Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

HIV jak narkotyk

Agnieszka Jasińska
HIV  można zakazić się na trzy sposoby - poprzez kontakty seksualne, krew, wirus może przejść  z matki na dziecko
HIV można zakazić się na trzy sposoby - poprzez kontakty seksualne, krew, wirus może przejść z matki na dziecko 123rf
Takie podejście do możliwości zakażenia się śmiertelną chorobą to nowość dla lekarzy i badaczy społeczeństwa.

Mężczyzna w wieku od 25 do 29 lat, szukający kontaktów heteroseksualnych. Taki portret osoby zakażonej wirusem HIV w woj. łódzkim powstaje w wyniku badań Państwowego Zakładu Higieny i sanepidu. Jednak niebezpieczeństwo zakażenia śmiertelnym wirusem dotyczy wszystkich.

Przedstawiciele sanepidu właśnie wyruszyli do łódzkich szkół, aby uświadomić młodym ludziom, jak powinni unikać zakażenia. Lekarze i specjalnie przygotowani nauczyciele mówią gimnazjalistom i licealistom o ryzykownych zachowaniach seksualnych, testach na HIV i prezerwatywach.

Z badań Państwowego Zakładu Higieny wynika, że Łódzkie jest w czołówce, jeśli chodzi o liczbę osób, zarażonych wirusem HIV. Lekarze obalają stereotyp, że tylko narkomani i prostytutki chorują na AIDS. Coraz częściej zarażają się biznesmeni, studenci i przedstawiciele wolnych zawodów. Zagrożenie rośnie, bo mamy do czynienia z nowym zjawiskiem. Pojawiła się grupa ludzi, którym testy na HIV dają zastrzyk adrenaliny. Są dla nich jak narkotyk, od którego się uzależniają. Świadomie ryzykują, decydując się na przypadkowy seks bez zabezpieczenia, a potem idą zrobić test na HIV. Takie badanie powtarzają co kilka miesięcy. Czekanie na wynik wprawia ich w ekscytację.

W Łódzkiem wykryto w 2010 r. 42 przypadki zakażenia wirusem HIV

Magdalena Rogalińska z Krajowego Centrum ds. AIDS przyznaje, że punkty konsultacyjno-diagnostyczne odwiedza coraz więcej takich osób.

- Do tej pory problem dotyczył głównie homoseksualistów. Coraz częściej dochodzi do zakażenia wirusem w kontaktach heteroseksualnych. Ludzie heteroseksualni są teraz mniej ostrożni - mówi Zbigniew Solarz, rzecznik łódzkiego sanepidu. - Najwięcej zakażonych w Łódzkiem ma od 25 do 29 lat.

Ryzykanci. Tak mówią o nich lekarze, dla których tego typu zachowania to nowe zjawisko.Chodzi o ludzi, którzy wiedzą wszystko o HIV i AIDS, a mimo to podejmują się ryzykownych zachowań seksualnych. Nie zabezpieczają się, nie mają oporów przed seksem z przypadkową osobą. I co 2-3 miesiące zgłaszają się na test. Sprawdzanie, czy są zakażeni wirusem HIV to dla nich zastrzyk adrenaliny.

W 2009 roku Łódzkie było w "czołówce" ilości zakażeń HIV

25-letni Patryk jest jednym z ryzykantów. Nie ma żadnych oporów przed pójściem do łóżka z dziewczyną poznaną na dyskotece. - Nigdy się nie zabezpieczam. Kiedy potem idę na test, przechodzą mnie ciarki. Ale uwielbiam ten stan. To lepsze niż bycie na haju - mówi Patryk.

Do tej pory testy na obecność wirusa HIV dały u niego wynik negatywny. Patryk nie zastanawia się co będzie, gdy usłyszy inną diagnozę.

- Mamy sygnały z punktów konsultacyjno-diagnostycz- nych, że sporo osób o takich poglądach jest ich stałymi klientami. Mimo wiedzy na temat bezpiecznych zachowań seksualnych i ryzyka, podejmują kontakty seksualne bez zabezpieczenia. Traktują testowanie jako formę profilaktyki, nie decydując się na zmianę swoich zachowań. Jest to dla nas nowe zjawisko - mówi Maryla Rogalewicz z Krajowego Centrum ds. AIDS.

Z badań Państwowego Zakładu Higieny wynika, że Łódzkie jest w czołówce, jeśli chodzi o liczbę osób zarażonych wirusem HIV. Jeszcze w 2008 r. nasze województwo było na czwartym miejscu w tej niechlubnej statystyce. Rok później awansowaliśmy już na drugie. A do tego, jak wynika z danych PZH oraz informacji z punktów konsultacyjno-diagnostycznych, gdzie anonimowo i bezpłatnie wykonuje się testy na HIV, liczba wykrywanych zakażeń systematycznie rośnie. W Polsce szacuje się, że około 30 - 35 tys. osób żyje z wirusem HIV, a tylko 1/3 wie o tym.

- Nie można mówić o grupach zawodowych szczególnie narażonych na zakażenie, gdyż takich nie ma - twierdzi Rogalewicz. - Możliwość zakażenia dotyczy wszystkich, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Ale w kontaktach seksualnych zakażenie HIV przenosi się łatwiej z mężczyzny na kobietę niż odwrotnie. Jest to spowodowane różnicami w anatomii narządów płciowych kobiety i mężczyzny. W punktach konsulta-cyjno-diagnostycznych HIV wykrywa się u mężczyzn.

Od początku epidemii, czyli od 1985 roku, do końca roku 2010 zakażenie HIV wykryto u 13 tys. 926 osób. 2 tys. 435 osób zachorowało na AIDS, a 1 tys. 52 osoby zmarły. Rocznie w całej Polsce wykrywa się 800 za-rażeń.

- Główna przyczyna to właśnie zachowania ryzykowne, czyli nieprzestrzeganie zasad bezpiecznego seksu, szczególnie przy stosunkach analnych, będących skuteczniejszą drogą szerzenia się wirusa niż stosunki dopochwowe. Kolejne przyczyny to zastrzyki pożyczonymi igłami, wspólne używanie strzykawek i sprzętu do przygotowaniu narkotyku - wylicza Marta Niedźwiedzka z Państwowego Zakładu Higieny.

Istnieją trzy drogi zakażenia wirusem HIV: poprzez kontakty seksualne, zakażoną krew, z zakażonej matki na dziecko.

-Przez ponad 25 lat trwania epidemii HIV/AIDS nie poznano innych dróg przenoszenia zakażenia.W Polsce od wielu lat nie zdarzył się przypadek przeniesienia zakażenia poprzez trans-fuzję krwi. Każda porcja krwi oddawanej w stacjach krwio-dawstwa jest badana, co w znacznym stopniu eliminuje ryzyko zakażenia HIV. W erze AIDS transfuzje krwi są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek wcześniej - ocenia Rogalewicz.
Jej zdaniem, jeśli dokonuje się tatuaży, przekłuć uszu i innych części ciała, należyzadbać, by były one wykonywane sterylnymi narzędziami.

Ryzyko przeniesienia zakażenia z matki na dziecko zmniejszyć można prawie do zera, jeśli kobieta podczas ciąży przyjmuje przynajmniej jeden lek antyretrowirusowy, rozwiązanie ciąży następuje poprzez cesarskie cięcie, a noworodek nie jest karmiony piersią. Możliwe jest to tylko wówczas, kiedy kobieta wie o swoim zakażeniu.

HIV nie przenosi się poprzez kaszel ani kichanie. Nie można zarazić się od zwierząt. Mieszkanie pod jednym dachem z osobą zakażoną nie stwarza ryzyka przeniesienia zakażenia, podwarunkiem przestrzegania podstawowych zasad higieny: każdy z domowników po-winien mieć własną szczoteczkę do zębów i maszynkę do golenia.

*****
Z HIV można żyć średnio od 10 do 12 lat bez żadnych objawów. Osoby zakażone wirusem mogą poddać się leczeniu. Najpopularniejszą metodą jest terapia antyretrowirusowa. Charakteryzuje się tym, że pacjentowi podaje się kilka różnych leków, mających zaatakować różne etapy rozwoju wirusa. W trakcie leczenia mogą jednak wystąpić takie skutki uboczne jak wymioty, biegunka, anemia, zapalenie wątroby.
Koszt leczenia lekami anty-retrowirusowymi (ARV) jednego zakażonego pacjenta wynosi 3,5 tys. zł miesięcznie i jest pokrywany z budżetu ministra zdrowia. Koszty pozostałych leków, ambulatorium, szpitala, itp. pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki