MKTG SR - pasek na kartach artykułów

II LO w Łodzi świętuje w sobotę 110-lecie istnienia

Maciej Kałach
Uroczyste obchody w budynku szkoły zaplanowano na godz. 13
Uroczyste obchody w budynku szkoły zaplanowano na godz. 13 Krzysztof Szymczak
Trzystu absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego im. Gabriela Narutowicza zapisało się na sobotnie uroczystości z okazji obchodów 110-lecia tej szkoły. Najstarszy z nich zdał maturę w 1949 roku.

- Obecnie szkoła to 324 uczniów i 37 nauczycieli w radzie pedagogicznej. Szacując, że w swojej historii w każdym roku wypuszczaliśmy w świat średnio 100 wychowanków wykształciliśmy już 11 tysięcy absolwentów - uśmiecha się Jadwiga Ochocka, dyrektor ogólniaka przy ul. Nowej 11/13.

W sobotę zapisani absolwenci i oficjele zbiorą się o godz. 10 w odrestaurowanej Fabryce Ludwika Grohmana w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej przy ul. Tymienieckiego 22/24. Uroczystości poprowadzi Jan Krzeczkowski, senior absolwentów i jeden z pomysłodawców zjazdów, które prowadzi już od lat sześćdziesiątych. Huczne spotkania odbywają się co dziesięć lat, stulecie "dwójki" zgromadziło rekordowe pół tysiąca zapisanych wychowanków.

Po godz. 13 absolwenci przemieszczą się do dawnych szkolnych murów i to w dwóch siedzibach ogólniaka. Kto zdobywał wiedzę w "dwójce" po przeprowadzce liceum do "tysiąclatki" w 1965 r., wybierze się do budynku przy ul. Nowej, kto uczył się przed przeprowadzką - odwiedzi ul. Targową 63. Znajdujący się tam gmach jest obecnie częścią zabudowań "filmówki".

Jubileusz zakończy się bankietem w restauracji "GKO Kasyno" przy ul. Tuwima. Na pamiątkę absolwenci dostaną potężny tom o historii II LO.

Na oficjalną część obchodów przyślą swoje sztandary licea nr I, III oraz IV. Obecność delegacji innych łódzkich szkół "przedwojennych" ma podkreślać tradycję "dwójki". Liceum im. Narutowicza jest najstarsze z nich, a przesunięcie w numeracji wynika z zamieszania w nazywaniu ogólniaków na przestrzeni dziejów.

II LO ma swoje korzenie w Prywatnej Męskiej Szkole Józefa Radwańskiego działającej od 1904 roku przy ul. Cegielnianej 11 (obecnie to ul. Stefana Więckowskiego 24). Dwa lata potem placówka została przekształcona w czteroklasowe Prywatne Progimnazjum Męskie Filologiczne (stąd tytuł, którym dziś szczyci się "dwójka" - pierwszej w Łodzi szkoły średniej z polskim językiem wykładowym).

Po odzyskaniu niepodległości placówka została upaństwowiona (1929 r.), o co wnioskowali działacze Polskiej Partii Socjalistycznej w Łodzi. Było to możliwe, bo negocjacje z drugim właścicielem szkoły, a także nauczycielem, Kazimierzem Tomaszewskim, zakończyły się powodzeniem.

Przeprowadzka na ulicę Targową w 1933 r. była czwartą w historii szkoły, zaś na ulicę Nową - już piątą. Na Starym Widzewie jubilatka czuje się znakomicie i wabi uczniów nie tylko z najbliższej okolicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki