Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Interaktywny podręcznik, angażujący wiele zmysłów”. Nauka języka polskiego dla Ukraińców w prostej i darmowej formie!

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Darmowa platforma dla dzieci z Ukrainy. Dzięki niej mogą nauczyć się języka polskiego.
Darmowa platforma dla dzieci z Ukrainy. Dzięki niej mogą nauczyć się języka polskiego. Archiwum Centrum Nauczania Domowego
Nauka języka polskiego jako obcego odbywa się dziś na masową skalę. Obecnie do szkół trafiło już ponad 160 tys. ukraińskich dzieci. Problemem większości z nich jest bariera językowa. Chcąc im pomóc, poszczególne placówki organizują szkolenia w tym zakresie. Na takich wydarzeniach brakuje jednak miejsc, a z dnia na dzień przybywa osób, które chcą nauczyć się polskiego. Stworzono więc platformę edukacyjną, dzięki której dzieci mogą przejść podstawowy kurs z języka polskiego jako obcego. Wszystko jest dostępne zupełnie za darmo!

Platforma do nauki języka polskiego dla uczniów z Ukrainy. "Inicjatywa zaangażowanych wolontariuszy"

Obecnie na platformie zarejestrowanych jest już 1600 użytkowników. Ta liczba wciąż rośnie. Z ciekawości przeglądamy inne kursy dla dzieci i osób dorosłych. W wielu miejscach grupy są już zapełnione. Przestrzeń internetowa nie ma takich ograniczeń.

Platforma powstała z inicjatywy Centrum Nauczania Domowego, Polskich Szkół Internetowych Libratus i Fundacji Edukacji Polonijnej.

– Każdy w tym trudnym czasie pomaga Ukrainie, najlepiej jak potrafi – mówi Monika Kamińska-Wcisło z Centrum Nauczania Domowego. – My od 13 lat specjalizujemy się w edukacji i właśnie dlatego w taki sposób się angażujemy. Platforma jest udostępniona bezpłatnie. Całość przedsięwzięcia to inicjatywa nasza i zaangażowanych wolontariuszy, którzy pomagają bezinteresownie, bez zewnętrznego wsparcia i dotacji z ministerstwa.

na zdjęciu od lewej: Patrycja Kulig (Centrum Nauczania Domowego) oraz Gabriela Letnovska (Fundacja Edukacji Polonijnej).
na zdjęciu od lewej: Patrycja Kulig (Centrum Nauczania Domowego) oraz Gabriela Letnovska (Fundacja Edukacji Polonijnej). Archiwum Centrum Nauczania Domowego

Nauka na platformie. Jak wygląda i kto może z niej skorzystać?

Zajęcia z języka polskiego zostały podzielone na dwadzieścia modułów. Uczniowie co tydzień (w poniedziałek) otrzymują porcję materiałów: zadań aktywizujących, kart pracy, a także nagrań audio i wideo. Wszystko dostępne jest w języku polskim i ukraińskim. Treści opracowali glottodydaktcy – nauczyciele języka polskiego jako obcego.

– Dzieci są szczególną grupą odbiorców, która oprócz treści potrzebuje również wielozmysłowych działań i różnorodnych aktywności – mówi Partycja Górna, glottodydaktyk i pedagog. – Na platformie zamieszczone są więc nie tylko treści, ale także materiały interaktywne, prezentacje, nagrania audio i wideo oraz ćwiczenia i karty pracy umożliwiające utrwalenie zdobytych umiejętności. Zgodnie z podejściem komunikacyjnym skupiliśmy się na tym, by w trakcie uczenia się języka polskiego uczeń mógł przyswoić umiejętności słuchania, czytania ze zrozumieniem, mówienia, a także pisania, umożliwiające pragmatyczną komunikację. W obliczu nowych wyzwań, które czekają na dzieci włączane do klas w polskich szkołach, chcemy dać im możliwość jak najłagodniejszego zaadaptowania się do tych trudnych warunków.

Na kurs można zapisać się w dowolnym momencie, a rozwiązywanie zadań dostosować do własnego harmonogramu dnia. Nauka języka polskiego jako obcego przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Skorzystać z niej mogą rodzice, którzy będą wspomagać swoje dziecko w nauce, ale także nauczyciele. Poloniści bardzo często nie mają przygotowania glottodydaktycznego i nie wiedzą, w jaki sposób uczyć języka polskiego jako obcego. Taka pomoc może okazać się więc nieoceniona, na przykład podczas zajęć prowadzonych w oddziałach przygotowawczych.

– Tworząc projekt, zależało mi na tym, żeby rodzic czy nauczyciel, który będzie pomagał dziecku w nauce, otrzymał rozmaite materiały, które będzie mógł dobrać do indywidualnych potrzeb dziecka, dlatego jest to interaktywny podręcznik, który angażuje wiele zmysłów. Są kolorowe plansze i prezentacje; ciekawe krótkie filmy, które przy okazji zaznajamiają z prawidłową wymową; a także gry i zabawy do wydruku, które będą angażować ruchowo – opowiada Agnieszka Michalak-Korotkiewicz, twórczyni platformy.

Jak otrzymać dostęp do platformy edukacyjnej?

Chcąc uzyskać dostęp do kursu, wystarczy tylko, wykonać trzy następujące kroki:

  1. Na adres: [email protected] zgłosić chęć uzyskania dostępu do platformy (wiadomość można napisać także w języku ukraińskim),
  2. Wypełnić formularz (potrzebne będzie imię, nazwisko i wiek dziecka, a także e-mail do kontaktu),
  3. Na podany adres mailowy zostaną wysłane dane do zalogowania i instrukcja poruszania się po platformie.

Projekt, który pomaga uczniom z Ukrainy. „To wyrażenie wdzięczności dla Polaków”

Projekt stworzony z myślą o ukraińskich uczniach, przybywających do Polski, dał wiele także jego twórcom. Wolontariuszka pochodząca z Ukrainy – Walentyna Nad – podkreśla, że chciała w ten sposób wesprzeć swoich rodaków, którzy z dnia na dzień stali się uchodźcami.

Darmowa platforma dla dzieci z Ukrainy. Dzięki niej mogą nauczyć się języka polskiego.
Darmowa platforma dla dzieci z Ukrainy. Dzięki niej mogą nauczyć się języka polskiego. Archiwum Centrum Nauczania Domowego

– Ten projekt jest dla mnie także wyrażaniem wdzięczności dla Polaków za pomoc w tych strasznych czasach. Obecnie kwestie finansowe odeszły na dalszy plan. Każdy został wolontariuszem w pewnej dziedzinie. Jestem wdzięczna, że dostałam szansę zastosować swoją wiedzę w ulubionej branży – podsumowuje Walentyna Nad tłumaczka i nauczycielka języka polskiego jako obcego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki