Jak brexit wpłynie na Polaków? Czy mieszkasz w Polsce, czy w Wielkiej Brytanii - spodziewaj się zmian

DW
Jak Brexit wpłynie na Polskę i Polaków? Czego powinni się spodziewać przedsiębiorcy, a czego konsumenci? Czy studenci przebywający w Wielkiej Brytanii będą musieli wrócić do domów? I jak zmieni się status prawny Polaków przebywających na Wyspach?
Jak Brexit wpłynie na Polskę i Polaków? Czego powinni się spodziewać przedsiębiorcy, a czego konsumenci? Czy studenci przebywający w Wielkiej Brytanii będą musieli wrócić do domów? I jak zmieni się status prawny Polaków przebywających na Wyspach? 123 RF
Udostępnij:
Jak brexit wpłynie na polską gospodarkę i samych Polaków? Szacunki nie nastrajają optymistycznie. Zmiany czekają przedsiębiorców, pracowników, studentów, a także polskich obywateli na wyspach brytyjskich. Jak zmieni się prawo? Co z funduszami unijnymi? Czego mogą spodziewać się stypendyści? Przedstawiamy zmiany prawne oraz najbardziej prawdopodobną wersję wydarzeń.

Kiedy dojdzie do brexitu? Co to brexit?

31 stycznia 2020 r. Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Jeśli nic się do tego momentu nie zmieni, dojdzie do tzw. twardego brexitu – wyjścia bez jakichkolwiek ustaleń dotyczących sfery społecznej lub gospodarczej. Jakich zmian i utrudnień należy się spodziewać? Będą to z pewnością zmiany w:

  • statusie prawnym obywateli polskich zamieszkujących w Wielkiej Brytanii, jednak bez obywatelstwa polskiego,
  • zasadach prowadzenia wymiany handlowej,
  • programach stypendialnych przeznaczonych dla polskich studentów studiujących w Wielkiej Brytanii,
  • zasadach przekraczania granic.
Jak Brexit wpłynie na Polskę i Polaków? Czego powinni się spodziewać przedsiębiorcy, a czego konsumenci? Czy studenci przebywający w Wielkiej Brytanii będą musieli wrócić do domów? I jak zmieni się status prawny Polaków przebywających na Wyspach?

Jak brexit wpłynie na Polaków? Czy mieszkasz w Polsce, czy w...

Jakie będą skutki brexitu?

Skutki brexitu są już jak najbardziej namacalne. Według szacunków Bloomberg Economics, od samego referendum w 2016 r., jego koszt wyniósł ok. 130 mld funtów. Koszty te wciąż rosną. Sami Wyspiarze najbardziej obawiają się problemów z dostawami żywności. Twardy brexit oznacza, że wprowadzone zostaną ograniczenia w przepływie towarów. Szacuje się, że nawet 20% Brytyjczyków gromadzi zapasy żywności, lekarstw i napojów. Do sierpnia 2019 wartość zachomikowanych zapasów wynosiła ok.4,3 mln euro. Warto podkreślić, że mimo działań w ramach operacji „Yellowhammer”, która ma uratować kraj przed ewentualnym chaosem, eksperci obawiają się problemów z zaopatrzeniem i ruchem na granicach.

Czy Polacy będą musieli wracać? Czym jest status rezydenta?

Jednym z olbrzymich wyzwań administracyjnych jest potwierdzenie legalności pobytu wszystkich obywateli UE, którzy chcą pozostać w Zjednoczonym Królestwie. Obowiązek rejestracji obowiązuje wszystkie osoby, które nie są obywatelami brytyjskimi, również tych, którzy posiadają status rezydenta albo osoby osiedlonej. Szacuje się, że rejestracji będzie musiało dokonać od 3,2 do 3,8 mln Europejczyków, przy czym resort jest w stanie przyjąć jedynie 4 500 wniosków dziennie.

Czy brexit doprowadzi do bezrobocia? Kto straci najwięcej?

Nikt dokładnie nie wie, ile miejsc pracy zostanie zlikwidowanych w całej Unii Europejskiej. Szacunki zamykają się między 1 mln, a 1,7 mln miejscami pracy. Brexit najmocniej dotknie Niemcy, które utracą prawie 300 tys. miejsc pracy oraz Francję, gdzie pracę straci 141 tys. osób. Kolejne na liście są Włochy, gdzie pracę straci ok. 139 tys. osób oraz Polska. W naszym kraju może zniknąć aż 123 tys. miejsc pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Materiał oryginalny: Jak brexit wpłynie na Polaków? Czy mieszkasz w Polsce, czy w Wielkiej Brytanii - spodziewaj się zmian - Gazeta Pomorska

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
17 stycznia, 23:04, Gość:

Malo się nie posikalam jak to Brytyjczycy gromadzą żywność jakaś totalna bzdura kto to pisze i---t

Brytyjski dzienni The Guardian tak napisał po przeprowadzonej ankiecie, ignorancie znafco wszystkiego

G
Gość

Malo się nie posikalam jak to Brytyjczycy gromadzą żywność jakaś totalna bzdura kto to pisze i---t

Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie