Ile zarobią terytorialsi? 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła szkolenie kolejnej grupy ochotników

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
Obecnie 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej liczy około 1200 żołnierzy
Obecnie 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej liczy około 1200 żołnierzy Fot. 9 ŁBOT
Udostępnij:
9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła szkolenie kolejnej grupy ochotników. Ile zarobią terytorialsi? To zależy od stopnia i dni służby. Ważne, że ich pobory są nieopodatkowane.

9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła szkolenie kolejnej grupy ochotników. 30 stycznia 30 ochotników przekroczyło bramę koszar 91. batalionu lekkiej piechoty w Zgierzu. Nowi ochotnicy do służby w 9ŁBOT są w wieku od 19 do 50 lat. Na szkolenie przyjechali z Rawy Mazowieckiej, Sieradza, Opoczna, Piotrkowa Trybunalskiego, Łowicza, Tomaszowa Mazowieckiego i okolic Łodzi. Wśród nich są uczniowie, studenci i m. in. fizjoterapeuta, psycholog, kucharz i informatyk.

Aby szkolenie podstawowe czyli tzw. „szesnastka” odbyła się w bezpiecznych warunkach wszyscy kandydaci zostali przebadani testami na obecność koronawirusa. Następnie przeszli test sprawności fizycznej, pobrali wyposażenie i umundurowanie a także odbyli szkolenia stanowiskowe. Następnie została im wydana broń, z którą nie będą się rozstawać i przez następnych 16 dni będą szkolić się w koszarach 91blp.

Przyszli Terytorialsi poznają zasady taktyki wojskowej, topografii, strzelectwa oraz zasad udzielania pomocy medycznej na polu walki. Będą uczyć się także elementów walki wręcz, obsługi radiostacji oraz przejdą szkolenie saperskie. Po zaliczeniu egzaminu końcowego, tzw. „pętli taktycznej” ochotnicy złożą przysięgę wojskową 14 lutego i rozpoczną trzyletni cykl szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Ile zarabiają terytorialsi?

Terytorialsi otrzymują za służbę wynagrodzenie, które składa się z dwóch stawek: za gotowość 411 zł miesięcznie pod warunkiem powołania na co najmniej dwa dni szkolenia lub innych działań (np. kryzysowych) oraz dodatkowo za każdy dzień szkolenia (realizacji zadań) w zależności od stopnia wojskowego, na przykład dla najniższego stopnia – szeregowego jest to 117,14 zł za dzień, a w przypadku pierwszego stopnia oficerskiego – podporucznika jest to 172,62 zł. Dla szeregowego, który jeden weekend w miesiącu poświęci na szkolenie oznacza to miesięczny zarobek 645,28 zł. Stawki te nie podlegają opodatkowaniu. Dodatkowo płatne są zajęcia poligonowe. W ciągu roku żołnierz WOT powinien spędzić na poligonie 2 tygodnie.

Dla żołnierzy WOT są to zarobki dodatkowe, ponieważ służba w WOT jest niezależna od pracy i nauki.

Szkolenia i nabór w 2021 roku

Na 2021 rok w 9 ŁBOT zaplanowanych jest po 6 szkoleń podstawowych i wyrównawczych dla nowych ochotników. Szkolenie podstawowe, które trwa 16 dni – przeznaczone jest dla osób, które dotychczas nie miały do czynienia ze służbą w wojsku, natomiast wyrównawcze – trwające 8 dni – skierowane jest do rezerwistów. Obydwa rodzaje szkoleń zaplanowane są w trybie ciągłym oraz podzielonym na weekendy.

Równolegle żołnierze 9ŁBOT biorą udział w działaniach związanych ze zwalczaniem pandemii. Wspierają służby medyczne, kombatantów, Policję w monitorowaniu kwarantanny, dostarczają środki ochrony osobistej i płyny do dezynfekcji.

Chętni do służby w WOT mogą się zgłosić w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień. W Łódzkiem są cztery WKU: w Łodzi, Skierniewicach, Sieradzu i Tomaszowie Mazowieckim. Rekomendowanym sposobem składania wniosku o powołanie do służby jest skorzystanie z platformy ePUAP. Kandydaci mogą także skorzystać z pomocy rekruterów – żołnierzy łódzkiej brygady, których numery telefonów dostępne są na stronie internetowej www.wojsko-polskie.pl/9bot/. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi posiadanie polskiego obywatelstwa, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie