Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile jest łóżek dla chorych na koronawirusa w Łodzi i województwie łódzkim? Łóżek covidowych zabraknie? Coraz więcej zakażeń koronawirusem

Szpitale w regionie meldują o problemach z umieszczaniem w nich kolejnych chorych i podejrzanych o zakażenie koronawirusem. Łódzki Urząd Wojewódzki informuje, że do końca tygodnia liczba łóżek "koronawirusowych" w regionie łódzkim ma wzrosnąć 2,5 raza.  W niektórych przypadkach może się jednak odbyć kosztem innych oddziałów szpitalnych. Czytaj dalej na kolejnym slajdzie: kliknij strzałkę „w prawo", lub skorzystaj z niej na klawiaturze komputera.
Szpitale w regionie meldują o problemach z umieszczaniem w nich kolejnych chorych i podejrzanych o zakażenie koronawirusem. Łódzki Urząd Wojewódzki informuje, że do końca tygodnia liczba łóżek "koronawirusowych" w regionie łódzkim ma wzrosnąć 2,5 raza. W niektórych przypadkach może się jednak odbyć kosztem innych oddziałów szpitalnych. Czytaj dalej na kolejnym slajdzie: kliknij strzałkę „w prawo", lub skorzystaj z niej na klawiaturze komputera.
Szpitale w regionie meldują o problemach z umieszczaniem w nich kolejnych chorych i podejrzanych o zakażenie koronawirusem. Łódzki Urząd Wojewódzki informuje, że do końca tygodnia liczba łóżek "koronawirusowych" w regionie łódzkim ma wzrosnąć 2,5 raza. W niektórych przypadkach może się jednak odbyć kosztem innych oddziałów szpitalnych.

Piotrków Trybunalski, Radomsko. Brak łóżek dla pacjentów z koronawirusem

W Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie od kilku dni problemem jest brak łóżek dla zakażonych pacjentów - zgodnie z procedurami, po stwierdzeniu zakażenia powinni być oni przetransportowani do szpitali specjalizujących się w leczeniu covid-19. Niestety, co potwierdza Bartłomiej Kaźmierczak, rzecznik szpitala, z tym są problemy.

Szpitale nie chcą przejmować od piotrkowskiej placówki kolejnych chorych, a z kolei warunki w SSW w Piotrkowie nie pozwalają na ich dłuższe leczenie. - Mamy izolatoria, ale one nie są przystosowane do dłuższego pobytu - tłumaczy.

Miejsca dla kolejnych chorych brakuje w Szpitalu Powiatowym w Radomsku. Do wtorku umieszczono tam aż 51 pacjentów zakażonych (lub z podejrzeniem zakażenia) koronawirusem. Hospitalizowani są oni na dwóch oddziałach - obserwacyjno-zakaźnym oraz gruźlicy i chorób płuc. Dwie osoby są podłączone do respiratorów.

Tomaszów Mazowiecki: Covid w ZOL-u

Trudna sytuacja panuje obecnie na oddziale zakaźnym Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, gdzie epidemia wybuchła w przyszpitalnym zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Oddział jest już przepełniony, w założeniu jest na nim 25 miejsc, a we wtorek przyjętych było już ponad 30 pacjentów. Wykorzystane zostały również wszystkie respiratory, którymi dysponuje oddział, czyli pięć sztuk.

Wolne łóżka w Łęczycy

W szpitalu w Łęczycy jest 19 łóżek obserwacyjnych, zajęte są tylko dwa. Z reguły jedna osoba dziennie okazuje się dodatnia. Ale i tam pojawił się problem z miejscem dla zakażonego pacjenta. Chory zgłosił się z zupełnie innym problemem, a podczas rutynowych badań okazało się, że jest "pozytywny".

Chcieliśmy przewieźć go do specjalistycznego szpitala, ale żaden nie chciał go przyjąć. Leczyliśmy go w naszym szpitalu. Pacjent został już wypisany do domu i czuje się dobrze – powiedział nam Krzysztof Kołodziejski, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łęczycy. Pacjent został w Łęczycy, wyzdrowiał.

Województwo łódzkie zwiększa liczbę łóżek dla osób z koronawirusem

O tym, że miejsc w szpitalach dla gwałtownie rosnącej liczby zakażonych jest za mało, wiadomo od kilku dni. W piątek z 406 łóżek szpitalnych przeznaczonych do leczenia covid-19 wolnych było już tylko 65. Także liczba łóżek obserwacyjnych zaczęła szybko się wyczerpywać.

Dlatego do 17 października w szpitalach w całym regionie mają powstać dodatkowe łóżka. Każdy szpital z sieci szpitali ma mieć 10 proc. łóżek obserwacyjnych. W całości koronawirusowy ma być też szpital Na Stokach w Łodzi, dodatkowe oddziały mają być w szpitalu w Łagiewnikach, w Radomsku i w Tomaszowie Mazowieckim, a w razie potrzeby także w Zgierzu. W ten sposób liczba łóżek obserwacyjnych ma wzrosnąć z dotychczasowych 230 do 700, a łóżek do leczenia chorych z 406 do około 800.

Robimy wszystko, aby do końca tygodnia zwiększyć liczbę łóżek w dostępnych nam placówkach - zapewnia Dagmara Zalewska, rzeczniczka prasowa wojewody łódzkiego.

Z danych urzędu wynika, że we wtorek zajętych było zaledwie 468 ze wszystkich 1611 łóżek, które mają być oddelegowane do walki z epidemią. W wielu szpitalach łóżka są. W Zgierzu ze 150 zajętych było 127, w Biegańskim z 285 miejsc zajętych zostało 148.

Oddział dziecięcy na koronawirusowy w Radomsku. Mieszkańcy protestują

Według danych wojewody do środy powstało już 700 z planowanych 800 dodatkowych miejsc. Przekształcanie łóżek na koronawirusowe nie wszędzie idzie jednak prosto. W Radomsku nowy oddział covidowy ma powstać do 17 października w miejscu oddziału pediatrycznego. W Radomsku w poniedziałek z oddziału dziecięcego wypisana została część małych pacjentów, została dwójka, która ma być wkrótce wypisana lub przeniesiona.

Chore dzieci mają być wożone do szpitali Piotrkowie Trybunalskim i Częstochowie. To zaś budzi oburzenie mieszkańców. Ostro zareagowali członkowie radomszczańskiej inicjatywy "Stop Plandemii", którzy zapowiedzieli już organizację protestu.

Ale dyrektor placówki ma nadzieję, że oddział uda się uruchomić jeszcze w czwartek. Być może już w środę zaczną funkcjonować dodatkowe covidowe łóżka na oddziale intensywnej terapii. Docelowo w Radomsku mają być 73 łóżka covidowe, w tym siedem z respiratorami.

- Wybraliśmy oddział dziecięcy ze względu na najmniejsze obłożenie w ostatnich tygodniach, a także ze względu na położenie. Znajduje się on na parterze i trochę na uboczu. Również tutaj mogliśmy najlepiej zapewnić obsługę medyczną, ordynator jest specjalistą z zakresu anestezjologii. Nie mieliśmy innego wyjścia, o zamknięciu innego oddziału nie było mowy - mówi Piotr Kagankiewicz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Radomsku.

Epidemia wśród personelu. Co z innymi pacjentami?

Opiekę nad pacjentem utrudniają też rosnące zakażenia wśród personelu medycznego. W piotrkowskim szpitalu, w związku z zakażeniami wśród personelu, wstrzymano przyjęcia na kilka ważnych oddziałów: kardiologia, interna, chirurgia, urologia a Zakład Diagnostyki Obrazowej wstrzymał wykonywanie ambulatoryjnych badań Tomografii Komputerowej (TK), Rezonansu Magnetycznego (RM) i Ultrasonografii (USG). W szpitalu w Radomsku pod koniec ubiegłego tygodnia zakażone były 32 osoby, co stanowi aż 3 procent załogi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki