Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ingres biskupa diecezji włocławskiej. Byli na nim mieszkańcy naszego regionu ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Ingres biskupa diecezji włocławskiej. Byli na nim mieszkańcy naszego regionu
Ingres biskupa diecezji włocławskiej. Byli na nim mieszkańcy naszego regionu Fot. Ks. Julian Głowacki
W Bazylice Katedralnej we Włocławsku odbył się w sobotę ingres biskupa Krzysztofa W Wętkowskiego. Nowy biskup włocławski liturgicznie zainaugurował tym samym posługę w diecezji włocławskiej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej, mianowany został 27 kwietnia przez papieża Franciszka 77. biskupem włocławskim. Kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 7 czerwca. Prezydenta Andrzeja Dudę reprezentował minister Błażej Spychalski z kancelarii Prezydenta RP. W diecezji włocławskiej znajduje się znaczna część parafii z województwa łódzkiego.

W uroczystości wzięło udział kilkunastu biskupów z abp. Salvatore Pennacchio, Nuncjuszem Apostolskim w Polsce na czele, abp. Wojciechem Polakiem, metropolitą gnieźnieńskim i Prymasem Polski, abp. Stanisławem Gądeckim, metropolitą poznańskim, przewodniczącym KEP. Obecny był także abp senior Henryk Muszyński, niegdyś biskup włocławski, którego trzecim następcą na stolicy włocławskiej jest właśnie biskup Krzysztof Wętkowski. Na uroczystości byli także biskupi seniorzy włocławscy Wiesław Mering i Stanisław Gębicki oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowni i świeccy z diecezji włocławskiej i spoza niej.Były także delegacje z naszego regionu w tym z bazyliki Mniejszej w Sieradzu.

Na początku mszy świętej odczytano bullę nominacyjną papieża Franciszka, w której były między innymi zdania: „Tak więc teraz kierujemy naszą uwagę na sławną wspólnotę Włocławską, z troską, by nie była pozbawiona Biskupa po zrzeczeniu się zarządzania nią przez Czcigodnego Brata Wiesława Alojzego Meringa. A ponieważ ty, Czcigodny Bracie, wypełniałeś z widoczną starannością obowiązki biskupie we wspólnocie Gnieźnieńskiej, jesteśmy przekonani, że odznaczając się roztropnością i znajomością prowadzenia spraw, szczególnie w zakresie prawa kanonicznego, możesz podjąć to bardziej odpowiedzialne zadanie”.

Ustępujący z urzędu biskup Wiesław Mering przekazał pastorał arcybiskupowi nuncjuszowi; ten z kolei – na znak władzy pasterskiej – wręczył go bp. Wętkowskiemu. Jest to pastorał z figurą św. Józefa (patrona diecezji) – dar Kapituły Bazyliki Katedralnej dla nowego biskupa. Homilię wygłosił bp Krzysztof Wętkowski.

Na zakończenie liturgii głos zabrał abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski,który zauważył, że biskupie zawołanie nowego ordynariusza diecezji włocławskiej „Trwajcie mocno w wierze” jest aktualne w obecnych czasach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki