Izraelsko-Polski Zjazd Matematyczny w Łodzi

  Izraelsko-Polski Zjazd Matematyczny w Łodzi

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Uniwersytet Łódzki gości ponad 300 matematyków z 24 krajów świata. Polskie Towarzystwo Matematyczne wybrało największą uczelnię w naszym regionie na gospodarza Izraelsko-Polskiego Zjazdu Matematycznego, który potrwa do czwartku.
  Prof. Adam Paszkiewicz otrzymał Nagrodę Główną PTM im. Stefana Banacha za 2010 r.

  Prof. Adam Paszkiewicz otrzymał Nagrodę Główną PTM im. Stefana Banacha za 2010 r. ©Dziennik Łódzki / archiwum

  Nie brakuje gwiazd królowej nauk - w poniedziałek w Łodzi dał wykład m.in. prof. Elon Lindenstrauss, pierwszy Izraelczyk, który w 2010 r. otrzymał Medal Fieldsa, czyli przyznawane co cztery lata wyróżnienie traktowane jako matematyczny odpowiednik nagrody Nobla.

  Podczas poniedziałkowej ceremonii otwarcia zjazdu prof. Adam Paszkiewicz z Uniwersytetu Łódzkiego odebrał Nagrodę Główną Polskiego Towarzystwa Matematycznego im. Stefana Banacha za 2010 r. Laureat jest kierownikiem Katedry Teorii Prawdopodobieństwa i Statystyki UŁ, Nagrodę Główną PTM zdobył także w 1988 r.

  W poniedziałek w Łodzi wręczono także Międzynarodową Nagrodę im. Stefana Banacha, przyznawaną za najlepszą pracę doktorską z matematyki.
  Wyróżnienie i 20 tys. zł odebrał dr Łukasz Pankowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za rozprawę dotyczącą analitycznej teorii liczb oraz Hipotezy Riemanna. Ta została postawiona w 1859 r., a za jej udowodnienie lub obalenie Clay Mathematics Institute ze Stanów Zjednoczonych ogłosił nagrodę w wysokości 1 mln dolarów. Dr Pankowski jeszcze jej nie zgarnął, ale podobno jest blisko.

  - Trudno obecnie znaleźć przykład zastosowania dla tego co robi dr Pankowski, ale to dla matematyki typowe, że prace teoretyczne czekają na swoje zastosowania w technice i innych gałęziach nauki. Opracowanie elipsy czekało aż 1300 lat zanim wyjaśniło ruch planet - tłumaczy prof. Ryszard Pawlak, dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki UŁ.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo