Inspektorzy handlowi na tropie kopcących pieców. Oprogramowanie wyszuka oferty sprzedaży, inspektor skontroluje

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Nowe służby będą kontrolować piece Pixabay
Inspektorzy handlowi dostali nowe narzędzie w walce o czyste powietrze. Mają dostęp do specjalnego programowania, które pozwoli namierzyć sprzedawane w internecie piece niespełniające norm.

Program wyłapuje te oferty, w których piece nie spełniają norm. Formalny dostęp do niego mają pracownicy UOKiK oraz inspekcji handlowych z poszczególnych regionów.

- Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Łodzi jeszcze w tym roku podejmie kontrole sprawdzające , czy kotły na paliwa stałe o mocy cieplnej nie większej niż 500 kW spełniają wymagania określone w przepisach - mówi Krzysztof Stasiak, łódzki wojewódzki inspektor handlowy. - W tym roku będą to kontrole dokumentów, będziemy sprawdzać czy kotły posiadają dokumentację techniczną oraz czy potwierdza ona, że kotły spełniają wymagania, między innymi w zakresie granicznych wartości emisji oraz granicznych wartości sprawności cieplnej.

Od stycznia natomiast inspektorzy będą kontrolować same urządzenia. Aplikacja będzie badać m.in. sprzeczności np. kocioł klasy 5 i inne parametry emisyjne, a także klasy kotła inne niż klasa 5, pojedyncze słowa klucze jak: ruszty, ręczne, wpisanie niepoprawnego rodzaju paliwa czy podejrzane słowa, np. kocioł na zamówienie.

– Z obserwacji rynku kotłów na paliwo stałe wynika, że sprzedawcy nadal oferują urządzenia niespełniające wymagań – mówi Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. - To wpływa negatywnie nie tylko na jakość powietrza, a co za tym idzie na nasze zdrowie, ale jest także elementem nieuczciwej konkurencji. Nie zgadzamy się na reklamowanie urządzeń wysokoemisyjnych jako niskoemisyjnych, posługiwanie się fałszywymi świadectwami jakości lub sprzedaż kotłów bezklasowych pod innymi nazwami.

Z badań wynika, że norm może nie spełniać nawet 20 proc. sprzedawanych kotłów. Tymczasem na rynek trafia ich rocznie od 100 do 200 tys.

Raport WHO natomiast nie pozostawia złudzeń: wśród 50. najbardziej duszących się smogiem miast Unii Europejskiej aż sześć znajduje się w regionie łódzkim. Chodzi o Opoczno, Zduńską Wolę, Radomsko, Tomaszów, Brzeziny i Piotrków.

Jednym ze sposobów walk z zanieczyszczeniem jest wymiana pieców. Taki program od 2017 roku prowadzony jest także w Łodzi. Urzędnicy szacują, że dzięki niemu zlikwidowanych zostanie ponad 3,3 tys. tzw. nieekologicznych palenisk.

Urzędnicy wyliczyli, że w Łodzi do wymiany jest ok. 100 tys. nieekologicznych pieców, które znajdują się zarówno w kamienicach miejskich, prywatnych, a także w domkach. Dopłaty wynoszą 80 proc kosztów, ale nie więcej niż 7 tys. zł dla odbiorców indywidualnych, a w przypadku kamienic też 80 proc. kosztów, ale nie więcej niż50 tys. zł.

W 2017 roku dzięki programowi udało się zlikwidować 604 kopciuchy, rok później już 1248, natomiast do końca tego roku ma być ich w sumie 1481.

Do tej pory z budżetu miasta na likwidację nieekologicznych źródeł ciepła w ramach programu przeznaczono 7,4 mln zł, na przyszły rok zaplanowano na ten cel kolejne 3 mln zł.

Sprawdzaniem tego, czym łodzianie palą w piecach zajmują się między innymi strażnicy miejscy. Przyłapywali mieszkańców m.in. na paleniu oponach, plastikowymi butelkami, opakowaniami po jogurtach, a także lakierowanymi meblami i parkietem oraz lakierowanymi deskami podłogowymi.

Ostatnio strażnicy miejscy z Łodzi szkolili policjantów, by także byli w stanie reagować na nieprawidłowości w tym zakresie.

- Policjanci z ośmiu łódzkich komisariatów zapoznali się z przepisami wprowadzonymi w celu ograniczenia emisji do atmosfery niebezpiecznych związków będących produktami spalania - mówi kom. Marcin Fiedukowicz z biura prasowego łódzkiej policji. - W ciągu pięciu dni szkolenia funkcjonariusz straży miejskiej przybliżył m.in. procedury reagowania w sytuacji, gdy zostanie odkryta nielegalna spalarnia odpadów.

Policjanci prowadzą także akcję "smog", która ma na celu wyłapywanie samochodów niespełniających ekologicznych norm. Podczas październikowej odsłony akcji tylko w ciągu kilku godzin policjanci zatrzymali trzy dowody rejestracyjne samochodów i wystawili 12 mandatów. Policjanci badają emisję spalin takimi urządzeniami jak dymomierze, analizatory spalin.

Jak wybrać odpowiedni kocioł?

Warto zapoznać się z etykieta eergetyczną, która znajduje sie na kotle. Dzięki niej można porównać oferty i wybrać urządzenie, które jest jednocześnie oszczędne i wydajne. Najważniejszy parametr pokazany na etykiecie to tzw. klasa efektywności energetycznej. Skala wynosi od A+++ (najlepsza) do D.

Przed 26 wrześniem 2019 r. obowiązywała szersza skala, która kończyła się na literze G. Im wyższa klasa, tym bardziej efektywny kocioł i zużywa mniej energii do ogrzewania pomieszczeń.

Wzory etykiet wraz z objaśnieniami dostępne są na stronie: www.uokik.gov.pl/kotly. Jeśli przedsiębiorca naruszy przepisy dotyczące etykiet energetycznych, grozi mu kara w wysokości od jednokrotnego do dziesięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej za poprzedni rok (w 2018 r. wynosiło ono 4585 zł).

E-hulajnogi- nowe przepisy, koniec samowolki?

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wkurzony
7 grudnia, 12:58, Gość:

odnośnie spalarni - spalarnie w ue są non stop monitorowane a to co 'wydzielają' jest mniej szkodliwe niż jeden grill z kiełbaskami, nie ma bardziej czystego sposobu dlatego są w centrach miast

8 grudnia, 21:15, Andrzej:

Spalarnie online wyświetlają co leci z komina. I faktycznie jeden kominek w domu bardziej szkodliwy niż spalarnia przez rok. Wyśrubowane normy UE, filtry itp. itd. Na szczęście pilnują takich spraw

Tylko u nas zamiast ekospalarni płonące wysypiska

A
Andrzej
7 grudnia, 12:58, Gość:

odnośnie spalarni - spalarnie w ue są non stop monitorowane a to co 'wydzielają' jest mniej szkodliwe niż jeden grill z kiełbaskami, nie ma bardziej czystego sposobu dlatego są w centrach miast

Spalarnie online wyświetlają co leci z komina. I faktycznie jeden kominek w domu bardziej szkodliwy niż spalarnia przez rok. Wyśrubowane normy UE, filtry itp. itd. Na szczęście pilnują takich spraw

G
Gość

odnośnie spalarni - spalarnie w ue są non stop monitorowane a to co 'wydzielają' jest mniej szkodliwe niż jeden grill z kiełbaskami, nie ma bardziej czystego sposobu dlatego są w centrach miast

W
W.R.
2 grudnia, 11:55, cvbnm:

W Polsce trzeba zacząc budować eklogiczne sparnie odpadów nie nadających się recyclingu. Do tego jest potrzebna specjalna ustawa odleglosciowa - na przykład spalarnia odpadów tylko i wyłącznie w miejscu gdzie w promieniu 1 km od spalarni mieszka maksymalnie 100 osób. a w promieniu 10 km , 20 000 osób. Po co te obostrzenia - wiadomo że przecież ekologiczne spalarnie są niekszodliwe. To na wypadek niestety zepsucia. Sa czasem takie wypadki, w których spalarnia może ulec zesuciu. I to także powinno być ściśle monitorowane- czyli monitoring teperatury pieca spalarni - jeżeli mnijesza niż kilkaset stopni - wtedy alarm do wydzialu środowiska. Ale czasem piece trzeba wygasićitd - więc to nie jest takie proste.Wiadomo że będą chcieli czasem oszukac więc na te mierniki temperatury trzeba zalozyc plomby. Ale wiadomo że tę temperaturę trzeba przesylac internetem do system. Bez dobrej woli i uczciwości zawsze będą się dzialy dziwne rzeczy - tak jak naganne spalanie odpadów w Polsce przez " przypadkowe" podpalenia. Nie ma spalarni w kórej polipropylen abs i inne pe, spalają się nie tworząc trujących szkodliwych zwiazkow, to poprzez brak takich spalarni trujemy się podpaleniami składowisk odpadow przez przypadkowe "samozaplony". Co roku okolo100 podpaleń trochę dużo jak na działanie pioruna i slonca w rozbitej soczewce. Proszę spróbować podpalić folię używając soczewki z rozbitej butelki :)

4 grudnia, 12:00, Gość:

A po co ustawa odległościowa? Wiedeń, Kopenhaga, Hamburg. Gdzie tam są spalarnie? Co ty pier***dolisz. Potrzeba ustawy, która po prostu zablokuje możliwość protestowania. Do tego nałoży na spalarnie odpowiednie normy i będzie to kontrolowane. I nich sobie jest w centrum miasta nawet, jak w Wiedniu. Tak, aby transport śmieci był tani a i łatwo można było energię cieplną i elektryczną rozprowadzić po okolicy i tyle.

A w Polsce jak coś sie buduje, to zaraz janusze protestują. Przegonić pałami i tyle.

Dokładnie! W UE jest prawie tysiąc spalarni. Większość w centrach miast bo łatwo dostarczyć śmieci ale (co ważniejsze) spalarnie produkują ekologiczne ciepło dzięki czemu mniej syfu z węgla w powietrzu!

G
Gość
2 grudnia, 11:55, cvbnm:

W Polsce trzeba zacząc budować eklogiczne sparnie odpadów nie nadających się recyclingu. Do tego jest potrzebna specjalna ustawa odleglosciowa - na przykład spalarnia odpadów tylko i wyłącznie w miejscu gdzie w promieniu 1 km od spalarni mieszka maksymalnie 100 osób. a w promieniu 10 km , 20 000 osób. Po co te obostrzenia - wiadomo że przecież ekologiczne spalarnie są niekszodliwe. To na wypadek niestety zepsucia. Sa czasem takie wypadki, w których spalarnia może ulec zesuciu. I to także powinno być ściśle monitorowane- czyli monitoring teperatury pieca spalarni - jeżeli mnijesza niż kilkaset stopni - wtedy alarm do wydzialu środowiska. Ale czasem piece trzeba wygasićitd - więc to nie jest takie proste.Wiadomo że będą chcieli czasem oszukac więc na te mierniki temperatury trzeba zalozyc plomby. Ale wiadomo że tę temperaturę trzeba przesylac internetem do system. Bez dobrej woli i uczciwości zawsze będą się dzialy dziwne rzeczy - tak jak naganne spalanie odpadów w Polsce przez " przypadkowe" podpalenia. Nie ma spalarni w kórej polipropylen abs i inne pe, spalają się nie tworząc trujących szkodliwych zwiazkow, to poprzez brak takich spalarni trujemy się podpaleniami składowisk odpadow przez przypadkowe "samozaplony". Co roku okolo100 podpaleń trochę dużo jak na działanie pioruna i slonca w rozbitej soczewce. Proszę spróbować podpalić folię używając soczewki z rozbitej butelki :)

A po co ustawa odległościowa? Wiedeń, Kopenhaga, Hamburg. Gdzie tam są spalarnie? Co ty pier***dolisz. Potrzeba ustawy, która po prostu zablokuje możliwość protestowania. Do tego nałoży na spalarnie odpowiednie normy i będzie to kontrolowane. I nich sobie jest w centrum miasta nawet, jak w Wiedniu. Tak, aby transport śmieci był tani a i łatwo można było energię cieplną i elektryczną rozprowadzić po okolicy i tyle.

A w Polsce jak coś sie buduje, to zaraz janusze protestują. Przegonić pałami i tyle.

G
Gość
3 grudnia, 12:41, W.K.:

Zmiana pieca nic tu nieda,ważne czym się pali,więc niech państwo zacznie od siebie tzn.najpierw trzeba obniżyć ceny węgla i sprzedawać nasz polski węgiel a nie sprowadzają ruską i czeską smole i to b.drogo sprzedają a potem chodzą i karają ludzi bo leci im syf z komina więc niestety wymiana na nowy piec nic nieda i nie każdego jest stać go wymienić a potem kupować jakich h....y pellet za tys.zł.jest to tak jak z żarówkami samochodowymi czy akumulatorami ktoś na tym tłucze kasę a pospulstwo niech płaci.

Czeski węgiel płomieniowy jest cymbale dobry. Tylko musi być spalany w kotle z podajnikiem.

W
W.K.

Zmiana pieca nic tu nieda,ważne czym się pali,więc niech państwo zacznie od siebie tzn.najpierw trzeba obniżyć ceny węgla i sprzedawać nasz polski węgiel a nie sprowadzają ruską i czeską smole i to b.drogo sprzedają a potem chodzą i karają ludzi bo leci im syf z komina więc niestety wymiana na nowy piec nic nieda i nie każdego jest stać go wymienić a potem kupować jakich h....y pellet za tys.zł.jest to tak jak z żarówkami samochodowymi czy akumulatorami ktoś na tym tłucze kasę a pospulstwo niech płaci.

L
Luk

A co z ludźmi którzy taki piec nieświadomie kupili, też ich będą karać? Czy sprzedawcę?

m
mik
2 grudnia, 21:01, Wiesiek:

A ja palę pociętymi podkładami kolejowymi i smieciami bo mam za darmo, nikogo do domu nie wpuszcze nie mam obowiazku i kazdego wilczurem poszczuje.

Obyś ty i cała twoja rodzina i najbliżsi zachorowali na nieuleczalny nowotwór! Na zdrowie!

c
cvbnm

W Polsce trzeba zacząc budować eklogiczne sparnie odpadów nie nadających się recyclingu. Do tego jest potrzebna specjalna ustawa odleglosciowa - na przykład spalarnia odpadów tylko i wyłącznie w miejscu gdzie w promieniu 1 km od spalarni mieszka maksymalnie 100 osób. a w promieniu 10 km , 20 000 osób. Po co te obostrzenia - wiadomo że przecież ekologiczne spalarnie są niekszodliwe. To na wypadek niestety zepsucia. Sa czasem takie wypadki, w których spalarnia może ulec zesuciu. I to także powinno być ściśle monitorowane- czyli monitoring teperatury pieca spalarni - jeżeli mnijesza niż kilkaset stopni - wtedy alarm do wydzialu środowiska. Ale czasem piece trzeba wygasićitd - więc to nie jest takie proste.Wiadomo że będą chcieli czasem oszukac więc na te mierniki temperatury trzeba zalozyc plomby. Ale wiadomo że tę temperaturę trzeba przesylac internetem do system. Bez dobrej woli i uczciwości zawsze będą się dzialy dziwne rzeczy - tak jak naganne spalanie odpadów w Polsce przez " przypadkowe" podpalenia. Nie ma spalarni w kórej polipropylen abs i inne pe, spalają się nie tworząc trujących szkodliwych zwiazkow, to poprzez brak takich spalarni trujemy się podpaleniami składowisk odpadow przez przypadkowe "samozaplony". Co roku okolo100 podpaleń trochę dużo jak na działanie pioruna i slonca w rozbitej soczewce. Proszę spróbować podpalić folię używając soczewki z rozbitej butelki :)

h
ha
2 grudnia, 10:43, Gość:

A co ze spalonymi wysypiskami śmieci n.p. w Zgierzu?Czy ktoś za to poszedł siedzieć?

Jak siedzieć ? Chyba na partyjnych i samorządowych stołkach ,przecież to byznesmeni .

G
Gość

A co ze spalonymi wysypiskami śmieci n.p. w Zgierzu?Czy ktoś za to poszedł siedzieć?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3