5/11
Pochodzenie imienia Alicja nie jest do końca pewne. Może ono...
fot. KellySikkema (Unsplash.com)

7. Alicja

Pochodzenie imienia Alicja nie jest do końca pewne. Może ono pochodzić od greckiego słowa „prawda” (aletheia – wymawianego w średniowieczu jako alitia). Inny pomysł jest taki, że imię to jest zdrobnieniem od starogermańskiego Adaheidis oznaczającego „szlachetny ród” (stąd też Adelajda). Na kartach historii pojawia się w XII wieku, za sprawą królowej Cypru. Do Polski trafiło prawdopodobnie z Francji dopiero w XIX wieku. Imię było popularne w Anglii – skąd pochodzi niewątpliwie najsłynniejsza, choć fikcyjna Alicja – bohaterka powieści L. Carolla Alicja w Krainie Czarów.
To imię nosiły królowe i księżne, aktorki, piosenkarki, dziennikarki, sportsmenki. Warto wiedzieć, że to też prawdziwe imię… Jodie Foster.
Imieniny Alicji wypadają 7 razy w roku, a najbardziej popularne – 21 czerwca.

6/11
Imię Lena w Polsce wzięło się od skróconej wersji imienia...
fot. PatrickFore (Unsplash.com)

6. Lena

Imię Lena w Polsce wzięło się od skróconej wersji imienia Helena („blask Księżyca) lub Magdalena (pochodzące od przydomka Marii z Magdali). Jednak pojawia się dość wcześnie, bo już w XV wieku. Imię jest popularne nie tylko w Polsce, ale też np. w Szwecji. „Lena” występuje też… jako nazwa geograficzna – począwszy od najdłuższej rzeki Rosji, po kilkanaście miejscowości w USA, Kanadzie i Rosji.
Imię to nosi m.in. brytyjska aktorka Lena Haedey (znana z roli Cersei Lannister w Grze o Tron).

7/11
Hanna to wersja imienia Anna, jednak jest używane jako...
fot. TaylorA (Unsplash.com)

5. Hanna

Hanna to wersja imienia Anna, jednak jest używane jako samodzielne. Imię pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza osobę pełną łaski i wdzięku. W Polsce pojawiło się już w XIV wieku. W wersji Hanna(h) jest rozpowszechnione też w języku angielskim, niemieckim i skandynawskich.
Wśród słynnych „Hanek” są m.in. kobiety sceny (starszego pokolenia): Hanka Bielicka, Ordonówna, Skarżanka, ale też dziennikarki i pisarki (Hanna Krall), przedstawicielki polityki (Hanna Suchocka, Hanna Gronkiewicz-Walz), czy filozofki (Hannah Arendt).
Hanna (wraz z Anną) obchodzi imieniny co najmniej 8 razy w roku; najbardziej popularne przypadają 26 lipca.

8/11
Pochodzenie imienia Zofia nie budzi wątpliwości – po grecku...
fot. Pezibear (Pixabay.com)

4. Zofia

Pochodzenie imienia Zofia nie budzi wątpliwości – po grecku oznacza po prostu „mądrość” (sophia). To od lat jedno z najpopularniejszych imion w Polsce, od wieków robi też karierę światową. Nosiły je m.in. liczne królowe i księżne, ale też kobiety wszelkich zawodów i profesji. Chyba najsłynniejszą Zosią jest Sophia Loren. Ale wśród sławnych Zofii są też pisarki (Nałkowska, Kossak-Szczucka), malarki (Zofia Stryjeńska), reżyserki (Sophia Coppola) oraz sporo aktorek.
Imieniny Zofia obchodzi 30 kwietnia, 15 i 24 maja oraz 18 i 30 września. Najbardziej popularną datą jest 15 maja, dzień zwany też „zimną Zośką”

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Piękna pogoda zachęciła do świętowania całymi rodzinami

Piękna pogoda zachęciła do świętowania całymi rodzinami

1 maja Widzew wygrał 4:0, zbliżył się do pierwszego sukcesu. Kibice pomogli. Zdjęcia

1 maja Widzew wygrał 4:0, zbliżył się do pierwszego sukcesu. Kibice pomogli. Zdjęcia

Horoskop dzienny na czwartek. Sprawdź!

Horoskop dzienny na czwartek. Sprawdź!

Zobacz również

Horoskop dzienny na czwartek. Sprawdź!

Horoskop dzienny na czwartek. Sprawdź!

Pobiegnij w Rossmann Run z aplikacją i zdobądź atrakcyjny rabat na zakupy

Pobiegnij w Rossmann Run z aplikacją i zdobądź atrakcyjny rabat na zakupy