Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inkubator wizjonerów

Redakcja
Bionanopark to nie tylko kompleks wyspecjalizowanych w bio- i nanotechnologii laboratoriów badawczych i atrakcyjne tereny inwestycyjne, ale także Inkubator Technologiczny, który dysponuje 70 biurami, czterema modułami laboratoryjno-badawczymi, meeting roomami i centrum konferencyjnym.

- Inkubator powstał, aby wspierać młodych przedsiębiorców i pomagać im rozwijać ich pomysły biznesowe - wyjaśnia Jacek Łakomski, Dyrektor Inkubatora. - Firma stawiająca swoje pierwsze kroki na rynku nie musi martwić się o umeblowanie biura czy zakup sprzętu komputerowego, ponieważ podpisując z nami umowę, otrzymuje dostęp do w pełni wyposażonego biura. To bardzo ogranicza początkowe koszty działalności. Dodatkowo oferujemy naszym najemcom również usługi szkoleniowe i doradcze - dodaje Jacek Łakomski

Oferta Inkubatora skierowana jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które prowadzą innowacyjną działalność gospodarczą krócej niż trzy lata. Innowacyjność nie jest oceniana w kategoriach tylko technologicznych, ale może dotyczyć też rozwiązań o charakterze organizacyjnym, czy procesowym.

Przedsiębiorcy mogą liczyć na rabaty od rynkowych stawek czynszu. Są one przyznawane na zasadach udzielania pomocy de minimis. Przykładowo, przedsiębiorca który prowadzi działalność krócej niż rok, w pierwszym roku swojej obecności w Inkubatorze może liczyć na rabat w wysokości 60 procent w stosunku do cen rynkowych.

- To, co nas wyróżnia, to indywidualne i elastyczne podejście do każdej firmy, dlatego nasza oferta ewoluuje - proponujemy pewien pakiet usług, a to przedsiębiorcy decydują, czego im potrzeba i z czego chcą skorzystać. Cyklicznie przeprowadzamy wśród najemców ankiety, dzięki którym wiemy, jak lepiej dopasować naszą ofertę do ich aktualnych potrzeb - mówi Anna Makatun, która opiekuje się firmami w Inkubatorze Bionanoparku.

Najemcy lokali przy ul. Dubois w Łodzi mają nie tylko dostęp do nowoczesnej infrastruktury biurowej. W jednym z meeting roomów mogą zorganizować spotkanie z klientami lub przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną. Mogą też zorganizować większe wydarzenie w centrum konferencyjnym.

Zespół Inkubatora wesprze ich poprzez doradztwo w zakresie pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania, rozliczeń z instytucjami publicznymi, pozyskiwania klientów, prowadzenia negocjacji, stosowania technik sprzedaży, czy promocji swoich produktów lub usług. Dzięki programowi szkoleń lokatorzy Inkubatora rozwijają swoje kompetencje. Dodatkowo w każdej chwili mogą poprosić jednego z opiekunów Inkubatora o pomoc w przygotowaniu profesjonalnej dokumentacji, skutecznej prezentacji, ciekawej informacji prasowej czy koordynacji wydarzenia medialnego.

- Zależy nam na dobrej atmosferze, więc staramy się integrować najemców, organizując wspólne spotkania. Mają one charakter tematyczny, a czasem wynikają po prostu z aktualnej potrzeby porozmawiania w większym gronie o swoich problemach. Przedsiębiorcy bardziej doświadczeni rynkowo stają się mentorami dla młodszych kolegów i oczywiście wszyscy mogą w każdej chwili liczyć na wsparcie zespołu Inkubatora - nasze drzwi są zawsze otwarte - zapewnia Emilia Kaźmierczak, Specjalista ds. rozwoju inkubatora.

Obecnie w Inkubatorze Bionanoparku mieści się 35 firm. Część z nich rozwinęła się już na tyle, że wynajmuje kilka pomieszczeń. Ze względu na profil dominują firmy IT, ale znajdują się tu także firmy działające w obszarze odnawialnych źródeł energii, biotechnologii, druku 3D, a nawet biuro projektowe pojazdów koncepcyjnych i agencja kreatywna - nie ma żadnych ograniczeń branżowych.

Ponadto jest to doskonałe miejsce do znalezienia partnerów biznesowych. Wiele firm nawiązuje wzajemną współpracę i realizuje wspólne projekty.

- Dla nas czynnikiem decydującym o wyborze Bionanoparku na siedzibę naszej firmy była możliwość wynajęcia modułu laboratoryjnego, w którym możemy prowadzić własne badania - mówi Magdalena Kozłowska, prezes NapiFeryn BioTech, firmy, która opracowała nowatorską technologię produkcji białka z rzepaku.

Kompleks laboratoriów Bionanoparku, wyposażonych w najwyższej klasy sprzęt badawczy i zatrudniający profesjonalną kadrę naukową stanowi dodatkowy atut dla firm, które działają w branżach powiązanych z biotechnologią. Na miejscu znajdą one bowiem partnera lub wykonawcę badań, których nie są w stanie przeprowadzić z wykorzystaniem własnych zasobów.

- Kiedy trafiliśmy do Inkubatora Bionanoparku, byliśmy typowym startupem. Mieliśmy fajny pomysł, dysponowaliśmy odpowiednim sprzętem i byliśmy pewni, że od razu odniesiemy sukces - opowiada Paweł Romanowski z InPlanner - Twoje wnętrza w wirtualnej rzeczywistości - firmy, która jako jedna z pierwszych w Europie wdraża prezentacje obiektów architektonicznych w wirtualnej rzeczywistości.

- Zaistnienie w świadomości potencjalnych usługodawców nie było łatwe, ale się udało. Zależało nam na tym, żeby odpowiednio zaprezentować naszą usługę i dotrzeć z nią do potencjalnych klientów. Znaleźliśmy to w ofercie Inkubatora. Na obecnym etapie rozwoju dla naszej firmy najważniejsze jest doradztwo, choć oczywiście designerski budynek, w którym mamy biuro stanowi doskonałe tło dla każdej nowatorskiej działalności.

InPlanner nie jest jedynym biurem projektowym w Inkubatorze. Swoją siedzibę ma tutaj także One One Lab - firma, która zajmuje się projektowaniem nowoczesnych pojazdów koncepcyjnych. To właśnie międzynarodowy zespół One One Lab stworzył wzór futurystycznego i luksusowego samochodu sportowego Syrma Hypersport Concept.

W Inkubatorze Bionanoparku jest wiele firm, które zajmują się technologiami IT. Jedną z nich jest Software House Czarny Kod, który m.in. wytwarza aplikacje, strony i portale internetowe. Właściciel firmy, Adam Trojańczyk podkreśla: - Stworzona przez nas niedawno aplikacja Tap to Speak, która pozwala wykorzystać telefon jako mikrofon, podłączany zdalnie do systemu nagłośnienia w trakcie wydarzeń takich, jak konferencje czy wykłady, zdobyła uznanie na rynku amerykańskim.

W takim momencie ekspansji naszej firmy istotna jest dla nas sama lokalizacja w parku naukowo-technologicznym. Na świecie takie instytucje są doskonale znane, więc sam fakt, że mamy tu swoją siedzibę w jakimś stopniu uwiarygadnia nas przed zagranicznym klientem. Warto też wspomnieć o przyjacielskiej atmosferze pracy i świetnej współpracy - kończy Adam Trojańczyk.

W Inkubatorze Bionanoparku swoje biznesy rozwinęło już ponad 130 firm. Aby dołączyć to tego grona, wystarczy ze strony bionanopark.pl (zakładka „Inkubator technologiczny”) pobrać Formularz aplikacyjny, wypełnić go i przesłać drogą elektroniczną na adres: [email protected]. Po weryfikacji, przedsiębiorca zostanie zaproszony na rozmowę, podczas której będzie mógł osobiście przedstawić swój pomysł biznesowy.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki