Internet 5G dla każdego. Nie w Łodzi, a w Bukareszcie. Mieliśmy być pierwszym miastem wdrożenia tej sieci w Polsce. Ruszają testy w Lublinie

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Listopad 2018. Prezentacja na temat 5G w łódzkiej siedzibie firmy Ericsson – po ogłoszeniu, że ma ona już projekt infrastruktury 5G dla Politechniki Łódzkiej
Listopad 2018. Prezentacja na temat 5G w łódzkiej siedzibie firmy Ericsson – po ogłoszeniu, że ma ona już projekt infrastruktury 5G dla Politechniki Łódzkiej Krzysztof Szymczak / archiwum
Udostępnij:
W Łodzi, dwa lata temu przedstawianej w rządowym programie jako pierwsze miasto w Polsce do wdrożenia technologi 5G, zamiast jej stacji bazowych, mamy liczne deklaracje.

Za równowartość ok. 100 zł każdy mieszkaniec Bukaresztu może korzystać z najnowszej generacji internetu, znanej jako 5G. Specjaliści z branży informatyczno-komunikacyjnej mieli już okazję wziąć udział w testach tej technologii w Warszawie, kolejne – dla setki użytkowników – zaczynają się właśnie w Lublinie. W Łodzi, dwa lata temu przedstawianej w rządowym programie jako pierwsze miasto w Polsce do wdrożenia 5G, zamiast stacji bazowych, mamy na razie liczne deklaracje.

5G w Rumunii, Warszawie, Lublinie. A w Łodzi?

W listopadzie fascynatów nowych technologii zaskoczyła Rumunia. Jako jedna z pierwszych w Europie (po Szwajcarii) uruchomiała w trzech aglomeracjach komercyjną sieć 5G. Jest ona dostępna w Bukareszcie, ale też miastach: Kluż-Napoka oraz Jassy. Ich mieszkańcy po wykupieniu pakietu za równowartość ok. 100 zł miesięcznie mogą korzystać z internetu najnowszej generacji – o ile posiadają odpowiedniej klasy smartfona (za ok. 5 tys. zł).

Dla prywatnych użytkowników 5G oznacza np. jeszcze szybsze ładowanie się filmów (z takich platform jak Net­flix), oglądanie i prowadzenie transmisji niemal bez przerw w obrazie i dźwięku. Jednak 5G ma większe znaczenie dla przemysłu i rozwoju tzw. inteligentnych miast (np. w planach wprowadzania „autonomicznych” pojazdów).

Stacje bazowe służące przekazywaniu sygnału 5G zaczynają się pojawiać i w Polsce – na razie w ramach testów.
Od września dziesięć takich stacji jest w Warszawie. Przedstawiciel sieci Orange wyliczał, że testowa prędkość transferu – ponad 800 megabajtów na sekundę – pozwala na ściągnięcie sezonu serialu „Gra o Tron” w trzy minuty – ok. 20 razy szybciej niż przy powszechnie używanej teraz technologii 4G.

Jak wyglądają takie testy? Właśnie dowiadują się o tym mieszkańcy Lublina, bo i tam stanęło 10 nowych stacji bazowych. Do 19 listopada trwa nabór testerów. Wystarczy wymyślić kreatywne zastosowanie 5G i przesłać je do sieci Orange. Nagroda za najlepsze pomysły to smartfon na czas próby. Ma ona trwać do końca bieżącego roku.

A Łódź? Przed dwoma laty była wskazana w dokumencie Ministerstwa Cyfryzacji „Strategia 5G dla Polski” – wprost – „jako pierwsze miasto do pilotażu i wdrożenia sieci 5G w Polsce”.

5G w Łodzi. Deklaracje, deklaracje...

Rok temu rząd obiecał Politechnice Łódzkiej 8 mln zł. Kwo­ta ta miała umożliwić zbudowanie infrastruktury 5G w PŁ przez firmę Ericsson (aby służyła m.in. zarządzaniu w laboratoriach).
O to wsparcie dopytywaliśmy Jadwigę Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, gdy w czerwcu 2019 r. odwiedziła PŁ. Potwierdziła, że jest ono „za­bud­że­towane”, choć jeszcze niewypłacone.
W połowie października prof. Sławomir Wiak, rektor PŁ, powiedział, że ta sytuacja utrzymuje się ze względów proceduralnych.

5G w Politechnice Łódzkiej. Tajemnicze konsorcjum z siedzibą... w Warszawie

W tym tygodniu na nasze pytania o projekt PŁ resort Jadwigi Emilewicz odpowiedział, że łódzka uczelnia jest członkiem konsorcjum, którego liderem jest Instytut Łączności-Państwowy Instytut Badawczy... w Warszawie. Do wdrażania nowych technologii w Polsce rząd pod koniec października wyłonił w konkursie pięć takich konsorcjów. Ale resort nie podał nam konkretnej kwoty finansowania dla konsorcjum z PŁ w składzie i zadań w nim dla łódzkiej uczelni.

Ewa Chojnacka, rzeczniczka PŁ, w piątek (15 listopada) zapewniła tylko, że konsorcjum, o którym poinformowało nas ministerstwo, nie zastępuje poprzednich planów tej uczelni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nigdy nie patrzyliśmy tak daleko - teleskop Jamesa Webba

Wideo

Komentarze 57

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
zmiany, zmiany, zmiany

Czas na zdrowy przewrót - społeczeństwa powinny pokazać, że nie chcą takiej wizji przyszłości, nie chcemy budowania między nami cyfrowego ogrodzenia, my ten mur obalić musimy zanim w pełni nas przytłoczy! #Gotówka ponad płatności bezgotówkowe, #Desmartfonizacja( wyparcie smartfonów przez zwykłe komórki sieci 2G. #Przywrócić budki telefoniczne( najlepiej w miejsce stacji rowerów miejskich, i tak ludzie korzystają z własnych rowerów chętniej niż z tych współdzielonych, a z budek telefonicznych korzystaliby na sto procent, oczywiście możliwość płatności gotówką w nich będzie) #Deinformatyzacja( tam gdzie się da przywrócić dobre, sprawdzone papierowe dokumenty, uwalniając ludzi od konieczności pamiętania haseł i loginów), #Internet głównie przewodowy - minimalizujemy rolę wi-fi w przestrzeni publicznej. #Biometrie won, #Sieć 5G i internet rzeczy - goodbye. #Jedyne social medium - życie( zdjęcia jeśli lubimy robić to róbmy aparatem a potem wywołujmy dla siebie i wybranych przyjaciół czy rodziny, filmy jeśli nagrywamy to zrzucajmy na CD - nic a nic nie będzie się błąkało w sieci - świat cyfrowy ma być nudny, nieciekawy, zimny, zaś życie ciekawe, towarzyskie, gdzie jest miejsce na szczerość, naturalność). Trzeba wziąć sprawy w swoje ręce, tak dłużej być nie może, z końcem 2019 roku nieudaną dekadę 2010-2019 żegnamy, zaś rozpoczynamy lata 20-ste, Ten czuje najwięcej wolności kto nie ma czasu na smartfona i zazwyczaj nie używa social mediów lub lepiej - nie posiada ich. Czas wreszcie na reformy, które wprowadzą harmonię pomiędzy światem cyfrowym a światem realnym, bo inaczej to co niebawem nadejdzie sprawi, że jeszcze bardziej narzekać będziemy i nic już nie będzie cieszyło jak dawniej.

G
Gość

LTE nie jest wystarczające bo ma za małą pojemność. Stale rośnie liczba urządzeń, a sieć staje się przeciążona, przez co działa gorzej, więc żeby utrzymać prędkość internetu mobilnego na przyzwoitym poziomie potrzebna jest nowa pojemniejsza sieć, więc 5G nie jest tylko po to żeby internet działał szybciej, ale też żeby utrzymać obecny ruch na zadowalającym poziomie.

G
Gość
18 listopada, 12:24, goro:

Wszystkie "newsy" o szkodliwości 5G są nieprawdziwe, nie ma żadnych dowodów na zagrożenie naszego zdrowia ze strony sieci.

18 listopada, 13:44, WTF:

Nie ma, że są szkodliwe, ale nie ma też takich, z których wynika, że są nieszkodliwe. Jak każde pole elektromagnetyczne. Tylko tu jest znaczne natężenie fal.

Czy nie zastanawia Was dlaczego nie ma jeszcze 5G w krajach Europy zachodniej, w Rosji, które stać na taką sieć, a za to w pierwszej kolejności powstaje w krajach "trzeciego świata" czyli w Rumunii i w Polsce?

Krajach trzeciego świata? Od marca jest w Europie, a pierwsza zaczęła działać w Korei. To są kraje trzeciego świata? Chciałbym, żeby Polska była tak zacofanym krajem jak one. Dodatkowo wszystkie inne potęgi gospodarcze również są w trakcie wdrażania 5G nie tylko Polska.

G
Gość
18 listopada, 7:59, eco:

Łodzianie królikami doświadczalnymi? Przecież wiadomo że 5G jest szkodliwe.

Tak cały świat wprowadza 5G, w wielu krajach już jest obecne, testy są w każdym państwie, ale to oczywiście Łodzianie będą królikiem doświadczalnym. Gdzie indziej wszystko będzie bezpieczne, ale oczywiście u nas będzie szkodzić.

G
Gość
17 listopada, 19:58, Gość:

na co wam teraz to 5G jak smartfona do tego nie macie... może za 2-3 lata będzie miało to sens. na razie za drogo...

Nie ma urządzeń z 5G u nas, chociaż już powoli się pojawiają, bo nie ma 5G. Jak tylko sieć będzie uruchomiona to od razu się pojawią w ofercie. W krajach gdzie 5G już działa smartfony są dostępne w ofercie.

G
Gość
17 listopada, 18:44, Gość:

Ciekawe, że nic się nie mówi u nas, że niektóre kraje zakazały tej technologii ze względów zdrowotnych dla swoich mieszkańców

Nie mówi się bo nikt nie zakazał.

m
meek

W Łódź rozwojem technologicznym i innowacyjnymi rozwiązaniami stoi. Aż wstyd, że mieście gdzie jest tyle firm IT, odbywa się tyle ciekawych spotkań, na politechnice będą mogli testować 5G, w komentarzach można spotkać się z takim zaściankowym myśleniem ludzi wierzących w zabobony i bojących się technologii.

G
Gość

Za granicą te normy to standard a u nas nagle wielki problem.

w
wiwibufon

Ile państw już ma 5G wdrożone? Czy tam są jakieś masowe protesty przeciwko 5G? Ludzie normalnie korzystają z nowego standardu i cieszą się szybkim Internetem. Powinniśmy zrobić dokładnie tak samo.

i
idą inne zmiany

Sądząc po najświeższych komentarzach lobby telekomunikacyjne zasiadło do klawiatur i broni swego interesu, gdyby tak nie było to by nie musieli pisać tych komentarzy, a piszą, bo się po prostu boją zbyt dużej fali hejtu i bojkotowania sieci 5G jaka się dzieje, takie są fakty, społeczeństwo trzeźwieje, jeden wał w postaci wprowadzenie smartfonów i wszechobecnie rozpropagowanego wi-fi zdzierżono kolejnego wała, który będzie jeszcze gorszy w oddziaływaniu na ludzi nikt nie zniesie, stąd ostra ofensywa, nie ma się co dziwić. Kto pragnie robić biznesy kosztem zdrowia, czasu i prywatności ludzi nie oferując im nic prócz dalszego rozleniwiania, ogłupiania i uzależniania ten z góry skazuje się na ostrą krytykę społeczną, operatorzy telefonii komórkowej także musza to wiedzieć. W USA we wrześniu ponoć w 13 stanach ostro postawiono się "różowemu operatorowi"( wiemy o jakiego chodzi) strasząc go masami pozwów za montowanie nadajników, masztów 5G i co? I się zlękli. W USA opór społeczny działa sukcesywnie, Polska śpi i czeka aż będzie zniewolona, tyle, że u nas to najbardziej nachalny okazuje się w tym przedsięwzięciu "pomarańczowy operator". Na razie i jedni i drudzy porobili lepsze lub gorsze testy tejże "wspaniałej" sieci. Czekają wszyscy aż wszelkie legislacje powchodzą w życie, aby uraczyć nas nachalnością i szybkością zmian w montażu wszelkiej maści nadajników, przekaźników i całych masztów nawet. A to, że planuje się u nas podwyższyć normy do 10W/metr kwadratowy to już jest przekręt olbrzymi. Żaden kraj w UE nie ma takiego poziomu, średnia wynosi 5-7W/metr kwadratowych. A na nas sobie przetestują, czy tak wysoki poziom jest możliwy, żeby ludziom żyło się dobrze. Innowacje, biznesy, inwestycje ależ oczywiście, nikt postępu nie krytykowałby ale na litość nie kosztem czasu, prywatności i zdrowia ludzi przy nie dawaniu im nic prócz rozleniwiania, ogłupiania i uzależniania, bo temu służą smartfony, social media, wi-fi, biometrie, bezgotówkowość, sieć 5G i internet rzeczy. To nic innego jak cyfrowa komuna, technokratyczne, maniakalne myślenie o uszczęśliwianiu ludzi czy im się to podoba czy nie, kasa idzie, robić trzeba dawaj, a obywateli ma się w zadzie. A ''pomarańczowy operator" niech się przyzna dlaczego pierwsze co zrobił odkąd sprzedana została TP S.A to wykosił w pień wszystkie budki telefoniczne, gdzie nawet w Rosji, Białorusi czy Ukrainie budki telefoniczne są. W związku z tym to o Polsce świadczy, że to ona się zacofała technologicznie. W zupełności do podstawowego kontaktu wystarczają zwykłe komórki sieci 2G do kontaktu krótka rozmowa/sms-y oraz gęsto rozbudowana sieć budek telefonicznych. Telefony 3G także mogą pozostać, ze względu na to, że mają kolorowe wyświetlacze, nieco więcej możliwości niż generacja 2G ale przy tym nie są przysadziste, bo nie mają jak smartfony od groma aplikacji od czego tylko wlezie, social mediów w sobie odostępu do internetu( albo tak słaby, że nie warto korzystać). Zwykłe komórki do produkcji i użytku więc powinny wyprzeć smartfony kompletnie, zaś marginalizowaniu i sukcesywnemu likwidowaniu ulegałoby wi-fi. Aparaty cyfrowe i kamery zaś zastąpiłyby durną modę na social media, robiąc filmy zrzucamy je na CD jak chcemy, robiąc zaś zdjęcia wywołujemy je i umieszczamy w albumie dla siebie czy przyjaciół czy też rodziny. Sieć staje się nudna, nieciekawa, obiedzona, życie zaś jest lepsze, ciekawsze, naturalniejsze i bardziej szczere, polepszają się kontakty społeczne, rodzicielskie, towarzyskie, ludzie czują, że żyją i nie na pokaz i poklask a wreszcie mogą odzyskać twarz i być sobą. Fakt, życie bez internetu nie byłoby dobre, to uczciwie trzeba przyznać, gdyż jest to źródło wiedzy, wymiany poglądów, czasem rozrywki typu gry, filmy, muzyka, zaczerpywania informacji bardziej niezależnych niż w stronniczych mediach klasycznych, ale uwolnienie od social mediów, smartfonów i wszechobecności wi-fi - coś pięknego!

b
bogdan

5G nam nie szkodzi, wyższe normy nam nie szkodzą. Skąd wiem? Bo w wielu krajach 5G już działa i ludziom nie dzieje sie żadna krzywda.

m
modor

Zwierzęta padają od promieniowania 5G, tylko tam gdzie jeszcze sieci nie ma, tam gdzie funkcjonuje dziwnym trafem nic się nie dzieje.

k
kamyk

Jeżeli 5G naprawdę byłoby szkodliwe to nie wdrażaliby tej technologii w wielu krajach. Nagle myślicie że cały świat oszalał i wszystkie kraje chcą unicestwić swoich rodaków? Totalna bzdura.

o
olek

Robi się niezła burza wokół sieci 5G, najlepsze jest to że bez żadnych dowodów, próbuje się tą sieć zdyskredytować.

G
Gość

Widzę, że sami eksperci od technologii w komentarzach. Niektóre rewelacje naprawdę bardzo zabawne. Klasyczne nie znam się, a się wypowiem. Specjaliści po obejrzeniu filmiku z internetu i fani teorii spiskowych. Najpierw antszczepionkowcy, później płaskoziemcy, teraz antypięćgie. Wszyscy po jednych pieniądzach.

Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie