Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hitlerowscy zarządcy Łodzi

Monika Pawlak
Namiestnik Kraju Warty Artur Greiser wprowadza na urząd prezydenta rejencji łódzkiej Friedricha Ubelhoera
Namiestnik Kraju Warty Artur Greiser wprowadza na urząd prezydenta rejencji łódzkiej Friedricha Ubelhoera archiwum
9 września 1939 roku Niemcy zajęli Łódź, a komendatem wojennym został generał-major Wilhelm von Plotho.

Po wybuchu II wojny światowej władza w Łodzi przeszła w ręce zarządu wojskowego, a komendantem wojennym został Wilhelm von Plotho. Ale już 13 września z Wrocławia do Łodzi został przeniesiony sztab Chef der Zivilverwaltung czyli, sztab szefa Zarządu Cywilnego przy Dowództwie 8 Armii Niemieckiej, który stanowił władzę cywilną na okupowanym obszarze. Jego kierownikiem był SS-Standartenfuehrer Harry von Craushaar.

Wcielenie Łodzi do Rzeszy

Zarząd Cywilny zajmował się zarządzaniem terenami okupowanymi, tworzeniem niemieckiej administracji, sądów i innych urzędów publicznych. Sztab Szefa Zarządu Cywilnego po przeniesieniu do Łodzi przekształcił się wkrótce w Urząd i powołał na stanowisko Komisarza Miasta Łodzi burmistrza miasta Bergzabern w Nadrenii i przekazał mu władzę cywilną.

9 listopada 1939 r. Łódź została wcielona do Rzeszy i weszła w skład tzw. rejencji kaliskiej, nazywanej później rejencją łódzko-kaliską i wreszcie - łódzką okręgu Poznań, którym zarządzał Artur Greiser. W Łodzi ulokowano zarząd rejencji, początkowo na jego czele stał prezydent Friedrich Ubelhoer, którego w połowie grudnia 1942 roku zastąpił na stanowisku Heinrich Riediger - dotychczasowy prezydent rejencji poznańskiej. Prezydentowi rejencji łódzkiej był podporządkowany Komisarz Miasta Łodzi, którym od listopada 1939 roku był Franz Schiffer. Schiffer pełnił ważne funkcje w NSDAP, był m.in. funkcjonariuszem w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, starostą powiatu Sulechów w Prusach oraz komisarzem powiatu Przemyśl.

Zgodnie z niemiecką ustawą gminną, która weszła w życie na terenach włączonych do III Rzeszy w 1940 roku, miastami w randze samodzielnych powiatów rządził nadburmistrz. Jego zastępcą był burmistrz, ponadto podlegali mu tzw. przyboczni urzędnicy. Radni pełnili funkcje doradcze, choć nadburmistrz miał też prawo powoływania doradców do spraw szczegółowych. Z kolei kierowane przez nadburmistrzów zarządy miejskie były podzielone według niemieckich wzorów na działy np. administracja ogólna, zarząd policji miejskiej, szkolnictwo, pomoc dla młodzieży.

Litzmannstadt zamiast Łodzi

8 lutego 1940 roku w gazecie ''Lodzer Zeitung'' ukazało się zarządzenie nazistowskiego prezydenta łódzkiej policji Johanna Schafera o tworzeniu w północnej części miasta specjalnej dzielnicy dla Żydów. Żydzi musieli opuścić swoje mieszkania, fabryki i sklepy ulokowane w innych punktach Łodzi i zamieszkać na Bałutach. Z kolei mieszkający tam wcześniej Polacy i Niemcy musieli się przeprowadzić do innych dzielnic. To był początek łódzkiego getta, które 30 kwietnia 1940 roku zostało odizolowane od reszty miasta.

11 kwietnia z map zniknęła Łódź, a w jej miejsce pojawiło się miasto o nazwie Litzmannstadt. Nową nazwę Łódź zyskała na cześć niemieckiego generała Karla von Litzmanna, bohatera I wojny światowej. 13 maja 1941 roku Friedrich Ubelhoer zatwierdził dla Litzmannstadt tzw. statut główny, który regulował przepisy i zasady funkcjonowania organów władz i administracji miasta. Statut pozwalał nadburmistrzowi powoływać etatowych i honorowych urzędników przybocznych oraz doradców do ważniejszych działów administracji.

Nadburmistrz Karl Marder

Na stanowisko komisarycznego nadburmistrza Łodzi został mianowany Franz Schiffer, ale w maju 1940 roku został powołany do Luftwaffe. Zginął podczas walk z lotnictwem brytyjskim w bitwie o Anglię. Zastąpił go na stanowisku dotychczasowy burmistrz - Karl Marder. Urodzony w 1902 roku w Olsztynie, skończył studia na Uniwersytecie w Berlinie i uzyskał dyplom ekonomisty. Od 1928 roku pracował w Zarządzie Miejskim w stolicy Niemiec, a od 1933 roku - we Franfurcie nad Odrą. Był członkiem NSDAP, a w 1934 roku wstąpił do SS. W lutym 1939 roku Marder został burmistrzem Opola, a w listopadzie przyjechał do Łodzi, gdzie został zastępcą komisarza miasta, a później - komisarycznym burmistrzem. Po roku samodzielnego kierowania zarządem łódzkim w roli burmistrza i ponad trzech latach burmistrzowania u boku nadburmistrza - Karl Marder w listopadzie 1944 roku dostał powołanie do Waffen-SS.

Marder w okupacyjnej historii Łodzi zapisał się jako bezwzględny twórca i wykonawca okupacyjnych zarządzeń. Sumiennie i dokładnie usuwał z administracji miasta polskich urzędników, ale mimo tych zasług nie doczekał się nominacji na najważniejsze stanowisko - nadburmistrza.

8 maja 1941 roku po roku samodzielnego rządzenia Łodzią przez Karla Mardera stanowisko nadburmistrza dostał Werner Ventzki, protegowany Artura Greisera. Fotel nadburmistrza był dla niego ukoronowaniem administracyjnej kariery w III Rzeszy.

Nowy nadburmistrz urodził się w 1906 roku w Słupsku. Studiował nauki polityczne i prawo, a do NSDAP wstpił już w 1931 roku. Dwa lata później zaczął pracę w administracji miasta Szczecina, a jednocześnie był kierownikiem wydziału personalnego szczecińskiego komitetu NSDAP. Później pracował w administracji prowincji Pomorze i jednocześnie kierował wydziałem opieki społecznej w pomorskim komitecie okręgowym partii hitlerowskiej.

W 1940 roku został przeniesiony do administracji Kraju Warty, by dojść do stanowiska łódzkiego nadburmistrza. Pełnił tą funkcję do sierpnia 1943 roku - pożegnał się z urzędem na własną prośbę i jako ochotnik wstąpił do Waffen-SS.

Ventzki zasłynął tym, że podarował Litzmannstadt nowy herb. Zamiast łódki z wiosłem była to urna ze swastyką, a jego pierwowzór stanowiła ponoć urna z czasów germańskich Wandalów odnaleziona w 1936 roku w miejscowości Biała niedaleko Zgierza, która w 1940 roku została odrestaurowana w muzeum miejskim w Łodzi.

Nadburmistrz z gestapo

Po odejściu Ventzkiego z urzędu nadburmistrzem Łodzi został SS-Sturmbannfuehrer Otto Bradfish, który w latach 1942- 1944 był szefem łódzkiego gestapo. Nowy nadburmistrz był obdarzony wyjątkowym zaufaniem Heinricha Himmlera, szefa SS, gestapo, a od 1943 roku - ministra spraw wewnętrznych III Rzeszy. Bradfish rządził Łodzią półtora roku, w grudniu 1944 roku zastąpił go Heinrich Trautwein - wcześniej burmistrz Poznania. Pozostał na stanowisko do końca okupacji niemieckiej.

Nadburmistrz miał szeroką władzą w mieście. Choć w myśl obowiązującego prawa oprócz podległości rejencji nadburmistrzowie wraz z zarządami miejskimi podlegali też NSDAP. Zatem mimo ustawy gminnej zarząd miejski nie był organem samorządu terytorialnego, ale stanowił organ władzy państwowej i partyjnej. Ale w Łodzi kolejni nadburmistrzowie potrafili stworzyć dla siebie autonomię, dystansując się od lokalnych szefów partii hitlerowskiej.

W styczniu 1945 roku wojska sowieckie wkroczyły do Łodzi, a pierwszym prezydentem wolnej Łodzi został Kazimierz Witaszewski.

Monika Pawlak
Korzystałam z książek "Prezydenci miasta Łodzi" Joanny Podolskiej i Przemysława Waingertnera oraz "Łódź nasze miasto" Marka Budziarka, Leszka Skrzydło i Marka Szukalaka

============11 (pp) Zdjęcie Autor(20868926)============
FOT. ARCHIWUM
============06 (pp) Zdjęcie Podpis na apli black(20868922)============
Ulica Piotrkowska w czasie II wojny światowej
============25 (tm) Cytat 17/19 serifa(20868920)============
Ventzki wprowadził nowy herb - urnę ze swastyką
============11 (pp) Zdjęcie Autor(20868925)============
FOT. ARCHIWUM
============06 (pp) Zdjęcie Podpis na apli black(20868924)============

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki