Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje w łódzkie instytucje kultury zaplanowane na nowy rok. Rewitalizacja Wigencji, budowa Mediateki i inne przedsięwzięcia

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wizualizacja Mediateki i towarzyszących jej przestrzeni powstających w budynkach przy ul, Moniuszki 3 i 5 w Łodzi
Wizualizacja Mediateki i towarzyszących jej przestrzeni powstających w budynkach przy ul, Moniuszki 3 i 5 w Łodzi materiały prasowe UMŁ
Ponad 80 milionów złotych ma być w tym roku przeznaczonych na inwestycje w instytucje kultury w Łodzi. Na tę kwotę składają się pieniądze z kasy miasta i fundusze unijne.

Kilka poważnych przedsięwzięć związanych z miejską infrastrukturą w sektorze kultury ma się zakończyć lub rozpocząć w tym roku. Wśród instytucji, których prace będą dotyczyć są Mediateka, Muzeum Kinematografii, Muzeum Tradycji Niepodległościowych i Wigencja.

Najdroższa z planowanych inwestycji to Wigencja przy ul. Sienkiewicza 75/77 - rewitalizacja dawnej przędzalni ma kosztować 39 mln zł. Jak podkreśla Urząd Miasta Łodzi, w najbliższych dniach ma być wyłoniony wykonawca prac.

W pofabrycznych budynkach ma znaleźć nową siedzibę Teatr Pinokio, planowane są różnego typu warsztaty i pracownie dla uzdolnionych artystycznie dzieci. W kompleksie przewidziane są poza tym lokale dla stowarzyszeń artystycznych, biblioteka i księgarnia dla najmłodszych, także przestrzenie komercyjne, m.in. dla restauracji. Przedsięwzięcie ma być ukończone w ciągu dwóch lat.

- To ciekawy, ale i bardzo trudny projekt, w który włożyliśmy dużo pracy - przyznaje Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich. - Perłą będzie zaś Mediateka, która jest wyjątkowo atrakcyjnie zaprojektowana i przepięknie położona.

Mediateka powstaje w centrum miasta, gdzie przebudowywane są dwie wille Ludwika Meyera pod adresami Moniuszki 3 i 5 - wartość całej inwestycji to 36,25 mln zł i ma być ona gotowa wczesną jesienią tego roku. Remont się przeciąga, ale można już zobaczyć odnowione elewacje obu budynków. Na podstawie zachowanych dokumentów, na fasadach zostały zrekonstruowane detale architektoniczne, takie jak dwie głowy lwów i głowy kobiet. Na elewacjach znajdziemy też motywy roślinne i wiele innych zdobień. Mediateka stanie się jedną z filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi, a jej zbiory stworzą książki, nagrania audio czy słuchowiska zgromadzone na różnych nośnikach. Będą też gadżety przybliżające dzieła kultury i sztuki za pomocą urządzeń mobilnych, dotykowych ekranów oraz internetu. W planach są spotkania z autorami książek, panele dyskusyjne i wystawy. W Mediatece mają powstać sale warsztatowe, seminaryjne, przestrzeń wystawiennicza oraz ogród. Do budynku przy ul. Moniuszki 3 przeniesie się Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi.

Kolejna inwestycja prowadzona jest w siedzibie Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych (jej koszt to 13 mln zł). Placówka ma wzbogacić się o dodatkową przestrzeń: galerię i salę do działań animacyjnych. Na podwórzu powstaną parking, plac zabaw i zielony skwer.

W tym roku miasto ma zakończyć projekt obejmujący generalny remont zabytkowych willi Poleskiego Ośrodka Sztuki przy ul. Krzemienieckiej (oddanie do użytku zaplanowane jest na wiosnę) i Ośrodka Kultury „Górna” przy ul. Siedleckiej oraz Widzewskiego Domu Kultury „502” przy ul. Sacharowa (koszt 8 mln zł).

W tym roku zakończony zostanie także remont Pałacu Scheiblera, czyli siedziba Muzeum Kinematografii (7 mln zł). W zabytkowym budynku instytucji została zbudowana klatka schodowa z windą, wzmocnione stropy oraz zaizolowane fundamenty czy wymienione instalacje. Obiekt stanie się też przyjazny osobom z niepełnosprawnościami. Część strychu, gdzie do tej pory mieścił się magazyn, zostanie zaadoptowana na przestrzeń wystawienniczą, natomiast parter będzie miejscem, w którym stanie fotoplastikon. W planach jest zakup sprzętu do nagłośnienia i projekcji filmowych.

Miasto zapowiada remonty kolejnych budynków z przeznaczeniem na biblioteki (w roku 2020 oddano do użytku biblioteki przy ul. Gdańskiej 8, Wschodniej 42 i Tuwima 46). W tym roku rozpocznie się inwestycja w secesyjnej kamienicy przy ul. Zachodniej 76, gdzie powstanie biblioteka gromadząca publikacje związane z historią naszego miasta (koszt to 6 mln zł).

Rok 2021 to w końcu początek prac związanych z remontem siedziby głównej Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ul. Gdańskiej.

- Gruntowny remont to już absolutna konieczność - przyznaje Jacek Wawrzynkiewicz, dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych. - W najbliższym czasie chcemy ogłosić przetarg na wykonawcę, remont ma się rozpocząć pod koniec roku. Ale cały czas pracujemy, w minionym roku przygotowaliśmy między innymi ponad sto vlogów prezentowanych w sieci czy dziewięć filmów z cyklu „Losy Łodzi”, które na płycie trafią do szkół.

Inwestycje infrastrukturalne są niezbędne, trzeba jednak jeszcze pamiętać, iż rozwój kultury w mieście to przede wszystkim inwestycje w ludzi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki