Mała łazienka - jak ją optycznie powiększyć?
Łazienka jest pomieszczeniem, które przede wszystkim musi być funkcjonalne i wygodne w użyciu. Przestrzeń łazienki jest często ograniczona przez pralkę i podłączenia do instalacji innych sprzętów a pomieszczenie i tak jest małe. Pomimo tego nawet te najmniejsze łazienki w blokach i niewielkich kawalerkach mogą wiele pomieścić, jeśli dobrze zaplanuje się tę przestrzeń.
Poniżej prezentujemy pomysły na optyczne powiększenie małej łazienki.
Zagraj kontrastami. Odważne kolory też sprawdzą się w małej łazience
Mała powierzchnia łazienki nie oznacza nudy. Tu też możesz pobawić się kolorystyką i postawić na nieoczywiste połączenia kolorów. Trzeba jednak użyć ich umiejętnie i bez przesady, ponieważ powszechnie wiadomo, że to jasne barwy powiększają optycznie przestrzeń. Nie warto stawiać na duże powierzchnie ciemnych odcieni. Dobrze sprawdzą się jasne kafle z czarnymi żyłkami czy ciemne akcenty.
Wanna czy prysznic do małej łazienki?
Przy planowaniu remontu łazienki zawsze towarzyszy pytanie: wanna czy prysznic? A może to i to? Przy mniejszym metrażu jesteśmy bardziej ograniczeni. Do małej łazienki idealnym rozwiązaniem jest prysznic typu walk-in. Zajmuje on optycznie mniej przestrzeni niż klasyczna kabina prysznicowa. Posiada bowiem otwarty dostęp, który umożliwia wejście i wyjście z prysznica bez przeszkód.
Można je dostosować do indywidualnych preferencji poprzez wybór różnych wzorów kafli, kształtu i rozmiaru strefy prysznicowej oraz typu głowicy prysznicowej.
Przy wyborze prysznica walk-in warto pamiętać o zachowaniu odpowiednich wymiarów. Standardowy prysznic powinien mieć wymiary 90x120 cm, jednak w praktyce nie zawsze jest tyle miejsca. Ważne jest, aby szyba, która oddziela prysznic o reszty łazienki nie była węższa niż 90 cm, chociaż im dłuższa, tym lepsza - lepiej chroni łazienkę przed zalaniem.
Warto jednak pamiętać, że prysznice walk-in mogą wymagać odpowiedniego układu łazienki i instalacji wodno-kanalizacyjnych, aby uniknąć wycieków wody. Zawsze zaleca się skonsultowanie z profesjonalistą przed przystąpieniem do instalacji tego typu natrysku.
Lustra i duże powierzchnie jednej barwy w projektach małych łazienek
W małej łazience, gdzie każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota, warto postawić na lustrzane fronty szafek i jednolite powierzchnie. Podłoga z małych, kolorowych kafelków, które podzielone będą kontrastowymi fugami totalnie się nie sprawdzą i sprawią wrażenie chaosu. Warto postawić na duże kafle zarówno na podłodze, jak i ścianach.
Okrągłe, ozdobne lustra również nie są dobrym rozwiązaniem do małego pomieszczenia. Najlepszym rozwiązaniem polecanym przez projektantów jest duża tafla lustrzanego szkła przyklejona bezpośrednio na ścianę, zamiast kafelków. Jednolita powierzchnia i duże lustro dadzą złudzenie, że pomieszczenie jest przestronniejsze.
Zobacz w galerii zdjęć inspiracje do małej łazienki:

DŁ - Remonty Doroty Szelągowskiej w Matce Polce w Łodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?