Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

InPost otworzył w Łodzi drugie centrum logistyczne. Nasze województwo jest magazynowym zagłębiem, jesteśmy na 3 miejscu w kraju

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Ponad 300 tys. paczek w ciągu doby może przesortować centrum logistyczne InPostu, które zostało otwarte przy ul. Jędrzejowskiej w Łodzi. To drugie centrum tej firmy w Łodzi, niewykluczone, że powstanie kolejne. Województwo łódzkie jest na trzecim miejscu w kraju pod względem powierzchni magazynowej.Do tej pory InPost miał jedno centrum logistyczne w Łodzi - przy ul. Brukowej, a jego powierzchnia to 7 tys. mkw. Okazało się, że to za mało, stąd zapadła decyzja o budowie nowego i większego centrum, którego powierzchnia to 9 tys. mkw. Czytaj dalej
Ponad 300 tys. paczek w ciągu doby może przesortować centrum logistyczne InPostu, które zostało otwarte przy ul. Jędrzejowskiej w Łodzi. To drugie centrum tej firmy w Łodzi, niewykluczone, że powstanie kolejne. Województwo łódzkie jest na trzecim miejscu w kraju pod względem powierzchni magazynowej.Do tej pory InPost miał jedno centrum logistyczne w Łodzi - przy ul. Brukowej, a jego powierzchnia to 7 tys. mkw. Okazało się, że to za mało, stąd zapadła decyzja o budowie nowego i większego centrum, którego powierzchnia to 9 tys. mkw. Czytaj dalej Grzegorz Gałasiński
Ponad 300 tys. paczek w ciągu doby może przesortować centrum logistyczne InPostu, które zostało otwarte przy ul. Jędrzejowskiej w Łodzi. To drugie centrum tej firmy w Łodzi, niewykluczone, że powstanie kolejne. Województwo łódzkie jest na trzecim miejscu w kraju pod względem powierzchni magazynowej.

Do tej pory InPost miał jedno centrum logistyczne w Łodzi - przy ul. Brukowej, a jego powierzchnia to 7 tys. mkw. Okazało się, że to za mało, stąd zapadła decyzja o budowie nowego i większego centrum, którego powierzchnia to 9 tys. mkw. Docelowo ma tu pracować 300 osób (obecnie jest zatrudnionych nieco ponad 200), a w ciągu dobry może tu zostać obsłużonych ponad 300 tys. paczek. Mają trafić do odbiorców w Łodzi i województwie łódzkim.

350 paczkomatów w Łodzi

- Wszystko zaczęło się dwa lata temu, gdy ogłoszono nową strategii dla Łodzi - mówi Dariusz Lipiński, wiceprezes InPostu. - Zostaliśmy wówczas do tworzenia części wykonawczej strategii i skorzystaliśmy z tej możliwości. W Łodzi nie byliśmy silni logistycznie, mieliśmy mały oddział i niewiele paczkomatów. Klienci nadawali tu więcej paczek niż odbierali. Obecnie mamy 350 paczkomatów i w Łodzi i nie odbiegamy pod tym względem od innych dużych miast.

Dostawa ma być ekologiczna

Obiekt przy ul. Jędrzejowskiej jest 60. centrum logistycznym InPostu w kraju i najnowocześniejszym. Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi zwraca uwagę na rozwiązania ekologiczne, stolica województwa jest bowiem pierwszym miastem w Polsce, które podpisało umowę z InPostem w ramach programu Green City. Obejmuje on m.in. dostarczanie paczek samochodami z napędem elektrycznym, stawianie ładowarek do samochodów elektrycznych. Obecnie w projekt są zaangażowane 44 miasta.

- W Łodzi mamy obecnie 19 samochodów elektrycznych, chcemy, by do 2030 roku połowa floty miała taki napęd - mówi Marta Zalewska, dyrektorka ds. relacji partnerskich i programu InPost Green City. - W paczkomatach montujemy także czujniki powietrza, a jego parametry można odczytać w aplikacji przy odbiorze paczki. Do końca tego roku zamontujemy w Łodzi trzy ładowarki do samochodów elektrycznych: przy stacji Łódź Widzew, Atlas Arenie oraz Moto Arenie.

W przyszłym roku natomiast paczkomaty się zazielenią. Posadzone zostaną przy nich rozchodniki i bluszcz. Poza tym firma przeznacza 100 tys. zł na plac zabaw dla dzieci na Janowie.

Tylko za Mazowszem i Śląskiem

Nowa inwestycja InPostu nie jest zaskoczeniem, województwo łódzkie - głównie ze względu na swoje położenie - jest na trzecim miejscu w kraju pod względem powierzchni magazynowej. Centra logistyczne zajmują u nas 3,8 mln mkw. Pod względem nowej podaży zajmujemy natomiast drugie miejsce, wyniosła bowiem 353 tys. mkw. Pandemia koronawirusa sprawiła, że bardzo wzrosło zapotrzebowanie na centra logistyczne i magazyny, które utrzymuje się do tej pory. Rynek magazynowy w kraju bije kolejne rekordy, a województwo łódzkie jest jednym z najważniejszych graczy na mapie Polski.

Jak wynika z danych międzynarodowej firmy Colliers, która zarządza nieruchomościami komercyjnymi, najwięcej magazynów jest na Mazowszu - 5,4 mln mkw. Drugie miejsce należy do Śląska z powierzchnią 4,6 mln mkw. Nowe magazyny szybko znajdują najemców. W kraju w pierwszej połowie tego roku wynajęto prawie 3,9 mln mkw. powierzchni, natomiast w województwie łódzkim było niemal 470 tys. mkw.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki