Hodowcy gęsi: W Polsce nasza branża stoi przed wieloma problemami

Tomasz Kodłubański
Branża drobiarska, w szczególności hodowle gęsi, przynoszą duże dochody budżetowi
Branża drobiarska, w szczególności hodowle gęsi, przynoszą duże dochody budżetowi archiwum
Udostępnij:
Mamy spore koszty, a mimo to zabrakło dotacji do takich hodowli jak nasze - żalą się hodowcy. A branża drobiarska, w szczególności hodowle gęsi, przynoszą duże dochody budżetowi. Sławomir Kupczak jest hodowcą gęsi z woj. łódzkiego. - Rodzice przepisali mi ziemię w 2003 roku i od początku postawiłem na gęsi - mówi.

Na 18 ha ziemi uprawia owies i pszenżyto, które przeznacza na karmę dla gęsi. Hodowca kupuje 1-dniowe pisklęta z zakładów drobiarskich w Kutnie, a także  sprzedaje tam 16 tygodniowe gęsi. - Mam umowę kontraktacyjną zawartą na rok. Cena jest ustalona. Pełny odchów 1 sztuki kosztował mnie przeciętnie 36 zł, z czego czysty zysk to 15 zł od sztuki. Mogłem mieć zysk ponieważ mam zdrowe stado prawie bez upadków zwierząt. W zeszłym roku gęsi miały grzybicę jednak udało mi się opanować chorobę w stadzie - zdradza Sławomir Kupczak.

Hodowca nieczęsto gości weterynarzy w gospodarstwie.

-  Staram się sam radzić sobie z chorobami gęsi, co nie znaczy, że nie muszę wydawać na badania weterynaryjne na salmonellozę czy obecność choroby Derzsego.

Odpowiednia pasza to ważna część procesu odchowu gęsi.

- Pisklętom do 5 tygo dnia życia podaję starter, starszym sztukom paszę treściwą z dodatkiem otręb, rozdrobnionych zielonek oraz około 30 gr MMD na ptaka dorosłego na dzień. Mieszanka mineralna dla drobiu zawiera  ważne pierwiastki dla odchowu cynk i mangan. Oprócz tego gęsi dostają śrutę sojową, zbożową oraz witaminę B.

Na jedną sztukę do odchowu hodowca potrzebuje przeciętnie ok. 25 kg zboża. Mimo że ma własne zboże to i tak musi w sezonie dokupić około 70 ton.  W okresie letnim przez około 3 tygodnie hodowca dokarmia gęsi na wybiegach i na pastwiskach ziarnem owsa.

- Z gęsi, oprócz mięsa, można uzyskać zdrowy tłuszcz oraz pierze i puch. Są zyski, ale są również wydatki i to spore - mówi Kupczak.

Hodowca wydaje dużo na paliwo oraz energię elektryczną. Na jeden rzut gęsi 3 tys. sztuk po 1.000- 1.500 zł na paliwo i prąd.  - Koszty są spore i nie wiem, dlaczego zabrakło dotacji do takich hodowli jak moja? Czy jesteśmy producentami rolnymi drugiej kategorii? To tym bardziej niezrozumiałe, że ogólnie branża drobiarska, w szczególności hodowle gęsi, przynoszą duże dochody nie tylko hodowcom, ale i budżetowi. Polska gęsina jest ceniona w wielu krajach Unii - mówi rozczarowany hodowca.

 

Zdaniem hodowców, kolejnym zagrożeniem dla poskich producentów drobiu jest zakaz stosowania pasz z zawartością GMO.

 

Zdaniem hodowców, kolejnym zagrożeniem dla poskich producentów drobiu jest zakaz stosowania pasz z zawartością GMO. Dlatego hodowcy zwrócili się do ministra rolnictwa o kolejne przesunięcie zakazu stosowania pasz GMO w żywieniu zwierząt. Jak mówią, polskiego białka dla drobiu nie wystarczy.

- Musimy  kupować pasze za granicą, a te importowane zawierają  w większości soję - tłumaczy Sławomir Kupczak. - Wszyscy wiedzą, że śruta sojowa w 95 procentach jest modyfikowana genetycznie. Ale brak takich pasz oznaczać będzie, że produkcja drobiu stanie się nieopłacalna.

W Polsce próbuje się wypromować na wsi rośliny bobowate. Czy jest szansa by mogły zastąpić soję? - W tej chwili jest dostępnych około 600 tys. ton paszy, a branża potrzebuje co najmniej 2 mln ton - dodaje hodowca. - Rośliny bobowate mogą stanowić jedynie około 7 procent w paszy dla drobiu.  To na potrzeby gospodarstwa drobiarskiego za mało. Pasza sojowa z zagranicy jest nam niezbędna.

Jak przekonują drobiarze, zakaz stosowania śruty sojowej może pogrążyć sektor drobiarski. Niedobór białka paszowego występuje w całej UE, która importuje około 34 mln ton śruty sojowej rocznie. Import do Polski wynosi ok. 2 mln ton. a ą

 

Źródło: Dziennik Łódzki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie