Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak będzie wyglądała tegoroczna Wielkanoc? Znów bez święcenia pokarmów?

Anna Gronczewska
Wprowadzenie nowych obostrzeń związanych z pandemia sprawiło, że nie wiadomo jak będzie wyglądać tegoroczna Wielkanoc. O normalnych świętach trzeba zapomnieć. Wiele wskazuje, że będziemy mieć powtórkę sprzed roku.CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>>
Wprowadzenie nowych obostrzeń związanych z pandemia sprawiło, że nie wiadomo jak będzie wyglądać tegoroczna Wielkanoc. O normalnych świętach trzeba zapomnieć. Wiele wskazuje, że będziemy mieć powtórkę sprzed roku.CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>>Grzegorz Gałasiński/Krzysztof Szymczak
Wprowadzenie nowych obostrzeń związanych z pandemia sprawiło, że nie wiadomo jak będzie wyglądać tegoroczna Wielkanoc. O normalnych świętach trzeba zapomnieć. Wiele wskazuje, że będziemy mieć powtórkę sprzed roku.

Jak będzie wyglądała Wielkanoc?

A jeszcze niedawno wydawało się, że w kościołach w Wielką Sobotę odbędzie się tradycyjne święcenie pokarmów. Niestety wiele wskazuje, że jednak do tego nie dojdzie.

Obawiamy się, że przed Wielkanocą wprowadzone zostaną nowe obostrzenia, może całkowity lockdown – mówi jeden z łódzkich księży. - Tym bardziej, że ilość zakażeń koronawirusem ciągle wzrasta. Boję się, że może nawet zamknie się kościoły. Albo tak jak w ubiegłym roku we mszach i nabożeństwach będzie brało pięć osób.

Obecnie w kościołach podczas mszy św. i nabożeństw może przebywać jedna osoba na piętnaście metrów kwadratowych. Tak więc ilość wiernych zależy od wielkości świątyni. Są więc kościoły w których może przebywać 50 – 100 osób, ale i takie gdzie liczba wiernych nie powinna przekroczyć 20 czy 30, W ubiegłym roku liczba osób w świątyniach została ograniczona do pięciu osób. Ale przed samą Wielkanocą zwiększono ją do 50.

Znów bez święconki?

Rok temu w Wielkanoc nie było tradycyjnych procesji rezurekcyjnych. A przede wszystkim zabrakło poświęcenia pokarmów.

Nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów! - pisali biskupi w komunikacie wydanym przez Prezydium Episkopatu Polski. - Zamiast tego proponujemy obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”.

Biskupi podkreślali, by w w Wigilię Paschalną i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie używać pokropień. Tymczasem w niektórych kościołach proponuje się święcenie pokarmów w...samochodach.

Czy będzie Msza św. Krzyżma?

W ubiegłym roku w archidiecezji łódzkiej Wielki Czwartek nie było tradycyjnej Mszy Św. Krzyżma. Wielki Czwartek to dzień w którym Jezus ustanowił sakrament kapłaństwa i eucharystii. Zbierali się na niej wszyscy księża i zakonnicy z archidiecezji łódzkie. Biskup święcił na niej olej krzyżma i olej chorych. Olej krzyżma służy do namaszczania w trakcie sprawowania sakramentów: chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich. Olej chorych używany jest podczas posługi kapłana wśród chorych W czasie tej liturgii duchowni odnawiali zwykle przyrzeczenia kapłańskie, które składali w dniu swoich święceń.. W tym roku planowano taką mszę, mieli wziąć w niej udział księża będący przedstawicielami poszczególnych dekanatów. Jednak wprowadzenie nowych obostrzeń sprawiło, że nie wiadomo czy niej dojdzie. Dalej obowiązuje dyspensa abp Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego od obowiązku udziału w niedzielnych mszach świętych oraz podczas nakazanych świąt. Wiele wskazuje, że zostanie przedłużona na Wielkanoc.
Nie wiadomo też czy w najbliższą Niedzielę Palmową odbędą się procesje i święcenie palm.

Zobacz również

Horoskop marzec 2021: Dla kogo wiosna będzie szczęśliwa?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki