MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inauguracja roku akademickiego w Szkole Filmowej, a także w prywatnych uczelniach

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wideo
od 16 lat
Kolejne łódzkie uczelnie zainaugurowały wczoraj nowy rok akademicki. Wśród nich także jedyna w swoim rodzaju Szkoła Filmowa.

Wyjątkowość Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi podkreślał również jej rektor, prof. Mariusz Grzegorzek, który zarazem zapowiedział: „Jest to moja ósma i ostatnia w funkcji rektora inauguracja i ostatnie inauguracyjne przemówienie”.

- Musicie stać się małym, harmonijnym mikromodelem świata i społeczeństwa, by stworzyć dobry film, lepsze życie, lepszą Polskę, lepszy świat - mówił do studentów prof. Mariusz Grzegorzek. - Tak jak w mikroskopowym obrazie najmniejszych komórek czy struktury atomu, który jest wiernym odbiciem i zawiera w sobie ten sam organizacyjny kod jaki posiadają planety i galaktyki widziane z pokładu stacji kosmicznej. Bądźcie mocni, wierzcie w siebie stanowczo, ale mądrze. To jedyny kompas, który poprowadzi was przez świat. Pamiętajcie, że tylko sztuka wypływająca z autentycznego ja będzie chlebem dla udręczonego ducha, nakarmi mnie, was i świat. Reszta to guma do żucia, sztucznie barwiona, słodzona i emulgowana. Finalnie wywołuje przygnębienie, apatię, otyłość i anemię. Ta Szkoła ma wiele zalet i jeszcze więcej wad, ale jest bez wątpienia miejscem, w którym możecie się rozwijać i zmieniać, najpierw siebie, potem nas, coraz szerzej i szerzej.

ZOBACZ

Rektor poza tym wspomniał i pożegnał zmarłych: prof. Jerzego Wójcika, prof. Witolda Sobocińskiego, Kazimierza Kutza, prof. Wiesława Zdorta, prof. Lorettę Cichowicz, prof. Zygmunta Machwitza, prof. Ireneusza Pierzgalskiego i prof. Wiktora Jędrzejca.

Do Szkoły Filmowej na pierwszy rok studiów stacjonarnych i niestacjonarnych przyjęto 122 osoby. Na studia II stopnia przyjęto 67 osób. Tradycyjnie najwięcej chętnych było na aktorstwo - 36 kandydatów na jedno miejsce. Wśród gości uroczystości byli rektorzy innych łódzkich uczelni oraz rektorzy łódzkich uczelni oraz rektor Akademii Teatralnej w Warszawie, Wojciech Malajkat.

Rok akademicki zainaugurowała także Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi. Gości z Polski i uczelni partnerskiej w Nigerii powitał rektor uczelni, prof. Waldemar Wierzba. Podczas uroczystości przemawiał prezydent AHE, prof. Makary Krzysztof Stasiak, a wykład inauguracyjny wygłosił prof. Tadeusz Wolsza.

Powrót studentów świętowała poza tym Społeczna Akademia Nauk w Łodzi.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki