II Liceum w Łodzi szuka pierwszego właściciela swojej książki z 1925 r. Pomóż II LO ustalić, kim był W. R. Kossuth

Maciej Kałach
Maciej Kałach
II Liceum Ogólnokształcące w Łodzi chce ustalić losy przedwojennego właściciela książki, która właśnie trafiła do tej szkoły. Pierwszy właściciel dzieła – W. R. Kossuth – był przedstawicielem polskiej fabryki motorów na Anglię. Drugi, Bohdan Czarnecki, znalazł książkę w zbombardowanym podczas wojny domu w Londynie. To on w maju 2021 r. przekazał antyk łódzkiemu II LO.>>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>>Na zdjęciu od lewej: Dariusz Jędrasiak, wicedyrektor II LO, Bohdan Czarnecki, który przekazał książkę szkole, oraz Jadwiga Ochocka, dyrektor II LO.
II Liceum Ogólnokształcące w Łodzi chce ustalić losy przedwojennego właściciela książki, która właśnie trafiła do tej szkoły. Pierwszy właściciel dzieła – W. R. Kossuth – był przedstawicielem polskiej fabryki motorów na Anglię. Drugi, Bohdan Czarnecki, znalazł książkę w zbombardowanym podczas wojny domu w Londynie. To on w maju 2021 r. przekazał antyk łódzkiemu II LO.>>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>>Na zdjęciu od lewej: Dariusz Jędrasiak, wicedyrektor II LO, Bohdan Czarnecki, który przekazał książkę szkole, oraz Jadwiga Ochocka, dyrektor II LO. II LO w Łodzi
Udostępnij:
II Liceum Ogólnokształcące w Łodzi chce ustalić losy przedwojennego właściciela książki, która właśnie trafiła do tej szkoły. Pierwszy właściciel dzieła – W. R. Kossuth – był przedstawicielem polskiej fabryki motorów na Anglię. Drugi, Bohdan Czarnecki, znalazł książkę w zbombardowanym podczas wojny domu w Londynie. To on w maju 2021 r. przekazał antyk łódzkiemu II LO.

Poszukiwania zaczęły się od majowej wizyty w II Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi Bohdana Czarneckiego. To absolwent łódzkiego III LO, ale domyślał się, że dla „Dwójki” ogromną wartość może posiadać posiadana przez niego „Księga Pamiątkowa Gabriela Narutowicza”, opublikowana w 1925 r. przez Wydawnictwo Komitetu Uczczenia Pierwszego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Gabriel Narutowicz jest patronem II LO, zatem Bohdan Czarnecki przekazał antyk szkole z siedzibą przy ul. Nowej 11/13.

Tajemnica z przedwojennej książki o patronie II LO w Łodzi

Bohdan Czarnecki odnalazł księgę poświęconą prezydentowi w 1944 r. w zbombardowanym domu w Londynie. Leżała przysypana gruzami. Dla Polaka na emigracji, który żył daleko od okupowanej ojczyzny, było to niesamowite wydarzenie. Książka, wydana w 1925 r., posiada imienną dedykację z 1929 r. o treści:

"W. R. Kossuth. Naszemu Przedstawicielowi na Anglię, na pamiątkę 7-letniej współpracy, w dowód uznania, dzieło to ofiarowuje".

Z pieczęci pod dedykacją wynika, że ofiarodawcą jest Towarzystwo Fabryki Motorów "Perkun" w Warszawie.

Pomóż szkole z Łodzi ustalić, kim był W.R. Kossuth

Teraz II LO chce ustalić, kim był pierwszy właściciel książki. Każdy, kto może wiedzieć cokolwiek o losie przedstawiciela fabryki motorów na Anglię jest proszony o kontakt za szkołą – np. przez jej konto w serwisie społecznościowym Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nigdy nie patrzyliśmy tak daleko - teleskop Jamesa Webba

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie