Jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej? Wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Materiał informacyjny Alior Bank
Udostępnij:
Bankowość elektroniczna zdobyła w ostatnich latach dużą popularność wśród Polaków. W dobie pandemii mieliśmy do czynienia ze szczególnym wzrostem zainteresowania zdalnym dostępem do banku. Zgodnie z danymi Związku Banków Polskich tylko w drugim kwartale br. z tego kanału aktywnie korzystało ponad 20 mln użytkowników. Tę rosnącą popularność niestety próbują wykorzystać cyberprzestępcy, którzy stosują różne techniki, aby wyłudzić od użytkowników dostęp do konta osobistego. Czy możemy zatem korzystać z usług banku online bezpiecznie? Tak, jeśli wdrożymy w życie określone zasady. Klienci Alior Banku dzielą się poradami, jak uchronić się przed cyberprzestępczością, przedstawiając jednocześnie największe zalety korzystania z nowoczesnej bankowości.

Jak radzić sobie z cyberprzestępczością w banku?

Cyberprzestępczość to problem, który może dotknąć każdego właściciela rachunku bankowego. Klienci Alior Banku radzą sobie z tym problemem na szereg różnych sposobów, wykorzystując dostępne na rynku rozwiązania.

W każdym komputerze mam zainstalowany program antywirusowy. To pierwszy krok, aby uchronić się przed niebezpiecznymi sytuacjamimówi nam pan Jerzy Maciejczyk z Warszawy.

Zainstalowałam sobie specjalne oprogramowanie, za pomocą którego mogę zgłosić niepokojące incydenty. Gdy tylko mam jakieś wątpliwości dotyczące transakcji, jestem w stanie je szybko zweryfikowaćprzyznaje pani Klaudia Cychowska z Ostrołęki.

Jak więc widać, jednym z działań w walce z cyberprzestępczością jest inwestycja w odpowiednie oprogramowanie. To jednak tylko połowa sukcesu. Powinniśmy bowiem pamiętać o tym, żeby dodatkowo unikać określonych działań, takich jak:

 • podawanie innym osobom numeru karty lub kodu CVV/CVC, kodów BLIK albo loginu i hasła do konta bankowego, nawet jeśli osoby te podają się za pracowników banku;
 • instalowanie na telefonie lub komputerze aplikacji pochodzących z nieznanych lub niezaufanych źródeł;
 • klikanie w podejrzane linki przesłane SMS-em lub za pomocą komunikatora albo otwieranie przesłanych załączników.

Chcąc uniknąć utraty wrażliwych danych, należy również pamiętać, aby bardzo dokładnie czytać treść SMSów lub powiadomień z kodami zatwierdzającymi transakcję – nie można tylko przepisywać samego kodu. Konieczne jest sprawdzenie, czy treść tego SMSa lub powiadomienia jest zgodna z operacją, którą chcemy wykonać. Jak widać – bezpieczeństwo w sieci w dużej mierze zależy od nas samych.

Jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo, bardzo ważne jest również, aby dokładnie sprawdzić numer, z którego dzwoni do nas nadawca. W Alior Banku istnieje możliwość ustawienia dodatkowo hasła zwrotnego, za pomocą którego możemy zweryfikować osobę dzwoniącą z banku. Gdy nasz rozmówca nie zna tego kodu, powinniśmy się rozłączyć i powiadomić instytucję o takim wydarzeniu. W ten sposób zabezpieczymy się przed telefoniczną próbą podszycia pod pracownika banku.

Bankowość internetowa i mobilna – z czego wynika jej rosnąca popularność?

Bankowość mobilna i internetowa to spore uproszczenie dla klientów banków. Wpływają one na szybkość realizacji transakcji oraz pozwalają na uzyskanie precyzyjnych informacji na temat dostępnych produktów bankowych w dowolnym miejscu i czasie. Klienci pozytywnie podchodzą do innowacyjnych rozwiązań oferowanych przez bank.

Bankowość internetowa – to duża wygoda w pandemicznych czasach. Bardzo dobrze oceniam to rozwiązanie

 • informuje nas pan Jerzy. I nie trudno się nie zgodzić z jego słowami. W Alior Bank przy pomocy bankowości elektronicznej możemy bowiem wykonywać szereg czynności dotyczących:
 • rachunków (sprawdzenia historii operacji, salda, otwarcia konta i jego bieżącej obsługi),
 • przelewów (także zagranicznych, odroczonych, stałych, doładowania telefonu),
 • zarządzania kartami debetowymi i kredytowymi,
 • lokat (ich zakładania, zamykania, sprawdzania bieżącego stanu),

- pożyczek i kredytów (zaciąganie nowych, informacja o obecnych i spłata).

System bankowości elektronicznej Alior Bank cechuje się nie tylko wygodą, ale i prostotą obsługi. Klienci banku wysoko oceniają także możliwości, jakie daje bankowość mobilna.

Jestem bardzo zadowolona. System bankowości internetowej w Alior Banku jest bardzo intuicyjny. Podobnie jest w przypadku wersji mobilnej. Cokolwiek chcę zrobić w aplikacji, nie mam problemu ze znalezieniem odpowiedniej opcji. Warto korzystać z tych kanałów – to doskonałe rozwiązanie do zarządzania budżetem domowym i monitorowania zrealizowanych transakcji– referuje pani Klaudia.

Pani Klaudia pochwaliła się nam także, że używa aplikacji bankowej – Alior Mobile, która jest pomocna przy codziennych czynnościach, takich jak chociażby zakupy:

Za jej pomocą korzystam z nowoczesnych form płatności – m.in. BLIKA. Ostatnio używam go nawet częściej niż karty płatniczej.

Jakie sprawy urzędowe załatwimy przez bank?

Obecnie za pośrednictwem banku załatwimy wiele spraw urzędowych. Świadomi tego są także klienci Alior Banku. Niektórzy z nich są już nawet do tego przyzwyczajeni i bankowość elektroniczna nie ma dla nich już żadnych tajemnic.

Nie miałam takiej potrzeby, ale wiem, że taka opcja jest tam dostępnainformuje nas pani Klaudia Cychowska.

Korzystałem z załatwiania spraw urzędowych online. To bardzo dobrze w Alior Banku działa i jestem z zadowolony z dostępnych opcji. Jeśli chodzi o rodzaj spraw to załatwiałem w ten sposób m.in. tematy ZUS-owskie czy też zezwolenia na pracę cudzoziemca w Urzędzie Pracydodaje pan Jerzy Maciejczyk.

Wśród innych spraw urzędowych, które załatwimy online, możemy wymienić m.in. także złożenie wniosku o:

 • świadczenie Dobry Start i 500+,
 • dokumenty (jak np. dowód osobisty, odpis aktu urodzenia),
 • rejestrację działalności gospodarczej.

Za pomocą bankowości elektronicznej możemy zdalnie założyć profil zaufany i w ten sposób bez przeszkód i przez Internet sprawdzić m.in. historię naszego pojazdu i liczbę posiadanych obecnie punktów karnych, jak również złożyć wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dziś z profilu zaufanego, który jest kluczem do e-usług, korzysta blisko 13 mln Polaków – a liczba ta z kwartału na kwartał systematycznie rośnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej? Wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć - Polska Times

Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie