Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje budowlane w Łodzi: powstają nowe mieszkania i biurowce

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Przy budowie Bramy Miasta w Nowym Centrum Łodzi pracują cztery żurawie. Obecnie w całej Łodzi na placach budów stoi 60 żurawi. To rekord. Poprzedni rekord to 59 żurawi w 2014 r.
Przy budowie Bramy Miasta w Nowym Centrum Łodzi pracują cztery żurawie. Obecnie w całej Łodzi na placach budów stoi 60 żurawi. To rekord. Poprzedni rekord to 59 żurawi w 2014 r. Paweł Łacheta
W 2017 roku w Łodzi wydano 3751 pozwoleń na budowę. To rekordowy wynik. Boom budowlany powinien trwać przez najbliższe trzy lata.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska przedstawiła wczoraj dane dotyczące inwestycji budowlanych w mieście. W ubiegłym roku wydano rekordową liczbę 3751 pozwoleń na budowę. Obecnie na 40 placach budowy pracuje 60 żurawi. To kolejny rekord. Poprzedni padł w 2014 r., gdy jednocześnie pracowało 59 żurawi.

- Dźwigi budowlane są symbolem rozwoju - mówi Hanna Zdanowska. - Im więcej dźwigów, tym szybciej będziemy gonić i przeganiać inne miasta. W 2014 r., gdy pracowało 59 żurawi, większość inwestycji prowadziły podmioty publiczne. Obecnie miasto realizuje jedną inwestycję. To przebudowa budynku dla Straży Miejskiej przy ul. Wólczańskiej. Pozostałe inwestycje są prywatne.

Prezydent Zdanowska powołała się też na raport firmy Colliers International dotyczący aktywności firm deweloperskich. Wynika z niego, że na rynku mieszkaniowym najwięcej buduje się w Krakowie i Wrocławiu, ale na obrzeżach tych miast. W Łodzi mieszkania budowane są w centrum. Z kolei na rynku biurowym największym zainteresowaniem deweloperów cieszy się Kraków i Trójmiasto, ale za nimi są: Łódź, Szczecin oraz Lublin.

- W Łodzi nie ma pustostanów w nowo oddanych budynkach biurowych, mieszkaniowych i magazynowych - mówi Adam Pustelnik, dyrektor Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi. - Biurowce w Warszawie mają 20 proc. pustostanów. W Łodzi to tylko 5 proc. Eksperci firmy Colliers International twierdzą, że boom budowlany będzie utrzymany, a nawet zintensyfikowany w najbliższych latach. Trend powinien utrzymać się trzy lata. Chcemy w Łodzi utrzymywać tempo rozwoju. Nie sztuką jest raz wystrzelić i sprzedać wszystkie grunty pod budowę - dodaje Adam Pustelnik.

Prezydent Hanna Zdanowska przypomniała największe inwestycje realizowane w mieście. W Nowym Centrum Łodzi trwa budowa Bramy Miasta, a na najdroższej działce sprzedanej firmie Ghelamco za 85,2 mln zł zacznie się w tym roku budowa pierwszych dwóch budynków. Oprócz tego przy Pałacu Poznańskiego powstaje biurowiec Ogrodowa Office i hotel Puro.

Realizowane są inwestycje takich firm jak: Atal, Budomal, Skanska, Echo Investment, Atlas i Murapol. Kończy się rozbudowa Symetrisu i CrossPointa. Wkrótce rozpoczną się prace firmy Avestus na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego i Śmigłego-Rydza.

- Eksperci twierdzą, że dobrze przygotowane grunty bez wad prawnych oraz technicznych spowodują drastyczny wzrost zainteresowania w związku z malejącą podażą. Niech inwestorzy kupują, budują i dają pracę - podsumowuje prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Gruntówki do remontu

W tym roku na przebudowę łódzkich dróg gruntowych ma być przeznaczonych kilkanaście milionów złotych. Ulice zyskają utwardzoną nawierzchnię, powstaną chodniki i posadzone zostaną drzewa.

Magistrat przedstawił listę ulic, które zostaną przebudowane. Oto one:

- Sikawa: Stokowska od Kerna do Taterniczej, Giewont od Brzezińskiej do Chałubińskiego.

- Andrzejów: Porazińskiej, Kownackiej.

- Złotno: Liniowa od Złotna do Podchorążych.

- ulice, na których wcześniej wykonano kanalizację: Glebowa, Przedwiośnie od Świetlanej do Konarowej, Familijna.

Jeśli powstaną oszczędności przetargowe, to lista ulic do remontu będzie wydłużona.

Radni PiS zwracają uwagę, że nakłady na zaniedbane łódzkie drogi gruntowe są bardzo małe. - Magistrat pod rządami partyjnego prezydenta z PO próbuje zaserwować łodzianom propagandę sukcesu, podczas gdy zaledwie kilka milionów złotych na tak duże miasto z przeznaczeniem na modernizacje dróg gruntowych jest kpiną - mówi Sebastian Bulak, radny PiS.

ORKAN FRIEDERIKE. Orkan Fryderyk. Kolejny orkan nad Polską? IMGW Ostrzeżenia. Orkan Friederike w Łodzi [MAPA, PROGNOZA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki