Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

III Liceum w Łodzi kończy 95 lat

Maciej Kałach
Łódzkie III Liceum istnieje już 95 lat
Łódzkie III Liceum istnieje już 95 lat Dziennik Łódzki/archiwum
Trójka cieszy się opinią damy nie tylko urodziwej, ale i mądrej. Ostatnio nie zdarza się, aby któryś z jej absolwentów nie zdał matury, zaś większość z nich dostaje się na wymarzone studia. W III Liceum Ogólnokształcącym jest więc co świętować - zaś najważniejsza okazja to 95 lecie powstania szkoły.

- W 1880 roku Karol Scheibler, jeden z największych łódzkich fabykantów, sporządził testament. Gdy rok później umiera, okazało się, że przeznaczył 100 tysięcy rubli na budowę szkoły przy ówczesnej ul. Dzikiej - opowiada Henryk Grunert, wiceprezes Stowarzyszenia Wychowanków III LO.

Otwarcie szkoły, zaprojektowanej przez architekta Hilarego Majewskiego nastąpiło w 1891 r. Pierwszym gospodarzem była rosyjska Szkoła Aleksandryjska, nazwana tak na cześć cara Aleksandra II, zgładzonego dekadę wcześniej przez Polaka-zamachowca. To w tej placówce uczył się Julian Tuwim, zdarzyło mu się nawet powtarzać klasę, bo jak mówią dziś członkowie Stowarzyszenia Wychowanków, już wtedy wolał pisać wiersze, niż zakuwać.

Z okazji sobotniego zjazdu do Trójki wróci popiersie fundatora budynku, które stanęło w nim zaraz po otwarciu gmachu. Popiersie Karola Scheiblera przetrwało w szkole obie wojny, jednak w 1946roku fabrykanta "przejęło" Centralne Muzeum Włókiennictwa. Wystawiane jest w Pałacu Herbsta, należącym do Muzeum Sztuki, a jego sprowadzenie na ul. Sienkiewicza wiązałoby się z tak skomplikowanymi procedurami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, że Stowarzyszenie Wychowanków zdecydowało się ogłosić zbiórkę na wykonanie kopii. Sporządzono ją w łódzkiej pracowni Piotra Klepacza, a od piątku fabrykant znów będzie patrzył na uczniów przechadzających się po jego budynku.

Oficjalnie liczona historia III Liceum Ogólnokształcącego zaczyna się w 1916 roku. Wtedy magistrat miasta Łodzi powołał Polską czteroklasową Szkołę Miejską. W programie nowej placówki przeważały przedmioty ścisłe, a nauka odbywała się na wynajętym dla placówki pierwszym piętrze kamienicy u zbiegu obecnych ulic Narutowicza i Polskiej Organizacji Wojskowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki