Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historyczne komórki w pasażu Abramowskiego zostały odtworzone i zdobią szlak spacerowy

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Odtworzono elewację komórek, zamontowano drzwi, rygle i kłódki. Nad komórkami odrestaurowano ażurowe elementy. Wokół komórek są krzewy i ustawiono ławki. Oryginalne komórki zostały zburzone, bo większość z nich była tak zniszczona, że nie nadawała się do remontu. Służyły one mieszkańcom do przechowywania węgla. Czytaj dalej na kolejnym slajdzie
Odtworzono elewację komórek, zamontowano drzwi, rygle i kłódki. Nad komórkami odrestaurowano ażurowe elementy. Wokół komórek są krzewy i ustawiono ławki. Oryginalne komórki zostały zburzone, bo większość z nich była tak zniszczona, że nie nadawała się do remontu. Służyły one mieszkańcom do przechowywania węgla. Czytaj dalej na kolejnym slajdzie Krzysztof Szymczak
Komórki w pasażu Abramowskiego, zwane potocznie katakumbami, zostały odbudowane. Można już spacerować wokół nich.

Odtworzono elewację komórek, zamontowano drzwi, rygle i kłódki. Nad komórkami odrestaurowano ażurowe elementy. Wokół komórek są krzewy i ustawiono ławki. Oryginalne komórki zostały zburzone, bo większość z nich była tak zniszczona, że nie nadawała się do remontu. Służyły one mieszkańcom do przechowywania węgla.

Unikatowy charakter katakumb miał wartość historyczną i architektoniczną, dlatego postanowiono je odtworzyć. Niestety, komórek nie będzie można otwierać. Stały się częścią odnowionego pasażu Abramowskiego, gdzie zamontowano nowe oświetlenie. Dzięki temu można bezpiecznie przejść pomiędzy ulicami Sienkiewicza i Kilińskiego. Zbudowano też plac zabaw, a w przyszłym roku ma być zbudowana plenerowa siłownia i mini tężnia.

Łączny koszt inwestycji to 3 mln zł. Do modernizacji przeznaczony był ciąg 400-metrowy starych komórek lokatorskich, powstałych w latach 50-tych XX wieku.

- Niestety, z biegiem lat komórki coraz bardziej niszczały i trzeba było podjąć decyzję o zagospodarowaniu tego terenu. W związku z tym część komórek została zasypana, a w części położonej bliżej ul. Sienkiewicza odtworzyliśmy całe elewacje, łącznie z drzwiami, skoblami i ryglami, tak by nawiązywały wyglądem do komórek ubiegłego wieku – powiedziała Małgorzata Kryzińska z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki