Inspekcja Weterynaryjna ma problemy kadrowe, a to ryzykowne w obliczu ASF

Oprac. AGW
AGW
Udostępnij:
Jak niejednokrotnie pisaliśmy, od 28 lutego obowiązują zaostrzone zasady bioasekuracji. Dotyczą całego kraju i mają pomóc w wyhamowaniu rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. Pojawiają się wątpliwości czy uda się skontrolować wszystkie gospodarstwa.

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna zastanawia się czy Inspekcja Weterynaryjna będzie w stanie przeprowadzić kontrole związane z wprowadzeniem w całym kraju zasady bioasekuracji? Zdaniem Izby przy tej liczbie pracowników zajmie to od 4 do 5 lat. "Tymczasem wirus afrykańskiego pomoru świń wciąż rozprzestrzenia się".

Jak podaje KIL-W ponad 3000 osób zatrudnionych przez IW złożyło już do swoich przełożonych wnioski o podwyżki. Twierdzą, że brak poprawy sytuacji kadrowo-finansowej Inspekcji stawia pod znakiem zapytania możliwość przeprowadzenia kontroli gospodarstw pod kątem wprowadzenia obowiązkowych zasad bioasekuracji w celu zwalczenia afrykańskiego pomoru świń.

Zobacz też: CENY ZIEMI rolnej 2018. Ile trzeba zapłacić za hektar gruntów w województwach?

- Rząd planuje przyznanie dodatkowych 50 etatów dla powiatowych inspektoratów weterynarii we wschodnich województwach, gdzie występują ogniska ASF. Ale przy tej ilości wakatów w Inspekcji Weterynaryjnej to działanie pozorne. Bez podwyżek te etaty zostaną nieobsadzone. Należy dodać, że kontrole gospodarstw pod katem spełnienia wymogów bioasekuracji muszą odbyć się w całym kraju, a nie tylko we wspomnianych województwach – tłumaczy prezes Jacek Łukaszewicz.

Według informacji Izby, pensje pracowników IW nie zmieniają się od 2008 r., nie licząc symbolicznej korekty w całej strefie budżetowej w 2015 r., i często są na poziomie 2,5 – 3,0 tys. zł. brutto, co powoduje odchodzenie z pracy doświadczonej i wyspecjalizowanej kadry oraz rosnącą liczbę wakatów. Sprawa stała się pilna w momencie wprowadzenia obowiązkowych dla wszystkich hodowców trzody chlewnej w kraju nowych zasad bioasekuracji.

>>> Sprawdź, co warto wiedzieć o bioasekuracji, poznaj zasady

- Szacujemy, że Inspekcja Weterynaryjna, w ramach swoich codziennych obowiązków, przeprowadza rocznie ok. 140 tys. kontroli. Tymczasem rozporządzenie o bioasekuracji nakłada na inspektorów obowiązek przeprowadzenia dodatkowo ok. pół miliona kontroli. Przy tej liczebności kadr Inspekcja Weterynaryjna zakończy te kontrole za 4-5 lat. Czy afrykański pomór świń da tyle czasu polskim producentom i eksporterom wieprzowiny – pyta retorycznie Jacek Łukaszewicz prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

Zobacz też: Waloryzacja emerytur i rent w KRUS od 1 marca 2018. Jakie podwyżki dla rolników?

Bez finansowego wsparcia zdaniem samorządu lekarsko-weterynaryjnego nie tylko realizowanie kontroli, ale i generalnie zwalczanie ASF może być niezwykle trudne. Z Radą spotkał się minister Krzysztof Jurgiel, który miał zgodzić się z koniecznością podwyżek, jednak ich przyznanie to decyzja innych organów. Decyzję może podjąć Premier, Minister Finansów lub podlegli Ministrowi Spraw Wewnętrznych wojewodowie, którzy są dysponentami części budżetu Inspekcji Weterynaryjnej - miał wskazać szef resortu rolnictwa.

- Potrzebujemy szybkich decyzji i działań. Pamiętajmy, że Instytut Ekonomiki Rolnictwa szacuje wartość polskiego rynku wieprzowiny na 18 mld zł. Nie stać nas na taką stratę – podsumowuje Łukaszewicz.

Źródło: informacja prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Inspekcja Weterynaryjna ma problemy kadrowe, a to ryzykowne w obliczu ASF - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie