Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 w Łodzi [ZDJĘCIA]

Maciej Kałach
Maciej Kałach
W poniedziałek 2 października odbyła się inauguracja roku akademickiego w największej uczelni regionu. Rektor mówił o przygotowaniach do reformy Gowina.

Dla 32 tysięcy studentów Uniwersytetu Łódzkiego (na kierunkach pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia) rozpoczął się rok akademicki. Pierwsze zajęcia we wtorek, zaś w poniedziałek Wydział Filologiczny UŁ był gospodarzem ogólnouczelnianej inauguracji. Uniwersytet Medyczny (9,5 tys. studentów) rozpoczął rok akademicki uroczystością w miniony piątek. Jako ostatnia z trzech wielkich uczelni świętuje Politechnika Łódzka (18 tys. studentów). 5 października na PŁ pojawi się Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Ponadto tego dnia uczelnia oficjalnie otworzy Zatokę Sportu, czyli działający od połowy września obiekt PŁ m.in. z 50-metrowym basenem.

Nazwisko Gowina pojawiało się też w rozmowach uczestników uroczystości na UŁ. Bowiem przed dwoma tygodniami minister ogłosił projekt Konstytucji dla Nauki, czyli nowej ustawy regulującej działania polskich uczelni. Prof. Antoni Różalski, rektor UŁ, zapowiedział w poniedziałek, że rozpoczęty rok akademicki będzie czasem przygotowań do tej reformy, w tym debat nad kształtem uniwersytetu w nowej rzeczywistości. Rektor nie wykluczył, że w przyszłości zmieni się np. liczba wydziałów. W obecnym systemie szkolnictwa wyższego każdy z nich otrzymuje od ministerstwa oddzielne fundusze na swoją działalność naukową, po zmianach strumień pieniędzy ma być pozyskiwany przez centralę uczelni. Władze UŁ mają się zastanawiać, czy w związku z reformą nie warto zmienić swojej struktury. Takim problemom będzie poświęcone posiedzenie senatu UŁ 16 października.

- Chcemy być bardziej konkurencyjni pod względem efektywności badawczej - mówił rektor UŁ. W poniedziałek wyliczał, że w okresie od stycznia do sierpnia 2017 r. UŁ pozyskał 37 mln zł grantów na badania dla swoich pracowników, czyli dwa razy więcej niż w analogicznym okresie 2016 r.

UŁ czeka kontrolowane zmniejszenie liczby studentów - tak, aby na 13 przypadał jeden wykładowca, co, według obowiązujących od początku 2017 r. przepisów, zapewnia lepsze finansowanie ze strony ministerstwa (przed wakacjami UŁ miał proporcję 15:1). Studentów będzie ubywać na wydziałach prowadzących kierunki związane z naukami społecznymi. Za to uczelnia bardziej skupia się na przyciąganiu utalentowanych maturzystów, czemu służą dwa wprowadzone w poprzednim roku akademickim programy. Dzięki nowym grantom badawczym już zdobywający wiedzę na studiach pierwszego i drugiego stopnia UŁ mogą ubiegać się o pieniądze na swoje projekty naukowe (do 3,5 tys. zł). Zwykle takie fundusze dostępne są dla co najmniej doktorantów. Drugi program polega na zapraszaniu prymusów z liceów ogólnokształcących i techników regionu na wydziały uniwersytetu, aby tam utalentowani uczniowie spotykali się z naukowcami, zaś po maturze wrócili na UŁ jako studenci.

Wicepremier Gowin przedstawia Konstytucję dla Nauki jako projekt, który pomoże polskim uczelniom zyskać międzynarodowe uznanie. Jak z tym jest obecnie? We wrześniu ukazała się kolejna edycja - już na rok 2018 - zestawienia QS World University Rankings, które wyłoniło się z dawnego dodatku do brytyjskiego magazynu The Times. Na podstawie 6 wskaźników (m.in. opinia o uczelni wśród wykładowców i pracodawców, proporcja liczby wykładowców do studentów, liczba studentów zagranicznych) autorzy tego rankingu ocenili tysiąc uczelni z całego świata. UŁ jest jedną z 9 polskich uczelni uwzględnionych w tym zestawieniu, jednak na pozycji określonej jako „800-1000”. Najwyżej znalazł się Uniwersytet Warszawski („411-420”). UŁ został zauważony, gdy autorzy QS World University Rankings na 2016 r. przygotowali podzestawienie dotyczące najlepszych szkół wyższych z Europy Wschodniej i Centralnej Azji - największa uczelnia naszego regionu zajęła w nim 73. miejsce (na 200 sklasyfikowanych). Atutem UŁ jest m.in. umiędzynarodowienie. W tym roku akademickim uczelnia spodziewa się aż 2,4 tys. studiujących z zagranicy - z prawie 100 państw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki