Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IPN udostępnił kolejne dokumenty znalezione w domu gen. Kiszczaka

Maciej Badowski (AIP)
Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął udostępnianie kolejnego pakietu dokumentów z domu gen. Kiszczaka.

TVN24/x-news

Wśród nich mają znajdować się również kserokopie zdjęć z czasów Okrągłego Stołu, na których są m.in.: Kiszczak, Wojciech Jaruzelski, Adam Michnik, ks. Henryk Jankowski, Lech Wałęsa i Bronisław Geremek.

CZYTAJ TAKŻE: Cała teczka TW "Bolek": Teczka pracy część 1 [KOMPLETNA TECZKA BOLKA] [WSZYSTKIE DOKUMENTY]

Ponadto teczki mają zawierać projekty wystąpień Kiszczaka przed sejmową Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej, która w latach 90. badała odpowiedzialność sprawców stanu wojennego oraz projekty wystąpień Kiszczaka przed TS. Są tam również kopie dokumentów ws. działań policji z czerwca 1990 r. w Mławie związanych z likwidacją blokady drogi przez protestujących rolników oraz z odblokowaniem gmachu ministerstwa rolnictwa. Inne dokumenty to: życiorys Mirosława Milewskiego z 1953 r. ; kopie akt procesu Wacława Komara z 1953 r.; kopia listu Mieczysława Rakowskiego z 1958 r.; wspomnienia gen. Józefa Kuropieski (więźnia lat stalinizmu); ocena sytuacji politycznej z końca 1980 r.; materiały statystyczne MSW co do przestępczości w latach 1976-1985 oraz notatka ws. struktury departamentu IV MSW z 25 października 1984 r.

Portal Gazeta.pl publikuje fragmenty prywatnego listu Czesława Kiszczaka, w którym ten pisze o śmierci ks. Jerzego Popiełuszki
"Istotnie, zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki przeżyłem bardzo ciężko i nadal przeżywam, bo przecież dokonali tego moi podwładni. Odrzucam Pańskie sugestie idące po linii obrony, jaką przyjęli zabójcy - że księdza porwano z nadgorliwości, że intencją było nastraszenie, a nie zabicie. Przeczą temu fakty, które Pan doskonale zna" - pisze Kiszczak.

CZYTAJ TAKŻE: Trudne losy lustracji w Polsce

Jak podaje portal, znajduje się tam również szczegółowy opis morderstwa. "13 X 1984 r. zabójcy rzucają dużym kamieniem w samochód księdza jadący z wielką szybkością, co mogło zakończyć się śmiercią, planują wyrzucenie go z pociągu. Od kilku dni gromadzili sznury, kije worki, kamienie" – czytamy. Kiszczak ma tłumaczyć również, że MSW nie wyrażało zgody na aresztowanie księdza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: IPN udostępnił kolejne dokumenty znalezione w domu gen. Kiszczaka - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki