Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak będzie wyglądał odbudowany Pałac Saski w Kutnie? [WIZUALIZACJA]

Tomasz Dębowski
Autorem wstępnej wizualizacji kompleksu muzealnego, w skład którego wejdą Pałac Saski i Muzeum Regionalne w Kutnie, jest profesor Maciej Świtała
Autorem wstępnej wizualizacji kompleksu muzealnego, w skład którego wejdą Pałac Saski i Muzeum Regionalne w Kutnie, jest profesor Maciej Świtała facebook
Znana jest już jedna ze wstępnych wizualizacji przyszłego kompleksu muzealnego, w skład którego wejdzie Muzeum Regionalne w Kutnie oraz odbudowywany Pałac Saski.

- Na razie są to bardzo wstępne założenia, ostateczny projekt powinien być przedstawiony jesienią. Myślę jednak, że kompleks mógłby tak wyglądać - mówi Piotr Stasiak, zastępca dyrektora Muzeum Regionalnego w Kutnie do spraw związanych z odbudową Pałacu Saskiego. - To jest schemat wizualizacji, pokazujący, jak może wyglądać kompleks, z pewnością będą powstawały kolejne. Jest to obecnie jeden z etapów procesu konsultacyjnego. Gotowy plan kompleksu będziemy chcieli zaprezentować społeczeństwo pod koniec października tego roku.

Autorem pierwszej wizualizacji jest prof. Maciej Świtała z Katedry Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Za projekt odpowiadał będzie natomiast Paweł Filipowicz, architekt, kierownik łódzkiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzic-twa.

W Pałacu Saskim cały czas trwają prace archeologiczne. Jest to bardzo cenny zabytek, jeden z czterech królewskich pałacyków króla Augusta III, jedyny, jaki zachował się w naszym kraju.

Od czerwca, czyli momentu rozpoczęcia prac archeologicznych na terenie pałacu, ustalono m.in. miejsce, w którym funkcjonowała kaplica, potwierdzono też w dużym stopniu plan pałacu i rozmieszczenia pomieszczeń królewskich. Archeolodzy z Łodzi i Kutna odnaleźli także wiele cennych przedmiotów. Znaleziono przykłady ceramiki, kafli piecowych, wyroby ze szkła i fragmenty glinianych fajek, a na poddaszu skrytkę z dokumentami i przedmiotami codziennego użytku.

W 2017 rozpocznie się główna rewitalizacja obiektu, która może potrwać aż do roku 2020.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki