Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hosty są dekoracyjne, eleganckie i łatwe w uprawie. Są też niezwykle długowieczne

Andrzej Gębarowski
Odmiana Christmas Tree o dużych, sercowatych liściach tworzy kępę o średnicy 70 cm. Liście zielone, głęboko pofalowane, z kremowobiałym, nieregularnym marginesem
Odmiana Christmas Tree o dużych, sercowatych liściach tworzy kępę o średnicy 70 cm. Liście zielone, głęboko pofalowane, z kremowobiałym, nieregularnym marginesem Andrzej Gębarowski
W naszych ogrodach pysznią się już większe i mniejsze kępy host, zwanych też funkiami. Hosty to rośliny wieloletnie, pochodzące z Japonii, Chin i Korei, które z roku na rok stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Warto je polecić znajomym do posadzenia na działce czy w ogródku, a dlaczego - zaraz wyjaśnimy.

Popularność host jest w pełni zasłużona – są piękne, a nawet – można powiedzieć – eleganckie, stosunkowo łatwe w uprawie, a przy tym niezwykle różnorodne pod względem wielkości, barwy oraz faktury liści. Bo właśnie liście, wyrastające wprost z ziemi i zebrane w gęste, rozetowate kępy, są ich główną ozdobą. Stąd też z poszczególnych gatunków i odmian host można zestawiać całe kolekcje tych roślin, a wzbogacony nimi ogród nabiera egzotycznego wyglądu.

Matura 2018: angielski, poziom podstawowy

Dodatkową ozdobą host są białe, lawendowe lub fioletowe kwiaty, wyrastające na pędach kwiatostanowych ponad rozetą liści. Mają one dzwonkowaty lub lejkowaty kształt i przyjemnie pachną. W zależności od gatunku, pojawiają się od połowy czerwca do września – nawet więc i pod tym względem ułatwiają ogrodnikowi tworzenie kompozycji.

Nie ujmując jednak niczego kwiatom, hosty są ozdobą ogrodu z powodu wyjątkowej urody ich liści. I to również jest korzystne, bo oznacza, że rośliny te są piękne niezależnie od pory kwitnienia.

Gdzie je posadzić

Hosty lubią cień. Stanowiska mocno nasłonecznione raczej nie nadają się do ich uprawy. Jeśli jednak nie mamy cienistego miejsca, a koniecznie chcemy je posadzić, trzeba im zapewnić częste podlewanie,aby mogły uzupełniać zapas wody, utracony w wyniku dużego parowania przez liście. Gleba w miejscu nasłonecznionym powinna mieć większą domieszkę torfu i kompostu, gdyż te dodatki dobrze utrzymują wilgoć w podłożu. Warto także wyściółkować wokół glebę.

Podział według liści
Do rodzaju hosta należy około 40 gatunków botanicznych i dobrze ponad tysiąc odmian, a każdego roku przybywają nowe. Aby się połapać w tym bogactwie, warto przyjąć za kryterium sposób wybarwienia liści. Z tego najbardziej praktycznego punktu widzenia, hosty dzielą się na pięć grup: zielonolistne, niebieskolistne, żółtolistne, z ciemnym obrzeżem, z jasnym obrzeżem.

Matura 2018: angielski, poziom podstawowy

Stosując kryterium wielkości, hosty dzielą się z kolei na:

  • małe o średnicy do 40 cm, które nadają się m.in. na skalniaki,
  • średnie, o średnicy od 40 do 60 cm, często stosowane jako rośliny obwódkowe,
  • duże, o średnicy od 60 do 90 cm – można je już zaliczyć do roślin „architektonicznych”, wokół których buduje się kompozycję; inne ich atrakcyjne zastosowanie to tworzenie grup (dywanów roślinnych) – jednolitych lub skontrastowanych kolorystycznie,
  • bardzo duże, o średnicy powyżej 90 cm, które mogą być nawet soliterami na trawniku.
  • Inne kryteria podziału host to kształt, faktura oraz struktura liści. Niektóre gatunki i odmiany mają liście okrągłe, inne są wydłużone, a bywają też lancetowate; jedne są miękkie i delikatne w dotyku, a drugie sztywne i grube. Powierzchnia liści może być błyszcząca lub matowa, wyraźnie lub mniej wyraźnie unerwiona, gładka lub pomarszczona.

Choroby i szkodniki

Hosty są stosunkowo odporne na choroby. Przy utrzymującej się przez dłuższy czas zwiększonej wilgotności powietrza mogą jednak wystąpić choroby grzybowe. Poradzimy sobie z tym atakiem za pomocą środków grzybobójczych.
Dużym problemem w uprawie host są natomiast ślimaki – liście wielu odmian są ich przysmakiem. W nIektórych, zwłaszcza wilgotnych ogrodach, hordy pomrowów potrafią w ciągu jednej nocy zmienić liście host w rzeszoto.

Odmładzanie
Hosty to rośliny długowieczne – ponoć mogą przeżyć tyle lat, co człowiek, a nawet więcej... Co 6-10 lat wymagają jednak odmłodzenia poprzez podział karpy.

Jeżeli zauważymy, że liście z roku na rok są mniejsze – to znaczy, że roślina ma już za ciasno i trzeba przystąpić do podziału. Karpy najlepiej dzielić wczesną wiosną lub późną jesienią. Jeżeli zdecydujemy się na podział, gdy funkia zdążyła już wydać liście, trzeba koniecznie pamiętać o utrzymaniu wilgoci w podłożu.

Podziału dokonujemy poprzez rozcinanie ostrym nożem lub rozrywanie karpy. To drugie jest lepsze, ale nie zawsze się udaje. Jeżeli karpa jest duża i silna, możemy mieć z tym kłopoty.

Matura 2018: angielski, poziom podstawowy

Nawożenie

Funkie nie wymagają intensywnego nawożenia. Wystarczy zrobić to dwa, trzy razy w sezonie lub zastosować nawóz o przedłużonym działaniu.

Wczesną wiosną, przed pojawieniem się liści, stosujemy nawóz z przewagą azotu (np. popularną azofoskę), niezbędny do uzyskania odpowiedniej masy liściowej. Przy dużych okazach wystarczy garść nawozu na roślinę, przy najmniejszych – mała łyżeczka. W okresie czerwiec – sierpień najlepiej zastosować nawóz zrównoważony pod względem zawartości azotu, potasu i fosforu – może być o przedłużonym działaniu. Pod koniec sierpnia musimy całkowicie zaprzestać nawożenia, by roślina zdążyła się przygotować do zimy.

Jak udekorować mały balkon

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki