Ireneusz Jabłoński: emigranci nie wracają do kraju, bo nie...

  Ireneusz Jabłoński: emigranci nie wracają do kraju, bo nie mają po co

  Piotr Brzózka

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Polska jako wspólnota niewątpliwie emigrantów potrzebuje, aczkolwiek w obecnych warunkach ich powrót sprawiłby, że wskaźnik bezrobocia podniósłby się. Dla tych ludzi w większości etatów by nie było. Część z nich sama jednak mogłaby sobie stworzyć miejsca pracy. Dlatego wezwanie do powrotu spotkałoby się z pozytywnym odzewem, gdyby nastąpiły zmiany systemowe pozwalające na wykorzystanie przedsiębiorczości i umiejętności tych ludzi. Nie stało się jednak nic, co otwierałoby rynek, redukowało biurokracje, czyniło administrację i prawo przyjaznymi przedsiębiorcom. Nie bardzo jest więc do czego wzywać, poza odwoływaniem się do sentymentów. Z dr. Ireneuszem Jabłońskim, członkiem zarządu Centrum im. A. Smitha, rozmawia Piotr Brzózka.
  Dr Ireneusz Jabłoński, członek zarządu Centrum im. A. Smitha.

  Dr Ireneusz Jabłoński, członek zarządu Centrum im. A. Smitha. ©Krzysztof Szymczak

  Tylko 2,9 proc. mieszkańców woj. łódzkiego przebywa na emigracji - wynika z najnowszych danych GUS. Tylko, bo to jedna z najniższych wartości w kraju. Średnia dla Polski wynosi 5,2, a są województwa, gdzie przekracza 10 proc. W Łódzkiem jest lepiej niż myślimy? A może jest tak źle, że już nawet wyjeżdżać nam się nie chce?

  Najpierw trzeba powiedzieć, dlaczego wyjeżdżają ludzie z województw, które są na szczycie tej tabeli. Opolskie - bo jest wiele powiązań rodzinno-towarzyskich z obszarem niemieckojęzycznym. Podlaskie, bo jest taka tradycja, już przed wojną była stamtąd duża emigracja, zwłaszcza do krajów Beneluksu. Podobnie na Podkarpaciu, z tym że stąd ludzie emigrują głównie do Ameryki.
  Łódzkie takich tradycji nie ma. Drugi czynnik - mieszkańcy zwłaszcza północno-wschodniej części województwa znajdują pracę na terenie aglomeracji warszawskiej. To może być nawet kilkadziesiąt tysięcy osób, mamy więc do czynienia z dużą wewnętrzną emigracją. Podobnie od Radomska na południe ludzie szukają pracy na obrzeżach aglomeracji śląskiej. To znów kilka czy kilkanaście tysięcy osób.

  Naiwne pytanie: przed laty słyszeliśmy hasła nawołujące emigrantów do powrotu. Dlaczego Polska ich już nie wzywa?

  Nie tyle Polska, ile rząd. Polska jako wspólnota niewątpliwie emigrantów potrzebuje, aczkolwiek w obecnych warunkach ich powrót sprawiłby, że wskaźnik bezrobocia podniósłby się. Dla tych ludzi w większości etatów by nie było. Część z nich sama jednak mogłaby sobie stworzyć miejsca pracy. Dlatego wezwanie do powrotu spotkałoby się z pozytywnym odzewem, gdyby nastąpiły zmiany systemowe pozwalające na wykorzystanie przedsiębiorczości i umiejętności tych ludzi. Nie stało się jednak nic, co otwierałoby rynek, redukowało biurokracje, czyniło administrację i prawo przyjaznymi przedsiębiorcom. Nie bardzo jest więc do czego wzywać, poza odwoływaniem się do sentymentów. Na pewno rząd zrobił bardzo niewiele, żeby zachęcić emigrantów do powrotu. Nie programy propagandowe - zwane dziś marketingiem i PR - są nam potrzebne, tylko zmiany systemowe, tworzące warunki do aktywności zawodowej i życiowej.

  Czy emigranci to właśnie ci najbardziej przedsiębiorczy ze swojego pokolenia, którzy biorą los w swoje ręce? A może przeciwnie - najmniej zaradni, którzy nie potrafią nic dla siebie znaleźć w kraju?

  Jest i taka grupa, i taka. Tych, którzy pracują najemnie, jest dużo więcej, niż przedsiębiorców. Ale nawet ci, którzy zajmują się prostymi pracami budowlanymi, zarabiają w gastronomii czy hotelarstwie, wyjechali do obcego kraju, pokonali barierę językową i kulturową, zdecydowali się na wiele wyrzeczeń do czasu aż się jako tako urządzą. W ten sposób dowiedli tego, że są ponadprzeciętni w swojej grupie zawodowej czy wiekowej. Podjęli wyzwania o dużej skali trudności. Gdyby z tymi doświadczeniami i dyscypliną pracy, samodzielnością, wrócili do kraju i tu się realizowali, to bardzo by nas wzbogacili w kwestii kultury i szacunku dla pracy.

  Barierą przed powrotem jest brak pracy w ogóle, czy wysokość zarobków?

  Dla wielu po prostu nie ma pracy, szczególnie w grupie młodych ludzi z dyplomami. Po drugie praca jest w Polsce opodatkowana podatkiem akcyzowym, jak wódka, papierosy, czy paliwa. Płaca netto jest dużo niższa do kosztów, które ponosi pracodawca. Tym samy taka płaca nie daje satysfakcji ludziom. Oczywiście mówiąc o zarobkach w krajach rozwiniętych, trzeba pamiętać o różnicy w sile nabywczej. Usługi i produkty podstawowe są jednak znacznie tańsze. Stać nas na wyższy standard życia, niż wynikałoby to z prostego przeliczania. A z drugiej strony, jeśli będziemy mierzyć wartością godziny pracy, to okazuje się, że tam nawet pracownik wykonujący proste prace najemne osiąga porównywalny status życia z pracownikiem dobrze zarabiającym w Polsce. Czynnikiem, który mógłby skutecznie zachęcić do powrotu, jest zmiana opodatkowania pracy, żeby pracownik w większym stopniu partycypował w tym co, wytworzy.

  Jakie jest znaczenie 17 mld zł, które emigranci przesyłają rocznie do kraju?

  To jest mniej niż kiedyś. Jeszcze w latach 2005-08 to było około 20 mld zł i drugie tyle przywożone w kieszeniach. W tamtym czasie to były zauważalne pieniądze. Dziś te 17 mld to mniej niż 1,5 procent PKB - nie można tym pogardzić, ale nie jest to kwota kluczowa dla gospodarki. Pieniądze te przede wszystkim zwiększają siłę nabywczą rodzin. Ale warto zwrócić uwagę, że skoro emigranci przesyłają 17 miliardów, to muszą przynajmniej 4-5 razy więcej wytwarzać. Różnica między tym, co wytworzą a tym, co wyślą - czyli około 60-70 miliardów - jest już ewidentną stratą dla gospodarki.

  Rozmawiał Piotr Brzózka

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rota - bis

  sklave

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 11

  Nie rzucim ziemi skąd nasz ród
  Przodkowie tak śpiewali
  Nas docisnęła bieda głód
  Rządzący nas sprzedali

  I szukać chleba przyszło nam
  U obcych za granicą
  I każdy radzi sobie sam
  Tu z nami się...rozwiń całość

  Nie rzucim ziemi skąd nasz ród
  Przodkowie tak śpiewali
  Nas docisnęła bieda głód
  Rządzący nas sprzedali

  I szukać chleba przyszło nam
  U obcych za granicą
  I każdy radzi sobie sam
  Tu z nami się nie liczą

  Gdzie murzyn robić nie chce już
  Polaka tam postawią
  A my tyramy no bo któż
  Gdy oni piją, bawią

  Rzucilim ziemię, honor też
  Da Bóg że nie na długo
  Za chlebem los nas wygnał precz
  By być u obcych sługą

  Do kraju ciągle wracać strach
  Gdy bandy ster trzymają
  Zwalają wszystko na ten krach
  A sami rozkradają

  Głodowe pensje chcą dać nam
  A sami brać miliony
  A ty człowieku radź se sam
  Utrzymaj dzieci, żonę

  Kiedyś to Polak ruszał w świat
  Gdy obcy nam rządzili
  A dziś okrada brata brat
  Takiej dożylim chwili

  I czasem myślę że to sen
  Jak wrócę to się zmieni
  Do domu który w Polsce hen
  Stawiany na swej ziemi

  Wrócę do ziemi skąd nasz ród
  Wrócę do Polskiej mowy
  Wrócę gdzie mieszka Polski lud
  Z dumą uniosę głowy

  Lecz życie nauczyło już
  Że w sny nie trzeba wierzyć
  Nadal haruje no bo cóż
  To jakoś trzeba przeżyć.

  Autor: Tomasz Tyszka
  więcej:
  http://sklave.manifo.com/polityka
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie ma już szczawiu, nie ma mirabelek

  członek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 12

  a te co jeszcze są zostały POdzielone wśród swoich

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  celowy holokaust na polakach

  oko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

  Nie po to wypychano młodych i zzradnych ludzi z Polski by teraZ WRÓCILI I ROZLICZYLI ZŁODZIEI I ZDRAJCÓW Z PO. tUSK ZA TO POD TRYBUNAŁ I PASIACZEK NA DŁUGIE LATA.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo