończył Academy of Music and Dramatic Art i dołączył do tworzonego przez wychowanków tej uczelni Shatterpoint Theatre. Z nim zrealizował improwizowaną komedię "What Happens Next?" pokazaną rok temu w Edynburgu.

W Łodzi przedstawione zostaną podczas jednego wieczoru trzy odrębne opowieści, każda w odmiennej stylistyce. Co ciekawe, scenariusze do nich napisały dwie Niemki i Włoszka (Katja von der Ropp, Heidrun Kaletsch i Sonia Antinori).

"Dzisiejsza prawda może być kłamstwem" przedstawi spotkanie Łucji, studentki pracującej w instytucie historycznym, z emerytowanym profesorem Uniwersytetu Łódzkiego, który upublicznił kilka nagrań z zebrań uniwersyteckiej "Solidarności" w latach 1980-83. "Wszystko ma swój czas" przyniesie spotkanie dawnych kochanków w teatrze, gdzie razem pracowali i wspominają czasy protestów w 1980 roku. Trzecia historia to "Martwi nie mają głosu", której osią jest pobyt młodej Polki we włoskim hotelu. Obsesyjne myśli o polskiej historii - tej światowej, ale i tej rodzinnej - zabiorą ją na granice jawy i snu. W tle będzie katastrofa samolotu z polską parą prezydencką i spowijający Europę pył z islandzkiego wulkanu.

Zagrają: Małgorzata Goździk, Marysia Dębska, Mateusz Kocięcki, Bartosz Sak, Ewa Fukuoka i Wojciech Bartoszek. Historie te wejdą w skład 12-aktowej, teatralnej bildungsroman, która w 2015 roku będzie pokazana w Mediolanie.

Projekt "WISE" został sfinansowany z europejskiego programu "Grundig". Za polską część odpowiada młoda łódzka fundacja NUK. Zostanie też zrealizowany krótkometrażowy film, epilog do opowieści.

Założony przez absolwentów łódzkiej "filmówki" Teatr Zamiast działa w obiektach Widzewskiej Manufaktury (al. Piłsudskiego 135). Za wniesienie nowej energii w łódzką kulturę recenzenci nagrodzili go Złotą Maską.

Premiera w piątek (5 grudnia) o godz. 20. Kolejne pokazy 18 i 19 grudnia. Rezerwacje pod adresem [email protected] lub telefonicznie: 663 530 129, 795 474 366.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki