Ile kosztuje sanatorium? Wyjazd do sanatorium: jaki czas oczekiwania? Dofinansowanie z NFZ do wyjazdu do sanatorium 14.10.2019

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Zaktualizowano 
Ile czeka się na wyjazd do sanatorium? Zasady dofinansowania pobytu w uzdrowisku. Czas oczekiwania na wyjazd jest różny w różnych regionach Polski. Zwykle wynosi on kilkanaście miesięcy 123RF
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium? Wyjazdy do sanatorium z dofinansowaniem Narodowego Funduszu Zdrowia cieszą się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem pacjentów. Leczenie w sanatorium jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego pacjenta. Jego celem jest rehabilitacja, leczenie chorób przewlekłych oraz profilaktyka. Realizuje się je przy wykorzystaniu między innymi naturalnych zasobów leczniczych.

Jak uzyskać skierowanie na wyjazd do sanatorium?

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, biorąc pod uwagę aktualny stan zdrowia pacjenta, uwzględniając wskazania lub istniejące przeciwwskazania oraz wpływ leczenia uzdrowiskowego na stan zdrowia pacjenta.

Pacjent otrzymujący skierowanie do sanatorium od lekarza kierującego, powinien uzyskać od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) najistotniejsze informacje na temat tego, w jaki sposób NFZ będzie je rozpatrywał i czego może oczekiwać pacjent w związku z planowanym leczeniem uzdrowiskowym.

SKIEROWANIE NA LECZENIE UZDROWISKOWE

Lekarz lub sam pacjent przesyła skierowanie w ciągu 30 dni do oddziału wojewódzkiego NFZ - w zamkniętej kopercie, opatrzonej napisem „SKIEROWANIE NA LECZENIE UZDROWISKOWE” (w prawym dolnym rogu koperty). Można je również dostarczyć do oddziału osobiście.

Skierowanie zostanie zarejestrowane w systemie komputerowym i otrzyma indywidualny numer rejestru. Jeśli zawiera jakieś braki formalne (na przykład nie ma pieczątki przychodni), NFZ poprosi o ich uzupełnienie.

Jeśli wniosek nie zostanie zaakceptowany z powodu przeciwwskazania lub braku wskazań do wyjazdu, Fundusz odeśle go do lekarza kierującego na leczenie, o czym również zainteresowany zostaje powiadomiony. Od tej decyzji nie przysługuje odwołanie.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Ocenę celowości skierowania przeprowadza lekarz specjalista w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej oddziału wojewódzkiego Funduszu, wskazując rodzaj i miejsce leczenia uzdrowiskowego.

Ile czeka się na wyjazd do sanatorium?

Czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium

Czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium jest różny w różnych regionach Polski. Zwykle wynosi on kilkanaście miesięcy.

Rezygnacja z wyjazdu do sanatorium

Powody rezygnacji z wyjazdu do sanatorium są różne. Niektórzy nie mają z kim zostawić chorych bliskich, wcześniej zaplanowali wyjazd na ferie czy wakacje, nie mogą wziąć urlopu w pracy. Każda rezygnacja powinna być uzasadniona i udokumentowana pisemnie. Jeżeli powodem rezygnacji jest nagły wypadek losowy (na przykład pogrzeb najbliższej osoby lub sprawa w sądzie), to należy to potwierdzić odpowiednim zaświadczeniem. Jeśli powód rezygnacji nie jest związany ze zmianą stanu zdrowia i koniecznością dłuższego leczenia w miejscu zamieszkania, to Fundusz wyznaczy nowy termin wyjazdu. Każda pisemna prośba dotycząca przesunięcia terminu leczenia czy też zmiana miejsca realizacji leczenia traktowana jest jako rezygnacja z otrzymanego przydziału.

Zwrot skierowania do sanatorium

Wszystkie osoby, które mają zarejestrowane i pozytywnie zaopiniowane przez lekarzy konsultantów skierowania na leczenie uzdrowiskowe, a nie korzystały z tego rodzaju świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia w ciągu ostatnich osiemnastu miesięcy, mogą w odpowiednim dla nich czasie kontaktować się z działem lecznictwa uzdrowiskowego w sprawie uzyskania informacji co do możliwości skorzystania z tak zwanych zwrotów skierowań.

Są to skierowania oddane z różnych powodów przez innych pacjentów. W przypadku zwrotów okres do rozpoczęcia turnusu w uzdrowisku wynosi od kilku do kilkunastu dni. Oczywiście, fakt dysponowania zwrotami nie jest w żaden sposób zależny od Funduszu, a wynika jedynie z rezygnacji pacjentów z przyznanego leczenia. Dla wielu osób może być to rozwiązanie umożliwiające realizację swojego leczenia w odpowiednim dla nich terminie i miejscu, o ile miejsce to jest zgodne ze wskazaniami lekarza konsultanta.

Przepisy dotyczące kierowania na leczenie uzdrowiskowe przez NFZ nie wyróżniają żadnej grupy zawodowej czy społecznej

Kto dostanie się szybciej do sanatorium

Przepisy dotyczące kierowania na leczenie uzdrowiskowe przez NFZ nie wyróżniają żadnej grupy zawodowej czy społecznej. Na pewne przywileje - czyli wyjazd na leczenie sanatoryjne raz na 18 miesięcy liczonych od daty zakończenia kuracji lub bez kolejki, jeśli jest to pierwszy wyjazd do sanatorium - mogą liczyć jedynie uprawnieni kombatanci, weterani wojenni, zasłużeni honorowi dawcy krwi. Osoby zatrudnione przy produkcji wyrobów zawierających azbest, jeśli przedstawią dokumenty nadające im te uprawnienia - wyjeżdżają raz na rok. Wbrew obiegowym opiniom nauczyciele, pracownicy oświaty, lekarze, rodziny lekarzy, nie wyjeżdżają ani szybciej, ani w wakacje. Traktowani są, jak wszyscy inni pacjenci.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Rezygnacja z wyjazdu do uzdrowiska

Innym problemem są prośby pacjentów i związane z nimi rezygnacje dotyczące zmiany miejsca realizacji leczenia uzdrowiskowego. Miejsce odbycia leczenia wskazywane jest wyłącznie przez lekarza konsultanta i jest zgodne z profilem leczniczym wynikającym z choroby podstawowej oraz chorób współistniejących pacjenta. Dla dużej grupy osób problemem jest chęć wspólnego wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe z małżonkiem lub inną osobą, na przykład krewnym lub znajomym. Mimo że przepisy nie gwarantują wspólnego wyjazdu pacjentom do uzdrowiska, wszystkie tego typu skierowania, szczególnie jeśli chodzi o małżeństwa, połączone ze sobą i złożone w tym samym terminie, NFZ stara się realizować w tych samych domach uzdrowiskowych i na tych samych turnusach.

Szukaj skierowań sanatoryjnych w Internecie

W internecie można znaleźć specjalną przeglądarkę tutaj, która została przygotowana w celu ułatwienia pacjentom dostępu do informacji o procesie potwierdzania własnego skierowania na leczenie uzdrowiskowe przez oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

Skierowanie do sanatorium wpisywane jest na listę oczekujących

Każde skierowanie do sanatorium wpisywane jest na listę oczekujących zgodnie z terminem jego wpływu, a czas jego realizacji zależy od liczby pacjentów w kolejce. Numer skierowania oznacza pozycję na liście osób oczekujących.

Przeglądarka internetowa jest narzędziem, które pozwala świadczeniobiorcy monitorować jego miejsce w kolejce na potwierdzenie skierowania. Za pośrednictwem tego narzędzia ubezpieczeni są informowani o dacie wystawienia skierowania przez lekarza, dacie wpływu skierowania do NFZ, aktualnym miejscu w kolejce wynikającym z napływu skierowań oraz przebiegu procesu potwierdzania skierowań, czyli o brakach formalnych; konieczności uzupełnienia dokumentacji medycznej; konieczności wyjaśniania statusu ubezpieczenia zdrowotnego świadczeniobiorcy; procesie weryfikacji skierowań.

W przypadku braku możliwości potwierdzenia skierowania w terminie 18 miesięcy, licząc od dnia jego wystawienia, skierowanie podlega weryfikacji, czyli ponownej ocenie stanu zdrowia pacjenta dokonywanej przez lekarza wystawiającego skierowanie.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Informacje 14.10.2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 29

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
4 października, 12:06, Bibi:

32 miesiące to aktualny czas oczekiwania, masakra,!!!Letnie miesiące zarezerwowane do sprzedaży komercyjnej. Zimą to niech sobie same jadą p. z nfz

5 października, 14:17, Gość:

32 m-ce oczekiwania na Śląsku. Mazowieckie dużo dużo krócej, a przecież to na Śląsku ludzie żyją w najgorszych warunkach atmosferycznych. Opłata klimatyczna jest w ogóle nie na miejscu w przypadku Śląska.

8 października, 16:03, Gość:

W mazowieckim czekalam 33 miesiace. Wyjezdzam 27 pazdziernika do Ustki .

W mazowieckim też czekamy 30-33 miesiące

G
Gość
2019-07-16T16:07:15 02:00, vvvvb:

Bzdety i nic wiecej skladajac skietowanie nfz napisal czas oczekiwania 28 miesiecy po pinownej weryfikacji czas oczekiwania 33 miesiace czyli 5 miesiecy dolozono a stan zdrowia nie ulega poprawie czekajac na wyjazd wiec moze mniej miejsc dla cudzoziemcow mniej komercji w oś sanatoryjnych sa SPA prywatne pensjonaty moze komercyjni niech tam sie udadza a nie zabieraja miejsca innym wszak koszt pobytu jest taki sam nfz doplaca do pobytu skonczmy z komercja a zacznijmy leczyc w ramach nfz..pobyty komercyjne w pensjonatach SPA itd

21 sierpnia, 19:47, Gość:

Ja z łódzkiego, wyjechał po 24 miesiącach..

.tak jak napisali.Dużo komercji, ale zastanawia mnie czy Ci komercyjni mają inne żołądki, dostawali dużo lepsze jedzenie.

Komercyjnie płacą 100% za cały pobyt /zabiegi, noclegi, wyżywienie / a NFZ ma wynegocjować dużo niższe stawki i z tąd różnica w dietach. A tak na marginesie to każdy może w dowolnym terminie sobie zafundować pobyt w sanatorium oczywiście za swoje pieniądze. Pozdrawiam Stefan

G
Gość
4 października, 12:06, Bibi:

32 miesiące to aktualny czas oczekiwania, masakra,!!!Letnie miesiące zarezerwowane do sprzedaży komercyjnej. Zimą to niech sobie same jadą p. z nfz

5 października, 14:17, Gość:

32 m-ce oczekiwania na Śląsku. Mazowieckie dużo dużo krócej, a przecież to na Śląsku ludzie żyją w najgorszych warunkach atmosferycznych. Opłata klimatyczna jest w ogóle nie na miejscu w przypadku Śląska.

W mazowieckim czekalam 33 miesiace. Wyjezdzam 27 pazdziernika do Ustki .

G
Gość

"Kilkanaście miesięcy "????????? Chyba nie w Polsce! Czekałam ponad 3 lata . Kiedy dostałam w końcu zgodę i wyznaczono mi termin, odrzucono moje zgłoszenie ,bo byłam po operacji raka ......

G
Gość
1 października, 15:25, Lidka:

Wakacje na koszt NFZ czyli nas wszystkich..

Na całym świecie tak jest. A więźniów też utrzymujesz. Proponuję protest we Wronkach!

G
Gość
4 października, 12:06, Bibi:

32 miesiące to aktualny czas oczekiwania, masakra,!!!Letnie miesiące zarezerwowane do sprzedaży komercyjnej. Zimą to niech sobie same jadą p. z nfz

32 m-ce oczekiwania na Śląsku. Mazowieckie dużo dużo krócej, a przecież to na Śląsku ludzie żyją w najgorszych warunkach atmosferycznych. Opłata klimatyczna jest w ogóle nie na miejscu w przypadku Śląska.

B
Bibi

32 miesiące to aktualny czas oczekiwania, masakra,!!!Letnie miesiące zarezerwowane do sprzedaży komercyjnej. Zimą to niech sobie same jadą p. z nfz

L
Lidka
2 września, 15:29, Iwona:

Na sanatoriumz NFZ mazowieckiego czekam już 27 miesięcy Czyli przeszło 2 lata! Przede mną jest jeszcze 10.500tys..osób!!!

Zawsze możesz dzwonić czy ktoś nie zrezygnował i wyjechać wcześniej, jedno ale to że wtedy jest zwykle zima lub okres świąteczny..

L
Lidka

Wakacje na koszt NFZ czyli nas wszystkich..

G
Gość

A gdzie koszty z tytułu artykułu ?

Porażka.

G
Gość
2 września, 15:29, Iwona:

Na sanatoriumz NFZ mazowieckiego czekam już 27 miesięcy Czyli przeszło 2 lata! Przede mną jest jeszcze 10.500tys..osób!!!

Ja dolny Śląsk 39 miesiecy

Z
Zxcv

Ja czekam jeszcze 32 miesiące a za żelem od39 miesięcy i jestem niepełnosprawny

G
Gość

Glupoty piszecie. Jest 1 lista ns internecie czeka sie 3 lata. Mam nr ok 11.000

I
Iwona

Na sanatoriumz NFZ mazowieckiego czekam już 27 miesięcy Czyli przeszło 2 lata! Przede mną jest jeszcze 10.500tys..osób!!!

G
Gość
15 lipca, 16:24, Gość:

Moze tak autorka artykulu troche sie douczyla. Skierowanie jest skierowaniem a nie zadnym wnioskiem. Lekarz wypisuje skierowanie. Skierowanie sie przesyla do nfz. Tam tez balneolog zatwierdza badz nie skierowanie. Nie zaden wniosek. W przepisach jest tylko i wylacznie skierowanie. Wnioskiem to se mozna d.. Podetrzec najwyzej bo tskiego druku w leczeniu uzdrowiskowym nie ma. Innych bledow nie wytkne bo jak ktos nie odroznia skierowania od jakiegos wniosku to szkoda czasu.

No cóż, nie każdy jest aż tak WYSZKOLONY, czasem ludziska mówią Wniosek, czasem Skierowanie ALE CZY TO AŻ TAK WAŻNE kto jak mówi- hahaha

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3