I jak ma nas nie trafić demograficzny szlag?

  I jak ma nas nie trafić demograficzny szlag?

  Marcin Darda

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Za 47 lat będzie nas 8 milionów mniej i to nie dlatego, że my Polacy nagle uznaliśmy, że zaludnianie zmordowanej ojczyzny nie jest już czynnością przyjemną. Po prostu świadomość młodszych, aczkolwiek produkcyjnych już pokoleń, dokonała takiej wolty, że bezdzietność, albo posiadanie tylko jednego potomka, jest teraz trendy.
  Marcin Darda

  Marcin Darda ©Grzegorz Gałasiński

  Oczywiście takiemu podejściu sprzyjają niezbyt radosne wieści z odcinka prac i płac. By to zmienić, proponuje się różne karty dużych rodzin albo dłuższe urlopy macierzyńskie dla matek, ale też i dla ojców. Gest, który ulży tym, którzy już rodzicami są, ale wątpliwe, by ktoś właśnie ze względu na te ulgi chciał zostać rodzicem, choć politycy często właśnie tak to przedstawiają. Fałszywie.

  Mogę wyobrazić sobie małżeństwo z dochodem 15 tys. zł brutto miesięcznie, które decyduje się na dziecko i ma ten komfort, że będzie je stać na dodatkowe pół roku z 20 proc. na finansowym minusie. To tylko okoliczność łagodząca, a nie bodziec do urodzenia. Wątpię też, by to dodatkowe pół roku wzięło małżeństwo nawet z dwoma średnimi krajowymi po 3,4 tys., bo to strata 40 proc. uposażenia w sytuacji, kiedy na dziecko potrzeba coraz więcej.

  Skutkuje tylko taki "socjal", jaki Polki mają w Anglii, bo tam rodzą na potęgę, jako druga nacja zaraz po Hinduskach. Nas nie stać. U nas ciągle aktualne będzie hasło, że rodzice z dziecka cieszą się dwa razy: jak się rodzi, i jak idzie na swoje. No i jak ma nas nie trafić demograficzny szlag?

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KApYTAliZM OPARTY NAWYSCIGU SZCZURUW STWORZONY JEST DO STABILNEGO ŻYCIA SZCZURSTWAA

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 11

  A NIY LUDZI.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do autora

  aa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 11

  posiadanie potomstwa jest trendy ale nie w PL. proponuję się zapoznać z wynikami dzietności polskich imigrantów w UK. wsparcie w PL to 1k PLN becikowego - to nie starcza nawet na wózek. nie ma...rozwiń całość

  posiadanie potomstwa jest trendy ale nie w PL. proponuję się zapoznać z wynikami dzietności polskich imigrantów w UK. wsparcie w PL to 1k PLN becikowego - to nie starcza nawet na wózek. nie ma miejsc w żłobkach, przedszkolach. nie ma babć do pomocy bo też harują. spróbuj pan utrzymać rodzinę za 2tyś PLN to pogadamy. niestety - musi się pan zatroszczyć sam o przyszłą emeryturę. my nie będziemy produkować następnych pokoleń niewolników. POWODZENIA. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mont

  t (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 11

  zgadzam się, nie ma warunków by utrzymać rodzinę, duże bezrobocie, niskie płace, itd

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo