Ile prądu w domach i mieszkaniach zużywają mieszkańcy województwa łódzkiego i które miejsce zajmują w kraju?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Województwo łódzkie zajęło czwarte miejsce w Polsce pod względem zużycia energii elektrycznej na jednego mieszkańca. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętna osoba z naszego regionu zużyła w ubiegłym roku 4838,45 kWh. Więcej zużywa się jej tylko w województwach opolskim, śląskim i mazowieckim.Zestawienia - na podstawie danych z Głównego Urzędu Statystycznego - przygotował Polski Komitet Energii Elektrycznej.Czytaj dalej..
Województwo łódzkie zajęło czwarte miejsce w Polsce pod względem zużycia energii elektrycznej na jednego mieszkańca. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętna osoba z naszego regionu zużyła w ubiegłym roku 4838,45 kWh. Więcej zużywa się jej tylko w województwach opolskim, śląskim i mazowieckim.Zestawienia - na podstawie danych z Głównego Urzędu Statystycznego - przygotował Polski Komitet Energii Elektrycznej.Czytaj dalej.. Pixabay
Województwo łódzkie zajęło czwarte miejsce w Polsce pod względem zużycia energii elektrycznej na jednego mieszkańca. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętna osoba z naszego regionu zużyła w ubiegłym roku 4838,45 kWh. Więcej zużywa się jej tylko w województwach opolskim, śląskim i mazowieckim.

Zestawienia - na podstawie danych z Głównego Urzędu Statystycznego - przygotował Polski Komitet Energii Elektrycznej. Okazuje się, że największe zużycie energii elektrycznej na mieszkańca w ubiegłym roku miało miejsce na Opolszczyźnie i wyniosło 5783,32 kWh. Na drugim miejscu w tym zestawieniu znalazło się województwo śląskie z zużyciem w wysokości 5591,31 kWh. Nasz region wyprzedziło jeszcze województwo mazowieckie z wynikiem 5385,59 kWh.

Tu zużywa się najmniej prądu

Najmniej energii na mieszkańca jest zużywane na Podlasiu, Warmii i Mazurach oraz na Podkarpaciu. Przeciętny mieszkaniec województwa podlaskiego zużył niecałe 2785 kWh, Warmii i Mazur niespełna 2597 kWh, a Podkarpacia niecałe 2575 kWh.

- Jeśli chodzi o wysokość zapotrzebowania na energię elektryczną na gospodarstwo domowe, Łódzkie zajmuje szóstą pozycję ze zużyciem na poziomie 1959 GWh - czytamy w raporcie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. - Jest to wartość ponad dwukrotnie niższa od województwa mazowieckiego, którego gospodarstwa domowe zużywają najwięcej prądu w Polsce (4991 GWh).

Zużycie energii elektrycznej jest uzależnione nie tylko od liczby urządzeń i maszyn w naszych domach, ale także źródeł ogrzewania. W samej Łodzi część mieszkańców kamienic w centrum, które nie są podłączone do sieci cieplnej albo wręcz ogrzewa się przy użyciu grzejników elektrycznych albo się nimi dogrzewa.

Politechnika Łódzka walczy z kosztami prądu

Tymczasem Politechnika Łódzka realizuje projekt, który ma zmniejszyć koszty energii elektrycznej. Naukowcy z Instytutu Informatyki Politechniki Łódzkiej otrzymali na ten cel dofinansowanie w wysokości 2,2 mln zł. Chodzi o inteligentne sterowniki.

- W projektowaniu inteligentnych sterowników do zarządzania zużyciem energii, zgodnie ze standardami wyznaczonymi przez Przemysł 4.0, znaczącą rolę odegra wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego – mówi prof. Adam Wojciechowski, który kieruje tymi pracami.

Nowy system to inteligentne monitorowanie najważniejszych parametrów powietrza (m.in. temperatury, wilgotności, ciśnienia, stężenia lotnych związków organicznych), a także poziomu hałasu i natężenia światła. Dzięki temu można zapewnić najwyższe standardy miejsca pracy i jednocześnie racjonalizowań zużycie energii elektrycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie