1/4
Dzięki wolontariuszom-studentom Uniwersytetu Medycznego w...
fot. fot. Filip Kowalkowski/ archiwum Polska Press (zdjęcie ilustracyjne)

Dzięki wolontariuszom-studentom Uniwersytetu Medycznego w Łodzi ruszyła infolinia dla mieszkańców o koronawirusie. Podobne wsparcie zapewniły inne ośrodki akademickie w kraju. Ale nie wszędzie obyło się bez kontrowersji.

>>> Czytaj więcej na kolejny slajdzie >>>

2/4
Zgodnie z zapowiedziami wojewody, ruszyła infolinia dla...
fot. archiwum Dziennika Łódzkiego

Zgodnie z zapowiedziami wojewody, ruszyła infolinia dla mieszkańców regionu poświęcona koronawirusowi. Telefony odbierają studenci Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, pracujący na zasadzie wolontariatu. Podobne wsparcie od przyszłych medyków zapewniły inne ośrodki akademickie w kraju. Ale nie wszędzie obyło się bez kontrowersji. W Warszawie studenci długo dyskutowali, czy powinni ruszyć na odsiecz służbie zdrowia bez wynagrodzenia, skoro władza wcześniej przyznała dwa miliardy złotych na media publiczne...

O nowej usłudze telefonicznej poinformował w miniony wtorek (17 marca) Łódzki Urząd Wojewódzki. W środę (18 marca) Joanna Orłowska, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Łodzi doprecyzowała, że do wolontariatu zgłosiło się, na razie, około 30 studentów. Ale ta liczba może się zwiększyć.

– Rekrutujemy kolejne grupy – dodała w środę Joanna Orłowska.

Całodobowa infolinia (dostępna pod numerem tel. 426641904) jest przeznaczona dla wszystkich mieszkańców województwa łódzkiego, którzy mają wątpliwości co do swojego stanu zdrowia oraz odnośnie pojawienia się u siebie ewentualnych objawów koronawirusa. Wolontariusze radzą też, jak zachowywać się w czasie kwarantanny, czym jest nadzór epidemiologiczny oraz przyjmują inne pytania na temat zagrożenia koronawirusem w naszym województwie.

Kim są ci wolontariusze?

Zaczęło się 13 marca. Tego dnia samorząd studencki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi opublikował ogłoszenie na swoim profilu w internetowym portalu społecznościowym Facebook. Anons był przekazaniem prośby od Biura Obsługi Studiów łódzkiej uczelni. To zwróciło się „o wsparcie w ramach wolontariatu, działań służb sanitarno-epidemiologicznych w walce z koronawirusem”.

Ogłoszenie było adresowane do studentów ostatniego roku farmacji, pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego i kierunku lekarskiego. Ale chęć pomocy wyrazili także, dla przykładu, przyszła dentystka oraz student analityki medycznej i nawet było im trochę smutno, że nie spełniali kryterium podanego w facebookowym poście...

>>> Czytaj dalej na kolejny slajdzie >>>

3/4
Takie, pojedyncze, wątpliwości łódzkich studentów to nic...
fot. Adam Guz/ archiwum Polska Press

Takie, pojedyncze, wątpliwości łódzkich studentów to nic przy głosach w dyskusji pod podobnym ogłoszeniem (z 12 marca), które opublikował - także na Facebooku - samorząd Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (w stołecznej uczelni był to efekt prośby Ministerstwa Zdrowia o wsparcie call center sanepidu). Połowa dyskutantów ze stolicy zastanawiała się, czy resort ma moralne prawo prosić o wsparcie systemu zdrowia bez wynagrodzenia, zwłaszcza w obliczu kilku wydarzeń z niedalekiej przeszłości.

Ej to może by tak opłacić pracowników? A nie czekaj – nie ma kasy. A nie czekaj–jest bo poszły 2 miliardy na telewizję. To jest czy nie ma?

- dopytywał jeden z przyszłych lekarzy z Warszawy.

Nie zabrakło też przypomnień o niewłaściwym – zdaniem części stołecznych studentów – traktowaniu przez rząd ich niewiele starszych kolegów podczas strajku lekarzy rezydentów z 2017 r.

Z drugiej strony, inna grupa warszawiaków tonowała nastroje – przypominając, że taki wolontariat nie jest przecież przymusowy, a koronawirus – „polityczny”. Ostatecznie także Warszawski Uniwersytet Medyczny ogłosił sukces rekrutacji na specjalną infolinię.

>>> Czytaj dalej na kolejny slajdzie >>>

4/4
W Szczecinie studenci medycyny, na zasadzie wolontariatu,...
fot. pixabay

W Szczecinie studenci medycyny, na zasadzie wolontariatu, trafiają do szpitali: mierzą temperaturę wchodzącym na ich teren, pomagają w wożeniu pacjentów czy w czynnościach pielęgnacyjnych.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Przejdź na i.pl

Polecamy

Potężny cios w przestępczość narkotykową!

Potężny cios w przestępczość narkotykową!

Czy to będzie udany weekend? Sprawdź horoskop dla wszystkich znaków zodiaku

Czy to będzie udany weekend? Sprawdź horoskop dla wszystkich znaków zodiaku

Nissan Juke. Znamy ceny odświeżonego modelu

Nissan Juke. Znamy ceny odświeżonego modelu

Zobacz również

Profesor Krzysztof Jóźwik wybrany rektorem Politechniki Łódzkiej na drugą kadencję

NOWE
Profesor Krzysztof Jóźwik wybrany rektorem Politechniki Łódzkiej na drugą kadencję

Zaskakujący lider listy PiS w eurowyborach w Łódzkiem. Kto jeszcze z PiS wystartuje?

Zaskakujący lider listy PiS w eurowyborach w Łódzkiem. Kto jeszcze z PiS wystartuje?