Interstone 2013, czyli targi minerałów, skał i muszli w...

  Interstone 2013, czyli targi minerałów, skał i muszli w Łodzi [ZDJĘCIA]

  Alicja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Interstone 2013, czyli targi minerałów, skał i muszli w Łodzi [ZDJĘCIA]
  1/29
  przejdź do galerii

  ©Grzegorz Gałasiński

  Już po raz 43. w Łodzi odbywają się targi i wystawa minerałów, skał, skamieniałości, muszli i wyrobów jubilerskich - Interstone. Giełda w hali MOSiR przy ul. ks. Skorupki jest czynna w sobotę i niedzielę godzinach 10 - 18. Bilety wstępu kosztują: 8 złotych (normalny) i 5 złotych (ulgowy).
  Targi to jedna z najstarszych imprez w Łodzi. Można podczas niej nie tylko podziwiać okazy m.in. kamieni czy rzadkich minerałów, ale także kupić nową biżuterię. Ostatnia opcja przyciąga panie, nie tylko z Łodzi.

  Giełdę organizuje Janusz Nowak, który ten pomysł podpatrzył podczas podróży do Anglii w latach 70. Brał wówczas udział w tamtejszych giełdach minerałów.

  - W Polsce istniały wówczas tylko nieliczne wydawnictwa książkowe popularyzujące nauki geologiczne i propagujące kolekcjonowanie minerałów i skamieniałości - Janusz Nowak tak przestawia kulisy powstania giełdy.
  - Rozwijanie nowego hobby wymagało inicjatywy i pokonywania sporych trudności w zdobywaniu informacji i docieraniu do odpowiednich ludzi. W tym czasie polskie środowiska kolekcjonerów minerałów zaczęły się organizować głównie na Dolnym Śląsku. W Wałbrzychu i we Wrocławiu zorganizowano pierwsze giełdy, które miały zasięg lokalny i gromadziły głównie amatorów zainteresowanych wymianą okazów i nawiązywaniem kontaktów. Warto zaznaczyć, że sprzedaż okazów nie była wówczas prawnie dozwolona - zastrzega.

  Janusz Nowak zorganizował giełdę minerałów w Łodzi. Pierwsza odbyła się 28-29 listopada 1992 roku w pomieszczeniach XXXII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Czajkowskiego. Druga edycja odbyła się 15-16 maja 1993 roku w hali sportowej przy ul. ks. Skorupki 21.

  Największe obawy organizator miał przy kolejnej edycji, w dniach 20-21 listopada 1993 roku. Okazało się, że nawet 26-stopniowy mróz nie zniechęcił łodzian i przyjezdnych. To wówczas organizator zdecydował, że giełda będzie organizowana dwa razy do roku. Od tego czasu odbywają się dwie edycje: wiosenna i jesienna.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo