Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jacek Bogusiak przedstawia nieznaną historię ŁKS. 15 dni do otwarcia stadionu ŁKS im. Władysława Króla. Zdjęcia

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
Fot. Z archiwum Jacka Bogusiaka
Z okazji zbliżającej się uroczystości otwarcia nowego stadionu ŁKS (22 kwietnia), kustosz tradycji ŁKS Jacek Bogusiak przedstawiać będzie w odcinkach historię ŁKS ze szczególnym naciskiem na obiekty klubu z al. Unii. Dziś pierwszy odcinek.

Rada miasta na posiedzeniu 21 lutego 1922 roku przekazała zarządowi ŁKS tereny pod budowę Parku Sportowego za Dworcem Kaliskim. Przekazane tereny miały wymiary 150 m szerokości i 340 m długości. Na zdjęciu widać radość działaczy ŁKS po ogłoszeniu uchwały.
Oficjalne otwarcie obiektu odbyło się w wielkim tygodniu jubileuszu klubu 10 sierpnia 1924 roku. (Podawana przez niektórych inne fakty są nieprawidłowe, mecz z Turcją był wcześniej, ale nie miał charakteru oficjalnego wydarzenia).
Sportowcy ŁKS zebrali się na placu Łódzkiej Straży Ogniowej przy Konstantynowskiej 4. Następnie przemaszerowali ulicą Piotrkowską do katedry, a później przez Park Poniatowskiego na stadion. Tam odbyła się uroczystość poświęcenia boiska i pierwszego sztandaru ŁKS. Publiczności zaprezentowały się wszystkie drużyny ŁKS. Odbyły się zawody lekkoatletyczne i mecze piłkarskie ŁKS - Warta Poznań. Wieczorem odbył się bankiet w sali Malinowej Grand Hotelu.

W piątek 15 sierpnia 1924 roku odbył się mecz ŁKS - Vasas Budapeszt (1:2) oraz zawody lekkoatletyczne i koszykarskie. W sobotę 16 sierpnia zorganizowano zawody lekkoatletów, a w niedzielę 17 sierpnia - zawody w piłką uszatą, siatkówkę, biegi i skoki. Na koniec odbył się rewanżowy mecz ŁKS - Vasas Budapeszt, który łodzianie wygrali 2:1.

Uroczystość poświęcenia boiska i sztandaru ŁKS z okazji jubileuszu 15-lecia klubu i otwarcia Parku Sportowego ŁKS.
Msza święta, po której nastąpiło poświęcenie boiska i sztandaru celebrował ksiądz biskup Tymieniecki w asystencji księdza kanonika Wojdasa i księdza proboszcza Grzelaka.
Na uroczystości obecni byli m.in. przedstawiciel okręgowych władz Łódzkiego Związku Piłki Nożnej, generał brygady Małachowski, wiceprezydent miasta Groszkowski, wicewojewoda Łyszkowski, prezes rady miejsce dr Fichna, dyrektor główny zarządu miasta Łodzi Zalewski, zastępca komendanta Policji Państwowej Okręgu Łódzkiego nadkomisarz Żółtaszka.
W czasie mszy pieśni religijne wykonał chór kościoła św. Krzyża. Grała orkiestra Fabryki Poznańskiego.

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki