reklama

Ile może wynieść emerytura z pracowniczym planem kapitałowym? Czy rezygnować z PPK? Jaka emerytura z PPK? Czy PPK się opłaca? 18.11.2019

Patrycja Wacławska, Monika Kaczyńska
Do wpłat pracownika na PPK dołoży się szef i państwo 123RF
Jak oszczędzać na emeryturę z PPK? Czy rezygnować z PPK? Jaka emerytura z PPK? W lipcu 2019 roku pierwsze grupy pracowników zostały objęte pracowniczymi planami kapitałowymi (PPK). To system dobrowolnego, prywatnego, długoterminowego oszczędzania na przyszłość, którym zostaną objęci pracownicy. System będzie tworzony i współfinansowany przez pracowników, pracodawców i państwo.

Zasady funkcjonowania planów reguluje ustawa z dnia 4 października 2018 roku o pracowniczych planach kapitałowych (Dziennik Ustaw nr 2215).

Kto i kiedy tworzy Pracowniczy Plan Kapitałowy

Obowiązek utworzenia pracowniczego planu kapitałowego mają wszystkie podmioty zatrudniające pracowników, które zatrudniają co najmniej jedną osobę, podlegającą obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Chodzi o pracodawców, nakładców, rolnicze spółdzielnie produkcyjne lub spółdzielnie kółek rolniczych, zleceniodawców, podmioty, w których działa rada nadzorcza, jeżeli jej członkowie są wynagradzani z tytułu pełnienia tych funkcji.

System wprowadzany będzie stopniowo. Wdrażanie systemu będzie rozłożone na dwa lata. O terminie przystąpienia do niego decyduje liczba zatrudnianych pracowników.

 • Od 1 lipca 2019 roku system obejmie przedsiębiorstwa i instytucje zatrudniające na dzień 31 grudnia 2018 roku co najmniej 250 osób.
 • Od 1 stycznia 2020 roku obejmie firmy zatrudniające na 30 czerwca 2019 roku co najmniej 50 osób.
 • Od 1 lipca 2020 roku do grona stosujących przepisy o pracowniczych planach kapitałowych dołączą firmy zatrudniające na dzień 31 grudnia 2019 roku co najmniej 20 osób.
 • Od 1 stycznia 2021 roku do systemu włączone zostaną pozostałe podmioty zatrudniające pracowników oraz jednostki sektora finansów publicznych.

Dwie umowy

Pracodawcy wybierają instytucję finansową, która będzie zarządzała prowadzonym u nich pracowniczym planem kapitałowym. Wybór ten powinien być dokonany w porozumieniu z organizacją związkową działającą w firmie, a jeśli taka nie działa - z reprezentacją pracowników.

Na czym polega istota działania nowej formy oszczędzania? Otóż pracodawca podpisuje z wybraną instytucją finansową dwie umowy:
1. Umowę o zarządzanie pracowniczym planem kapitałowym.
2. W imieniu i na rzecz pracowników - umowę o prowadzenie pracowniczego planu kapitałowego.

Po podpisaniu tej drugiej umowy instytucja finansowa tworzy imienne rachunki dla pracowników. To na tych rachunkach będą gromadzone oszczędności.

Kto będzie objęty planem

Pracodawcy automatycznie zapiszą do pracowniczego planu kapitałowego wszystkich pracowników, którzy mają skończone 18 lat, ale nie mają skończonego 55. roku życia, którzy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Ci pracownicy, którzy ukończyli już 55 lat, mogą przystąpić do nowego systemu oszczędzania na swój wniosek.

Do planu nie mogą przystąpić najstarsi pracownicy - tacy, którzy ukończyli już 70. rok życia.

Skąd wezmą się pieniądze na rachunkach uczestników

Wpłaty mają pochodzić z trzech źródeł. Pierwsza część będzie finansowana przez przez pracownika:

 • wpłata podstawowa pracownika (obligatoryjna) to 2 proc. wynagrodzenia brutto,
 • wpłata dodatkowa (dobrowolna) pracownik - do 2 proc. wynagrodzenia brutto,
 • maksymalna wpłata pracownika - 4 proc. wynagrodzenia brutto.

Drugą część finansuje pracodawca:

 • wpłata podstawowa pracodawcy (obligatoryjna) to 1,5 proc. wynagrodzenia brutto,
 • wpłata dodatkowa (dobrowolna) pracodawcy - do 2,5 proc. wynagrodzenia brutto,
 • maksymalna wpłata pracodawcy - 4 proc. wynagrodzenia brutto.

Łączna maksymalna wpłata pracownika i pracodawcy to 8 proc. wynagrodzenia brutto.

Trzecie źródło zasilające rachunki to dopłaty ze strony państwa do PPK:

 • wpłata powitalna - 250 zł,
 • dopłata roczna - 240 zł.

Dopłaty ze strony państwa są niezależne od wysokości wynagrodzenia pracownika.

Obowiązki pracodawcy związane z PPK

Pracodawca nie może zrezygnować z prowadzenia pracowniczego planu kapitałowego - utworzenie i udział w systemie jest jego obowiązkiem. Zgodnie z przepisami firma zatrudniająca pracowników musi:

 • wybrać instytucję finansową zarządzającą oszczędnościami uczestników PPK;
 • podpisać z wybraną instytucją finansową umowy o zarządzanie pracowniczym planem kapitałowym, a także umowy o prowadzanie planu w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych;
 • terminowo i prawidłowo obliczać oraz przekazywać wpłaty do wybranej instytucji finansowej;
 • gromadzić i archiwizować dokumentację dotyczącą PPK;
 • przekazywać osobom zatrudnionym oraz wybranej instytucji finansowej informacje związane z utworzonym planem kapitałowym.

Ile osób obejmie system

Program ma być skierowany do ponad 11 milionów pracowników, w tym do około 9 milionów osób zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw oraz ponad 2 milionów osób pracujących w jednostkach sektora finansów publicznych (czyli tzw. budżetówce). Szacunkowa liczba osób, które przystąpią do programu, to 8,5 miliona.
- Pracownicze Plany Kapitałowe pozwolą na stworzenie powszechnego, dobrowolnego systemu uzupełniającego źródła dochodu po osiągnięciu wieku emerytalnego - mówi minister Elżbieta Rafalska.

Opinie przedstawicieli pracodawców

Już od 1 lipca zaczną oszczędzać na emerytury pracownicy firm zatrudniających powyżej 250 pracowników. Pracodawcy muszą do tego czasu podpisać umowy na prowadzenie PPK i przygotować odpowiednie dokumenty.

- To ogrom pracy. Firmy nie mają tak rozbudowanych działów zajmujących się sprawami pracowniczymi - mówi Małgorzata Animucka, prezes zarządu Wielkopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan. - Wciąż jest wiele wątpliwości związanych z interpretacją ustawy. Obawiamy się, że koszty administracyjne będą znaczne.

informacje 18.11.2019

Pracodawcy nie będą tworzyć nowych miejsc pracy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 16

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

d
dakota

Zawsze lepsze to niż nic tak naprawdę. Także skoro program jest dobrowolny to każdy sam za siebie podejmie decyzję i uważam, że to będzie najbardziej słuszna rzecz

d
denkala

Jak rozmawiamy ze znajomymi to się zastanawiamy po co od razu sie wypisywac? To jest całkowicie bez sensu.Tym bardziej ze można to zrobić zawsze i odzyskać swoje wpłacone pieniądze. Przeciez ten program może doskonale funkcjonować i potem będzie sie żałowało ze człowiek sie wypisał na samym starcie...

u
ula

ruszyć to już niedługo ruszy, w końcu w lipcu ppk ma już objąć pierwsze firmy które zatrudniają ponad 250 osób. A jaki będzie efekt tego wszystkiego to mam nadzieję że się niedługo już przekonamy

M
Marianna

Ja tam nie wiem co ten program pokaże... Zobaczymy jak ruszy. Po dwóch czy trzech latach beda pierwsze efekty pewnie. Grunt że wreszcie jest jakis ruch w temacie oszczednosci na emeryturze

M
Mogdyś

generalnie jestem optymistycznie nastawiony, bo od lat oszczędzam na lokatach mając rocznie zysku ok 1.5%.... komentować nawet nie trzeba....

tutaj jak się wszysciutko przeliczy to fajna kasa wychodzi, z pensji te 2% to nie jest jakoś niesamowicie dużo, a to jeszcze państwo i pracodawca sie dołożą i wychodzi zdecydowanie lepiej niż na lokatach. fakt minusem jest to że kasa bedzie do dyspozycji po 60roku życia (nie licząc wyjątków) ale widzę to tak, że jest to zabezpieczenie aby ludzie faktycznie mieli tę kasę na stare lata, a nie stracili po drodze a potem bida

i
irek

podoba mi sie to że nie musze nic robić i samo sie praktycznie będzie oszczędzało na emeryturę w tym PPK, bo ja juz niby wcześniej miałem to w planie ale jakoś sie nie składało żeby zacząć

g
grenia

Mnie przekonali. PPK myśle to dobry pomysł. Na razie ich pomysły się sprawdzają ,więc myślę że i to wypali.Na przyszłe emerytury trzeba dodatkowo zbierać pieniądze to akurat już chyba wszyscy wiemy.

L
Lolek

Jak to będzie faktycznie zmyłka to raz dwa i mnie w tym programie już oglądać nie będą. Rękę na pulsie trzymac bede od samego poczatku. Skoro jest opcja stałego monitorowania konta to choćby i 24h/dobe jak bedzie trzeba

w
walter ppk

by mrus.

zmyłka hyłka.

- hyłek, obudź się ! - zaterkotał budzik. hyłek otworzył oczy. za oknem noc ciemniejsza niż najczarniejszy afroniemiec. mróz nie ztej ziemi aż remi, pies hyłka, materacem zastawił otwór w budzie. - trzeba będzie iść do wójtowej zdanki po unijne dopłaty i wybudować psinie jakiś ogrzewany pałacyk koniecznie z basenem - pomyślał hyłek i uśmiechnął się. jako wzięty prokurator mający na koncie same przegrane sprawy gangsterów których oskarżał stać go było na wybudowanie dla remiego nawet zamku jak w stobnicy ze zrzutek wdzięcznych oskarżonych, ale po co wydawać swoją kasę skoro solidarne państwo pozwala na zabieranie pieniędzy najgłupszym obywatelom, klasie robotniczej i rozdawanie ich majątku potrzebującym z wyższych klas. hyłek roześmiał się w głos już całkowicie rozbudzony. - jakie to szczęście, że nie urodziłem się w PRL - pomyślał - tam bym musiał kłaniać się tym proletariackim ćwokom i ścigać moich solidarnych dobroczyńców za sabotowanie gospodarki i podjudzanie do buntu łódzkich włókniarek. - hahaha -śmiał się już aż trzęsły się ściany jego willi za miliard - właściwie to powinien dać jakąś złotówkę na tablicę upamiętniającą heroiczną walkę najniższych klas z przedwojennymi fabrykantami o godne życie ale jak sami chcieli znów z panów "awansować" na niewolników i cieszyć się że w podziale majątku jaki wytworzyli dostali ch... d... i kamieni kupę to po cholerę im ta złotówka- znów się roześmiał - dzień jak zwykle zaczyna mi się wspaniale. nacisnął przycisk pilota i łóżko delikatnie się przechyliło. hyłek zsunął się na wózek, który samoczynnie zawiózł go do łazienki. - wspaniale jest być bogatym- znów uśmiech zagościł na jego ustach. rozmarzony obsługą robota przy fizjologicznych czynnościach myślami był już na sądowej sali. dziś ma przegrać kolejną sprawę jakiegoś śmieciowego bosa i dopisać sobie kolejne zera na rachunku... nagle - hyłek ! wstawać ! - mocne szarpnięcie otrzeźwiło go, otworzył oczy. był na sali sądowej a adwokat szarpał go za rękaw. - wstawaj człowieku, zaraz wysoki sąd odczyta ci wyrok. hyłek nieco nieprzytomnie rozejrzał się w koło i zaczął słuchać - W IMIENIU RZECZPOSPOLITEJ POLSKI LUDOWEJ ZA ZDRADĘ I SPRZENIEWIERZENIE WSZELKICH IDEAŁÓW SKAZUJEMY OBYWATELA HYŁKA NA KARĘ ŚMIERCI PRZEZ ROZSTRZELANIE I UTRATĘ PRAW PUBLICZNYCH NA ZAWSZE ... - ha - pomyślał hyłek - jednak sprawiedliwość jest, co za ulga.solidarność nade wszystko...

K
Kamil

Ja tam się cieszyć nie będę póki nie zobaczę realnej kasy na koncie. Nie będę się wypisywać od razu tylko z boczku sobie poobserwuję jak się program rozwinie w czasie

e
enka

Jak, to bardzo proste, trzeba regularnie odkładać drobne kwoty. Ale nie będziemy w tym sami, bo także nasz kochany szef będzie nam dokładał ale także państwo (w końcu). Także trzeba się tylko cieszyć

k
kajra
2019-04-11T14:16:30 02:00, POPiS to zło:

A później po 15-20 latach skok na kasę jak z OFE?

Nikt Ci nic nie zabierze bo to będzie kasa na Twoim prywatnym koncie w tym ppk. Tylko Ty będziesz mógł wybrać pieniądze, odkładać czy je później zabrać. Oczywiście tutaj też jest dziedziczenie, także w razie czego rodzina będzie mogła dziedziczyć

J
Julitta

Co będzie za 15 czy 20 lat tego nikt nie wie... i ok jesli ktos sie boi nie musi przeciez na siłę wchodzić w PPK, przecież to dowolny program. A z drugiej strony gdybyśmy tak mieli podchodzić do życia to nie wiem czy jakąkolwiek koncepcję udałoby się wprowwadzić

e
el el

Ja się w sumie cieszę że wchodzi ppk , zaczynałam już powoli się zastanawiać nad oszczędzaniem na emeryturę a ten program mnie akurat przekonuje

P
POPiS to zło

A później po 15-20 latach skok na kasę jak z OFE?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3