"Ida" Pawła Pawlikowskiego otrzymała Oscara 2015 za najlepszy nieanglojęzyczny film roku. Niskobudżetowa produkcja Pawła Pawlikowskiego wygrała w swojej kategorii z produkcjami: "Lewiatan", "Tangerines", "Timbuktu" oraz "Wild Tales".
To pierwszy w historii polskiej kinematografii Oscar w kategorii filmu nieanglojęzycznego "Ida" była nominowana w tej kategorii jako dziesiąty film z Polski.
Bezpośrednio po otrzymaniu statuetki Paweł Pawlikowski powiedział:
Nakręciłem biało-czarny film o potrzebie wycofania się ze świata, a jestem w blasku świateł, w centrum chaosu i hałasu. Dziękuję akademii, osobom, które wspierały nasz film oraz przyjaciołom z Polski, którzy są już teraz pewnie pijani. Kochani, teraz możecie wznieść toast.
Oscarowa "Ida" kręcona była przede wszystkim w Łodzi i jej okolicach. Łódzkie zdjęcia to okolice ulic Legionów, Rzgowskiej, Dowborczyków 13. Filmowcy pracowali też na cmentarzach: żydowskim przy ulicy Brackiej, na Dołach przy ul. Smutnej. Pozostałe ujęcia wykonano w Klemensowie – Pałac Zamoyskich (filmowy zakon), Mianowie, Jeżewie, Dzierżanowie, Pabianicach, Szczebrzeszynie, oraz w Zgierzu (ulica Dąbrowskiego 18), skrzyżowanie ulic Wróbla i Szerokiej.
Proszony o komentarz, komu "Ida" zawdzięcza ten sukces, Paweł Pawlikowski powiedział:
Ludzie są za to odpowiedzialni. Producenci, każdy z nas. Film był tak mało komercyjny, że nie mieliśmy nic do stracenia. Warto robić to, co uważa się za słuszne, bo czasem się udaje.
Wielokrotnie wcześniej nagradzana "Ida" otrzymała najważniejszą w świecie filmowym nagrodę.
Zobaczcie jak powstawała oscarowa "Ida" - najlepszy nieanglojęzyczny film
Przez chwilę Paweł Pawlikowski świętował Oscara z Nicole Kidman :)
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?