Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Hubert Czerniak, zawieszony lekarz z Opoczna, znów ma kłopoty. Wyrok sądu lekarskiego z Gdańska zawiesza go na kolejne dwa lata

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
W listopadzie 2019 roku wyrok o zawieszeniu w prawie do wykonywania zawodu lekarza Huberta Czerniaka wydał sąd zawodowy Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi
W listopadzie 2019 roku wyrok o zawieszeniu w prawie do wykonywania zawodu lekarza Huberta Czerniaka wydał sąd zawodowy Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi Matylda Witkowska
Hubert Czerniak, zawieszony w prawie do wykonywania zawodu internista spod Opoczna, znów ma kłopoty. Teraz wyrok wydał sąd lekarski w Gdańsku.

Hubert Czerniak, zawieszony w prawie do wykonywania zawodu słynny lekarz z powiatu opoczyńskiego, znów ma kłopoty. W ubiegły czwartek Okręgowy Sąd Lekarski w Gdańsku zdecydował o zawieszeniu go w prawach do wykonywania zawodu na dwa lata. Jak wyjaśnia Rafał Hołubicki, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej, sąd uzasadnił swój wyrok dożylnym podaniem pacjentce dimetylosulfotlenku bez jej zgody. Do leczenia miało dojść na przełomie roku 2018 i 2019, do rzecznika odpowiedzialności zawodowej sprawa trafiła w kwietniu 2019 roku. To wyrok pierwszej instancji. Nie jest jeszcze prawomocny.

Dimetylosulfotlenek, znany jako DMSO, to organiczny związek siarki. Stosowany jest przy zapaleniu pęcherza moczowego, jako środek przeciwzapalny, przeciwbólowy, pomagający w gojeniu ran i odleżyn. W medycynie alternatywnej uważany jest za pomocny nawet w leczeniu nowotworów.

O zawieszeniu Czerniak poinformował na swoim profilu "Hubert Czerniak-włączamy myślenie" na Facebooku."Co to za rzeczywistość, w której dochodzi do takich skandali?" - pytał swoich czytelników.

Reprezentujący lekarza mecenas Arkadiusz Tetela podkreśla, że Hubert Czerniak na pewno będzie się odwoływał. - Pan doktor nie zgadza się z wyrokiem sądu, który zapadł pod usprawiedliwioną nieobecność jego i obrońcy - mówi adwokat. Dodatkowo mec. Tetela przygotowuje w imieniu Huberta Czerniaka pozew cywilny wobec gdańskiej izby lekarskiej i członków tamtejszego sądu zawodowego o odszkodowanie i zadośćuczynienie na kwotę 1 mln zł.

Hubert Czerniak to lekarz chorób wewnętrznych z ponad 25-letnim stażem, jest jednym z polskich guru zwolenników medycyny niekonwencjonalnej i antyszczepionkowców. Jak sam kiedyś tłumaczył długo był zwolennikiem medycyny konwencjonalnej, ale potem zmienił poglądy. Jest aktywny w Internecie, jego kanał na Youtube dotyczący zdrowia subskrybuje ćwierć miliona widzów.

Jednak z powodu swoich poglądów od dawna ma kłopoty. W listopadzie 2019 roku sąd lekarski w Łodzi zawiesił go na rok w prawie do wykonywania zawodu. Powodem było kwestionowanie przez niego kalendarza szczepień niemowląt. Czerniak odwołał się od tego wyroku, jednak sąd Naczelnej Izby Lekarskiej w maju ubiegłego roku jeszcze zaostrzył wyrok. Przez dwa lata Hubert Czerniak nie może wykonywać zawodu lekarza w żadnej formie.

Jednak nadal w internecie można znaleźć informacje o udzielanych przez niego poradach, tym razem nie lekarskich, ale naturoterapeutycznych. O tym, czy jest to zgodne z zasadami zawieszenia praw do leczenia, zbadać ma izba lekarska z Częstochowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki