reklama

Ile czeka się na wyjazd do sanatorium? Jak długo się czeka na skierowanie do sanatorium? Dofinansowania z NFZ do sanatorium 5.12.2019

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Zaktualizowano 
Ile czeka się na wyjazd do sanatorium? Kolejki do sanatorium. Ile kosztuje wyjazd do sanatorium? Leczenie w sanatorium jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego pacjenta. Jego celem jest rehabilitacja, leczenie chorób przewlekłych oraz profilaktyka. Realizuje się je przy wykorzystaniu między innymi naturalnych zasobów leczniczych.

Jak uzyskać skierowanie na wyjazd do sanatorium?

Skierowanie na leczenie w sanatorium wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, biorąc pod uwagę aktualny stan zdrowia pacjenta, uwzględniając wskazania lub istniejące przeciwwskazania oraz wpływ leczenia uzdrowiskowego na stan zdrowia pacjenta.

Pacjent otrzymujący skierowanie do sanatorium od lekarza kierującego, powinien uzyskać od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) najistotniejsze informacje na temat tego, w jaki sposób NFZ będzie je rozpatrywał i czego może oczekiwać pacjent w związku z planowanym leczeniem uzdrowiskowym.

SKIEROWANIE NA LECZENIE UZDROWISKOWE

Lekarz lub sam pacjent przesyła skierowanie w ciągu 30 dni do oddziału wojewódzkiego NFZ - w zamkniętej kopercie, opatrzonej napisem „SKIEROWANIE NA LECZENIE UZDROWISKOWE” (w prawym dolnym rogu koperty). Można je również dostarczyć do oddziału osobiście.

Skierowanie zostanie zarejestrowane w systemie komputerowym i otrzyma indywidualny numer rejestru. Jeśli zawiera jakieś braki formalne (na przykład nie ma pieczątki przychodni), NFZ poprosi o ich uzupełnienie.

Jeśli wniosek nie zostanie zaakceptowany z powodu przeciwwskazania lub braku wskazań do wyjazdu, Fundusz odeśle go do lekarza kierującego na leczenie, o czym również zainteresowany zostaje powiadomiony. Od tej decyzji nie przysługuje odwołanie.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Ocenę celowości skierowania przeprowadza lekarz specjalista w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej oddziału wojewódzkiego Funduszu, wskazując rodzaj i miejsce leczenia uzdrowiskowego.

Ile czeka się na wyjazd do sanatorium?

Kolejki do sanatorium do sanatorium

Czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium jest różny w różnych regionach Polski. Zwykle wynosi on kilkanaście miesięcy.

Rezygnacja z wyjazdu do sanatorium

Powody rezygnacji z wyjazdu do sanatorium są różne. Niektórzy nie mają z kim zostawić chorych bliskich, wcześniej zaplanowali wyjazd na ferie czy wakacje, nie mogą wziąć urlopu w pracy. Każda rezygnacja powinna być uzasadniona i udokumentowana pisemnie. Jeżeli powodem rezygnacji jest nagły wypadek losowy (na przykład pogrzeb najbliższej osoby lub sprawa w sądzie), to należy to potwierdzić odpowiednim zaświadczeniem. Jeśli powód rezygnacji nie jest związany ze zmianą stanu zdrowia i koniecznością dłuższego leczenia w miejscu zamieszkania, to Fundusz wyznaczy nowy termin wyjazdu. Każda pisemna prośba dotycząca przesunięcia terminu leczenia czy też zmiana miejsca realizacji leczenia traktowana jest jako rezygnacja z otrzymanego przydziału.

Zwrot skierowania do sanatorium

Wszystkie osoby, które mają zarejestrowane i pozytywnie zaopiniowane przez lekarzy konsultantów skierowania na leczenie uzdrowiskowe, a nie korzystały z tego rodzaju świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia w ciągu ostatnich osiemnastu miesięcy, mogą w odpowiednim dla nich czasie kontaktować się z działem lecznictwa uzdrowiskowego w sprawie uzyskania informacji co do możliwości skorzystania z tak zwanych zwrotów skierowań.

Są to skierowania oddane z różnych powodów przez innych pacjentów. W przypadku zwrotów okres do rozpoczęcia turnusu w uzdrowisku wynosi od kilku do kilkunastu dni. Oczywiście, fakt dysponowania zwrotami nie jest w żaden sposób zależny od Funduszu, a wynika jedynie z rezygnacji pacjentów z przyznanego leczenia. Dla wielu osób może być to rozwiązanie umożliwiające realizację swojego leczenia w odpowiednim dla nich terminie i miejscu, o ile miejsce to jest zgodne ze wskazaniami lekarza konsultanta.

Przepisy dotyczące kierowania na leczenie uzdrowiskowe przez NFZ nie wyróżniają żadnej grupy zawodowej czy społecznej

Kto dostanie się szybciej do sanatorium

Przepisy dotyczące kierowania na leczenie uzdrowiskowe przez NFZ nie wyróżniają żadnej grupy zawodowej czy społecznej. Na pewne przywileje - czyli wyjazd na leczenie sanatoryjne raz na 18 miesięcy liczonych od daty zakończenia kuracji lub bez kolejki, jeśli jest to pierwszy wyjazd do sanatorium - mogą liczyć jedynie uprawnieni kombatanci, weterani wojenni, zasłużeni honorowi dawcy krwi. Osoby zatrudnione przy produkcji wyrobów zawierających azbest, jeśli przedstawią dokumenty nadające im te uprawnienia - wyjeżdżają raz na rok. Wbrew obiegowym opiniom nauczyciele, pracownicy oświaty, lekarze, rodziny lekarzy, nie wyjeżdżają ani szybciej, ani w wakacje. Traktowani są, jak wszyscy inni pacjenci.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Rezygnacja z wyjazdu do uzdrowiska

Innym problemem są prośby pacjentów i związane z nimi rezygnacje dotyczące zmiany miejsca realizacji leczenia uzdrowiskowego. Miejsce odbycia leczenia wskazywane jest wyłącznie przez lekarza konsultanta i jest zgodne z profilem leczniczym wynikającym z choroby podstawowej oraz chorób współistniejących pacjenta. Dla dużej grupy osób problemem jest chęć wspólnego wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe z małżonkiem lub inną osobą, na przykład krewnym lub znajomym. Mimo że przepisy nie gwarantują wspólnego wyjazdu pacjentom do uzdrowiska, wszystkie tego typu skierowania, szczególnie jeśli chodzi o małżeństwa, połączone ze sobą i złożone w tym samym terminie, NFZ stara się realizować w tych samych domach uzdrowiskowych i na tych samych turnusach.

Szukaj skierowań sanatoryjnych w Internecie

W internecie można znaleźć specjalną przeglądarkę tutaj, która została przygotowana w celu ułatwienia pacjentom dostępu do informacji o procesie potwierdzania własnego skierowania na leczenie uzdrowiskowe przez oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

Skierowanie do sanatorium wpisywane jest na listę oczekujących

Każde skierowanie do sanatorium wpisywane jest na listę oczekujących zgodnie z terminem jego wpływu, a czas jego realizacji zależy od liczby pacjentów w kolejce. Numer skierowania oznacza pozycję na liście osób oczekujących.

Przeglądarka internetowa jest narzędziem, które pozwala świadczeniobiorcy monitorować jego miejsce w kolejce na potwierdzenie skierowania. Za pośrednictwem tego narzędzia ubezpieczeni są informowani o dacie wystawienia skierowania przez lekarza, dacie wpływu skierowania do NFZ, aktualnym miejscu w kolejce wynikającym z napływu skierowań oraz przebiegu procesu potwierdzania skierowań, czyli o brakach formalnych; konieczności uzupełnienia dokumentacji medycznej; konieczności wyjaśniania statusu ubezpieczenia zdrowotnego świadczeniobiorcy; procesie weryfikacji skierowań.

W przypadku braku możliwości potwierdzenia skierowania w terminie 18 miesięcy, licząc od dnia jego wystawienia, skierowanie podlega weryfikacji, czyli ponownej ocenie stanu zdrowia pacjenta dokonywanej przez lekarza wystawiającego skierowanie.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Informacje 5.12.2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 54

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

V
Vivianna

Napisałam prawdę ,dlaczego tak jest ,to wywalili mój komentarz ,gdyż jestem na milion % pewna ,że gdybyście go przeczytali ,to bylibyście wściekli. Tu absolutnie sprawa nie dotyczy Niemców ,absolutnie nie ! To jest dużo ,dużo gorsze ,ale ta strona ,nie pozwoli żeby się Polacy dowiedzieć prawdy. Pozdrawiam . Nie głosujcie na te partie : PiS ,PO ,PSL ,SLD ,razem , N, o konfederacji ,mosieli byśmy porozmawiać ,ale nie widzę możliwości.

G
Gość

Ale bzdury piszą...W Dolnośląskim czeka się 34-35 miesięcy.

O
Około 28

Ja już czekam 21 miesięcy. Wg NFZ pozostało mi jeszcze około 7 miesięcy. Cierpliwości. Pozdrawiam oczekujących.

G
Gość

To, że tak długo się czeka na sanatorium z NFZ to winapityki zdrowotnej państwa. Czeka się długo ponieważ NFZ kontraktuje czy wykupuje zbyt mało miejsc w stosunku do potrzeb. Lepszą korzyścią dla państwa jest podatek od danego sanatorium za sprzedany prywatnie turnus niż wydatek na pacjenta z NFZ. A poza tym ja inaczej ma państwo ograniczyć korzystanie pacjenta z turnusów rehabilitacyjnych skoro lekarze nie odmawiają wystawiania skierowań. Najlepiej ustawić pacjenta w długiej kolejce. Bo jak nie dożyję to się zniechęci albo mu już zdrowie nie pozwoli i tak oto państwo zmniejsza wydatki w swoim budżecie na starego chorego człowieka.A jak umże to zafoeolenie podwójne bo ZUS cię nawet ucieszy bo w polskim systemie zgromadzonych środków w ZUS nikt po zmarłym nie dziedziczy

Wszystko zagarnia państwo bo przecież nie okrada

G
Gość

To jest jedna wielka fikcja! 15 minut po otrzymaniu informacji gdzie i kiedy, dzwonię i ...nie ma już!!!!pokoi jednosobowych!!!! Na stare lata nie chcę mieszkać i....rehabilitować się!!!!! Z jakąś obcą kobietą!!!! To nie szpital!!!! Poza tym trzy!!!!!lata po operacji to gówno nie rehabilitacja!!!

G
Gość
13 listopada, 22:57, Gość:

Ale bzdurny artykuł! Jaka kontynuacja leczenia szpitalnego?! Trzy lata po operacji?!!

Dokladnie tak mialam 5 operacji ani razu sanatorium. Lekarz nie poinformowal mnie; ze mi sie nalezy sanatorium po kazdej operacji. Teraz sama uprosilam o 1 sanatorium czekam juz 1 rok podobno jeszcze min. 2 lata. 40 lat pracujac skladki odprowadzalam . I co ????

G
Gość

Idiotyczny artykul 3 - 4 lata kazdy czeka woj.slaskie. ja tyle czekam na 1 w zyciu sanatorium. Kregospup tak boli , ze wstawac, nachylac i chodzic to jest problem.

G
Gość
24 października, 18:12, Lalique:

Moja mama czekała 4 lata na sanatorium, woj. Śląskie.

Z czerwca została przesunięta na październik.

Wczoraj z nią rozmawiałam, powiedziała, ze 3/4 turystów to Niemcy. Zatem nie ma się co dziwić, że się czeka latami. Polskie kurorty są dla obcokrajowców. Nie dla Polaków, którzy na to pracowali... Do tego dochodzą znajomi i rodzina tych z NFZ i sprawa jest prosta.

Prędzej człowiek umrze, niż dostanie sanatorium!

9 listopada, 16:43, Taki petent z N FZ:

Wstyd czytać, kiedy dobre zmiany?????

Sama prawda. Dla pacjentów z nfz NIE MA pokoi jednoosobowych! Są pewnie tylko dla swoich. A przecież wiadomo, że trzeba dopłacić do jedynki,ale dla nas NIGDY nie ma!!

G
Gość

Ale bzdurny artykuł! Jaka kontynuacja leczenia szpitalnego?! Trzy lata po operacji?!!

D
Dociekliwy z N F Z
29 października, 8:00, Gość:

To wszystko jest nieaktualne, do kogo kierujecie stare informacje? Teraz nie ma weryfikacji, wszyscy czekają jednakowo, po powrocie trzeba rok czekać by złożyc kolejne slierpwanie... Nie wolno wprowadzać ludzi w błąd. Wstyd!!!!

Prawdopodobnie masz rację, ale przepisów wykonawczych pacjenci nie znają. Praktyka pokaże za dwa latka.

T
Taki petent z N FZ
24 października, 18:12, Lalique:

Moja mama czekała 4 lata na sanatorium, woj. Śląskie.

Z czerwca została przesunięta na październik.

Wczoraj z nią rozmawiałam, powiedziała, ze 3/4 turystów to Niemcy. Zatem nie ma się co dziwić, że się czeka latami. Polskie kurorty są dla obcokrajowców. Nie dla Polaków, którzy na to pracowali... Do tego dochodzą znajomi i rodzina tych z NFZ i sprawa jest prosta.

Prędzej człowiek umrze, niż dostanie sanatorium!

Wstyd czytać, kiedy dobre zmiany?????

D
Do myślenia
2 września, 15:29, Iwona:

Na sanatoriumz NFZ mazowieckiego czekam już 27 miesięcy Czyli przeszło 2 lata! Przede mną jest jeszcze 10.500tys..osób!!!

13 września, 19:03, Gość:

Ja dolny Śląsk 39 miesiecy

26 października, 10:27, Gość:

S

Równo płacone składki, równy czas oczekiwania do sanatorium. Skończyć z tą Republiką Bananowych Przywilejów!!!!! Polska jest jedną. Konstytucja się jednak kłania.

B
Bez ściemy

Na Mazowszu, na wyjazd do sanatorium czekałem 30 /słownie trzydzieści / miesięcy!!!!!! Oczywiście NFZ.

K
Krystyna

Witam. Czy jest tu ktoś z NFZ Wielkopolska?

Ja mam skierowanie od maja 2018 i zaczynalam z nr ok. 60.000 okres oczekiwania 23 miesiące.

Numerki bardzo szybko się posuwają (terez mam ok. 10.000) i jak tak dalej bedzie to wyjaz szykuje mi się na pocz.2020 roku, a ja planowałam latem.

T
Teresa

Kuj - pom czekam 30 m-c i jeszcze nic nie wiem kiedy i gdzie.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3