Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historyczna sesja Rady Miejskiej w Sieradzu.Siostra Alina Kulik uhonorowana ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Historyczna sesja Rady Miejskiej w Sieradzu.Siostra Alina Kulik uhonorowana
Historyczna sesja Rady Miejskiej w Sieradzu.Siostra Alina Kulik uhonorowana Fot. Dariusz Piekarczyk
Uroczysta, ze wszech miar historyczna sesja Rady Miejskiej miała miejsce w piątkowe popołudnie w Teatrze Miejskim w Sieradzu. Historyczna, bo podczas niej tytułem Zasłużony dla Miasta Sieradza uhonorowano Alinę Kulik, siostrę urszulankę z miejscowego klasztoru, a w przeszłości przełożoną sieradzkiej wspólnoty. Kilka tygodni temu rajcy miejscy jednogłośnie głosowali o przyznaniu jej tego zaszczytnego tytułu.W piątek, z powodu kłopotów ze zdrowiem siostra Alina nie pojawiła się w teatrze. Godnie zastąpiła ją przełożona klasztoru siostra Anna Papierz.

Sesję zwołano także w 15 rocznicę ustanowienia św. Urszuli Ledóchowskiej patronką Sieradza.
Święta Urszula odwiedziła Sieradz około 20 razy, a dziś z pewnością lobbuje w niebie za mieszkańcami miasta, któremu od 15 lat patronuje - mówiła siostra Małgorzata Krupecka. - Taki patronat to zobowiązanie dwustronne, bo miasto zobowiązuje się, żeby rozwijać i promować pewne wartości, które dla tej świętej osoby były ważne.

- Siostra Alina kocha miejsce, w którym spędziła kawał swojego życia - mówił z kolei prezydent Sieradza Paweł Osiewała. - Świadczy o tym chociażby wygląd miejsca, w którym siostry dzisiaj mieszkają. To miedzy innymi efekt jej tytanicznej praca, żeby odwodnić klasztor, poprawić elewację, upiększać wnętrza.

- Ogromną zasługą siostry Aliny jako osoby wykształconej muzycznie, o duszy wrażliwej na sztukę była działalność artystyczna i jednocześnie promocyjna naszego miasta poprzez założenie i prowadzenie chóru Cantilena - przekonywał radny miejski Jacek Przybyłek. - Koncerty chóru zawsze były istotnym wydarzeniem w kalendarzu artystycznym miasta. . Zespół wydał pięć płyt CD, dwie DVD oraz brał udział w następujących festiwalach i konkursach chóralnych: Podkreślić należy, że chór dwukrotnie koncertował za granicami Polski: w Rosji i Niemczech.Największą jednak zasługą siostry Aliny dla naszego miasta jest troska o zachowanie historii, zabezpieczenie i ocalenie od zniszczenia zabytku, jakim jest klasztor wraz z kościołem św. Stanisława. Siostra opracowała inwentarz zabytków znajdujących się w kościele św. Stanisława oraz w podominikańskim klasztorze w Sieradzu, zaś w 2007 r. podjęła się dzieła rewitalizacji i renowacji klasztoru. Nie sposób nie zauważyć, że była to swego rodzaju kontynuacja dzieła Matki Urszuli Ledóchowskiej.Władze miasta Sieradza i jego mieszkańcy zawdzięczają siostrze Alinie, Zgromadzeniu Sióstr Urszulanek, osobom ze Społecznego Komitetu Renowacji Klasztoru w Sieradzu oraz wszystkim darczyńcom - tak jak przed prawie 100 laty - kolejny raz uratowanie i odrestaurowanie perełki kultury polskiej, jakim jest XIII- wieczny zespół klasztorno-kościelny w Sieradzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki