Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki. Kto zostanie...

  Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki. Kto zostanie dyrektorem szpitala?

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki. Kto zostanie dyrektorem szpitala?

  ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi od ponad pół roku trwa walka o władzę. W lutym rezygnację ze stanowiska dyrektora złożył wieloletni szef instytutu prof. Przemysław Oszukowski. Zgodnie z ustawą, minister powołał wtedy kierownika instytutu. Został nim wieloletni dyrektor ds. nauki - prof. Jan Wilczyński. Nowego szefa Matki Polki minister zdrowia miał wybrać w ciągu sześciu miesięcy. Nie udało się.
  Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki. Kto zostanie dyrektorem szpitala?

  ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Prof. Wilczyński został pełniącym obowiązki dyrektorem szpitala, a minister ogłosił już drugi konkurs na to stanowisko. Do konkursu zgłosiło się pięciu kandydatów. Kim są?

  Oczywistym kandydatem jest obecny p.o. dyrektor - prof. Wilczyński. Podobnie jak poprzedni dyrektor jest ginekologiem-położnikiem. Kieruje kliniką medycyny matczyno-płodowej i ginekologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
  Jest również kierownikiem kliniki ginekologii i położnictwa Uniwersytetu Medycznego. Prof. Wilczyński jest jednym z pierwszych pracowników szpitala, ponieważ z "Matką Polką" związany jest od 25 lat.

  Kolejnym kandydatem jest prof. Maciej Banach, pełnomocnik rektora UMED ds. kontaktów zagranicznych. Wielu nazywa go medycznym omnibusem - ma dopiero 36 lat, tytuł profesora, a na koncie ponad 250 publikacji z hipertensjologii, lipidologii, nefrologii oraz kardiologii oraz autorstwo i współautorswo ponad 20 książek.

  O stanowisko dyrektora "Matki Polki" postanowił ubiegać się również były wiceminister zdrowia, odpowiedzialny w resorcie za politykę lekową - dr Adam Fronczak. Jest on związany jest z PSL. W przeszłości pełnił funkcję kanclerza Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a także dyrektora szpitala w Zgierzu. Ostatnio pracował jako dyrektor Miejskiego Zespołu Przychodni Rejonowych w Zgierzu. Zrezygnował z tej funkcji w grudniu 2012 r.

  Czwartym kandydatem na stanowisko dyrektora szpitala jest dr Piotr Okoński, chirurg. W przeszłości pełnił funkcję dyrektora Szpitala Klinicznego Instytutu Stomatologii w Łodzi. Ostatnio był prezesem kutnowskiego szpitala. W grudniu zeszłego roku odwołano go z tej funkcji. Okoński równocześnie staje do dwóch konkursów: o fotel dyrektora Matki Polki i stanowisko dyrektora szpitala w Skierniewicach.

  Ostatnim kandydatem jest dr Piotr Kowalczyk, anestezjolog. Kowalczyk w przeszłości związany był z "Matką Polką", gdzie pracował jako lekarz. Obecnie prowadzi prywatną firmę medyczną.

  Kandydatury ocenia specjalnie powołana do tego celu pięcioosobowa komisja. W jej skład wchodzi dwóch przedstawicieli Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki oraz trzech przedstawicieli rządu - dwóch z Ministerstwa Zdrowia i jeden z ministerstwa nauki.

  Komisja oceni wnioski kandydatów i rekomenduje swój wybór ministrowi zdrowia. Zgodnie z ustawą, minister może przychylić się do stanowiska komisji, ale może też powołać na to stanowisko własnego kandydata.

  Aktualnie komisja sprawdza wnioski kandydatów pod względem formalnym. Potem oceniane będą propozycje kandydatów odnośnie do zmian w szpitalu im. Matki Polki. Ostatnim etapem konkursu są rozmowy z kandydatami. Nowy dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki powinien zostać wybrany jeszcze w tym roku.

  To już drugi konkurs na to stanowisko. Pierwszy unieważniono ze względów formalnych. W końcowym etapie został bowiem tylko jeden kandydat - prof. Jan Wilczyński. Do konkursu zgłosiło się wtedy jeszcze trzech kandydatów - prof. Maciej Banach, dr Piotr Kowalczyk i prof. Krzysztof Szyłło. Ten ostatni zrezygnował sam. Wnioski prof. Banacha i dr. Kowalczyka nie spełniały wymogów formalnych.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (10)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Usunąć Złodzieji!!!

  antyTusk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Jeśli obecnie rządzących nie usuną z Matki Polki obecne władze i ich nie rozliczą za długi szpitala i skandaliczne zarządzanie włączając w to dyrektorów Oszukowskiego, Woźniaka, Wilczyńskiego,...rozwiń całość

  Jeśli obecnie rządzących nie usuną z Matki Polki obecne władze i ich nie rozliczą za długi szpitala i skandaliczne zarządzanie włączając w to dyrektorów Oszukowskiego, Woźniaka, Wilczyńskiego, Smulewicz i Polisa (to jedna wielka klika) to zrobi to PiS jeśli tylko poprzemy ich na tyle by mogli rządżić samodzielnie. Zobaczycie jak profesorkom i ich dzieciom zaczną trząść się tyłki jak wlepią im kary z art 296 KPK.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Programy?

  An (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Artykuł nic nie mówi o zamierzeniach i dokonaniach kandydatów takze o tym czy kierownikiem miałby być naukowiec czy bisnesmen - kompletny brak tresci tylko personalne szczucie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Programy?

  An (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Artykuł nic nie mówi o zamierzeniach i dokonaniach kandydatów takze o tym czy kierownikiem miałby być naukowiec czy bisnesmen - kompletny brak tresci tylko personalne szczucie


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  programy

  jb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Programy rozwoju kandydaci przedstawią członkom komisji. A jeśli chodzi o profil kandydata - to nigdzie nie ma założenia, czy dyrektorem ma być naukowiec czy biznesmen. Powinien wygrać lepszy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Matka Polka to organizacyjne bagno i gnój!

  SS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  W Matce Polce nic się nie zmieni póki są tam pozatrudniane całe rodziny, będą kraść, mataczyć, kryć siebie nawzajem. Przetargi są ustawiane pod konkretne firmy, które płacą potem za wyjazdy,...rozwiń całość

  W Matce Polce nic się nie zmieni póki są tam pozatrudniane całe rodziny, będą kraść, mataczyć, kryć siebie nawzajem. Przetargi są ustawiane pod konkretne firmy, które płacą potem za wyjazdy, szkolenia pracownikom, którzy wcześniej są członkami komisji przetargowych. Czysty konflikt interesów. Tam rządzi stara nomenklatura i nic się nie zmieni póki pracują tam córki, synowie profesorów, ich żony, całe rodziny a nawet kochanki.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dyrektor?

  jola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Tam jest potrzebny nie tyle dyrektor ile psychiatra! Totalny, bezkarny bajzel a nie instytut.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hihi

  hihi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  pod zdjęciem w artykule jest informacja ze M Banach jest kardiologiem, niezły ubaw, ten gość nie ma ŻADNEJ SPECJALIZACJI !!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dobrze,

  ZIOBER (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  że nieee są to elyty IV RP!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przedstawieni kandydaci to nieciekawe typy - elyty III RP

  tex (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  ludzi ukształtowani na moralne dno

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nic naprawdę, nic nie pomoże

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  jeśli dług, nie spłaci pan minister

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 27 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »