Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inauguracja Festiwalu Łódź Czterech Kultur: „Przyszłość bez powrotu”

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Dagadana
Dagadana materiały prasowe
„Astronomia poety. Baczyński” w wykonaniu Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik oraz Dagadana i „List do Ciebie” - dwa muzyczno-poetyckie projekty w czwartek 3 września otworzą tegoroczną edycję Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Wydarzenie potrwa do niedzieli 6 września.

Festiwal Łódź Czterech Kultur, organizowany przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, potrwa od 3 do 6 września pod hasłem „Przyszłość bez powrotu”. - Dziś stanęliśmy przed perspektywą rozpadu świata, jaki znamy - mówi Kamila Golik, producentka FŁ4K. - Festiwal jest może uboższy w wydarzenia, ale z pewnością bogatszy w znaczenia i relacje. W maju mieliśmy wątpliwość, czy uda nam się zrealizować chociaż część planów na ten rok. Jeszcze w lipcu okazało się, że ze względu na reżim epidemiologiczny musimy zrezygnować z koncertów dopiętych już niemal na ostatni guzik. Ale udało się: startujemy pełni optymizmu i z wielką radością, że festiwal odbędzie się z udziałem publiczności.

Uczestnicy FŁ4K będą musieli stosować się do zaostrzonych rygorów: pamiętać o maseczkach, zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk i złożeniu oświadczeń dotyczących stanu zdrowia. Organizatorzy nie zapomnieli także o tych, którzy z różnych powodów nie mogą lub obawiają się wziąć udział w wydarzeniach na żywo – będą mogli wysłuchać ich na antenie Radia Łódź lub obejrzeć online.

Na inaugurację wydarzenia zaplanowano niezwykłe spotkanie z twórczością dwóch poetów: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Janusza Różewicza - najstarszego i najmniej znanego z trzech braci Różewiczów. Obaj zginęli w 1944 roku: jeden w Warszawie, drugi w Łodzi. Obaj stracili szansę na to, by ich poezja mogła wybrzmiewać dłużej, mocniej i pełniej. Obaj będą bohaterami czwartkowego wieczoru, jak podkreślają organizatorzy, niezamierzenie, ale i nieprzypadkowo.

- Pandemia w ostatniej chwili pokrzyżowała nasze plany na otwarcie - mówi Kamila Golik. Pierwotnie przed łódzką publicznością miały wystąpić: ukraińska raperka alyona alyona i Superalisa - ekscentryczna artystka z Tatarstanu. Na miesiąc przed festiwalem okazało się jednak, że będą musiały odbyć kwarantannę, co wykluczyło przyjazd. - Żeby nie zawieść coraz liczniejszej publiczności ukraińskiej i grupy tych fanów festiwalu, którym kultura naszych wschodnich sąsiadów jest bliska, od razu zwróciliśmy się do Dagadany - dodaje Kamila Golik. Muzyka grupy to folkowo-jazzowo-elektroniczne brzmienia z ukraińską nutą.

Jednocześnie w końcu lipca na polskim rynku muzycznym zaistniał projekt Meli Koteluk i Kwadrofonik z albumem „Astronomia poety. Baczyński”. Wówczas Dagadana zaproponowała wykonanie piosenek ze swojego albumu z 2014 roku „List do Ciebie” do tekstów Janusza Różewicza. Muzycy przetłumaczyli wiersze poety na ukraiński i angielski i nie ustają w dążeniach, by wyśpiewać je także w innych językach. Projektowi kibicuje rodzina autora. Natomiast wybór poezji, kompozycje i koncepcja muzyczna projektu „Astronomia poety. Baczyński” są wspólnym dziełem Meli Koteluk oraz Bartka Wąsika, który jest również autorem aranżacji.

Dwóch wyjątkowych projektów artystycznych będzie można wysłuchać na scenie plenerowej w ogrodzie Radia Łódź. Artyści z zespołu Dagadana pojawią się o godz. 18.30. Mela Koteluk i Kwadrofonik wystąpią od godz. 20.

W piątek, 4 września,, w Fabryce Sztuki, od godz. 18 i 20, będzie można zobaczyć spektakl Teatru Łaźnia Nowa - „Ginczanka. Przepis na prostotę życia”. Autorem tekstu jest Piotr Rowicki, reżyserem Anna Gryszkówna, a występuje Agnieszka Przepiórska. To opowieść o niezwykłej poetce - pięknej, utalentowanej i podziwianej. Była Polką z rodziny zasymilowanych Żydów rosyjskich, żyła w międzywojennej Warszawie, w Kijowie, na Wołyniu i w okupowanym Krakowie, gdzie zginęła w 1944 roku.

Także w piątek, o godz. 20, w Debich Studio Radia Łódź, rozpocznie się koncert Niklasa Paschburga. Młody niemiecki kompozytor łączy w swoich utworach muzykę neoklasyczną, ambientową i elektroniczną.

Wyprodukowany przez Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie spektakl „Nie ma” w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej zostanie zaprezentowany w sobotę i niedzielę, 5 i 6 września, od godz. 18 w Art_Inkubatorze. W przedsięwzięciu biorą udział Joanna Przybyłowska, Małgorzata Majewska i Mariusz Szczygieł, a po pokazach odbędą się spotkania autora z publicznością.

W sobotę i niedzielę od godz. 19 będzie można zobaczyć także premierę sztuki przygotowanej w koprodukcji z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu „Miejskie ziółka”. To muzyczne przedstawienie pokazujące postapokaliptyczną wizję świata, w którym stery przejmuje natura, a rośliny odzyskują głos. Reżyseruje Natasza Sołtanowicz.

A o godz. 20 na scenie plenerowej Radia Łódź wystąpią Kuba Karaś i Piotr Rogucki z piosenkami ze swojego albumu „Ostatni bastion romantyzmu”, które sami twórcy określają jako „erotyki motoryzacyjno-katastroficzne”.

Miłośnicy muzyki w niedzielę 6 września od godz. 20 w Debich Studio Radia Łódź mogą jeszcze uczestniczyć w koncercie WFO goes jazzy! muzyki z filmów Wytwórni Filmów Oświatowych.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki