Instalacja „True/ Fake” w Parku Staromiejskim zostanie na...

  Instalacja „True/ Fake” w Parku Staromiejskim zostanie na dłużej [ZDJĘCIA]

  Katarzyna Lubińska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W Parku Staromiejskim na naturalnej nawierzchni pojawiła się sztuczna trawa. To część projektu Przecieki Sztuki
  1/5
  przejdź do galerii

  W Parku Staromiejskim na naturalnej nawierzchni pojawiła się sztuczna trawa. To część projektu Przecieki Sztuki ©Krzysztof Szymczak

  Ukryta w trawie instalacja francuskiego artysty w Parku Staromiejskim w Łodzi zostanie tam na dłużej
  Prawda, czy fałsz? To pytanie, które za pomocą instalacji zadaje francuski artysta Baptiste Loprieno. Jego praca „True/ Fake” pojawiła się we wtorek w łódzkim Parku Staromiejskim.

  Duże litery układają się w dwa napisy: „Fake” i „True”, grające ze sobą na zasadzie pozytywowo-negatywowej. Loprieno odnosi się do tego, jak technologia umożliwiła nam imitowanie - czy to poprzez produkowanie podróbek markowych ubrań, czy wirtualną rzeczywistość w filmach i grach wykorzystujących technologię VR.
  Coraz doskonalsza, łatwiej dostępna i wszechotaczająca sztuczność naszego otoczenia była impulsem do powstania napisów. Na pierwszy rzut oka niełatwo dostrzec instalację, bo artysta wykorzystał sztuczną trawę, ułożoną na prawdziwym trawniku. Chociaż jest gęstsza i krótsza niż naturalna, stapia się z podłożem.

  - Trudno zauważyć, że jest sztuczna, trzeba dobrze się przyjrzeć - mówi Loprieno o swojej pracy. - Odnosi się to do świata kopii. Dziś możesz skopiować prawie wszystko i niemożliwym jest odróżnienie tego od oryginału. Chciałem wejść z tym w dialog, umieszczając sztuczną trawę na naturalnej, pokazać, że to co nieprawdziwe, czasem wygląda jakby było prawdą - wyjaśnia.

  Jako jedną z inspiracji artysta wymienia przygodę z wystawieniem na parapet sztucznych kwiatów. Owady dały się nabrać i nawet pszczoły próbowały zapylić plastikową roślinę.

  „True/Fake” jest jedym z projektów Przecieków Sztuki - inicjatywy tworzonej przez Łódzkie Centrum Wydarzeń i Akademię Sztuk Pięknych. Przecieki Sztuki mając pomóc młodym artystom, którzy nie mają jeszcze mocnej pozycji w świecie sztuki i umożliwić im zaprezentowanie swoich projektów w przestrzeni publicznej miasta. Pierwotnie był to projekt skierowany do studentów ASP, ale w nadchodzącej edycji mogą wziąć udział także ci, którzy nie legitymują się indeksem szkoły artystyczej czy innej szkoły wyższej. Zwiększy się też kwota która będzie przeznaczona na poszczególne przedsięwzięcia - będzie to maksymalnie 10 tys. złotych, jednak liczba zwycięskich projektów będzie zredukowana do trzech. Żeby mieć szanse sfinansowania wykonania swojego projektu, trzeba zgłosić się do konkursu przez formularz dostępny na stronie Łódzkiego Centrum Wydarzeń do 15 czerwca. Wyniki zostaną ogłoszone tydzień po tym terminie. Organizatorzy zdradzają, że bardziej pożądane będą projekty przestrzenne, wchodzące silniej w interakcję z przestrzenią niż płaskie murale, których w Łodzi jest już bardzo dużo.

  Do tej pory Przecieki Sztuki pomogły w realizacji trzech projektów. Pierwszym był happening Anny Pacholik w Parku Sienkiewicza w październiku 2016 roku. Była to mandala ułożona z warzyw, owoców i innych produktów spożywczych, która po misternym wykonaniu została skonsumowana. Drugie przedsięwzięcie to rzeźba, którą do tej pory można podziwiać - zakapturzona postać na deskorolce wisząca do góry nogami przy ul. Piotrkowskiej 97. Rzeźba potrafi zaskoczyć nawet tych, którzy mijają ją codziennie, bo w pośpiechu niełatwo ją zauważyć. Trzecim projektem była stworzona w marcu tego roku instalacja „8m3 ciszy” Borysa Kosmynki - wyrastające w środku centrum handlowego pomieszczenie tłumiące dźwięki, pozwalające na chwilę oderwać się od zgiełku i posłuchać ciszy.

  Instalacja Baptiste Loprieno jest też formą eksperymentu i ma zostać w parku jak najdłużej.

  - Praca nie jest jeszcze zupełnie skończona, zostało kilka szczegółów technicznych do poprawienia, żeby było idealnie. To projekt, który będzie ewoluował w czasie. Ważne, że będzie zmieniał się wraz z porami roku. Zostanie tu tak długo, jak to możliwe. Jeszcze nie wiem, jak będzie się zmieniał, ciekawi mnie, jak będzie wyglądał, kiedy wokół podrośnie trawa, czy będzie wciąż widoczny - zastanawia się artysta.


  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem
  MATURA USTNA POLSKI 2017 - TEMATY, PYTANIA Z POSZCZEGÓLNYCH DNI
  MATURA 2017 ANGIELSKI PODSTAWOWY [ODPOWIEDZI, ZADANIA, ARKUSZE, PYTANIA]
  MATURA 2017 ANGIELSKI ROZSZERZONY [ARKUSZE CKE, ODPOWIEDZI, PYTANIA, ZADANIA, TRANSKRYPCJE]
  Matura 2017: język angielski poziom podstawowy [arkusze cke, odpowiedzi, pytania]
  MATURA 2017: Matematyka poziom rozszerzony [ARKUSZE CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI, ZADANIA]
  MATURA 2017. MATEMATYKA ROZSZERZONA Co było? [ARKUSZE CKE, ODPOWIEDZI]
  MATURA 2017 WOS poziom rozszerzony [ARKUSZE CKE, ODPOWIEDZI, PYTANIA,ZADANIA]

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo