Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dobierać okna dachowe do różnych pomieszczeń na poddaszu?

Materiał partnera
Rozmawiamy z Moniką Kupską-Kupis, architektką firmy VELUX Polska Dobór odpowiednich okien na poddasze mieszkalne to kwestia zarówno estetyki jak i funkcjonalności, ale też ostatecznie dość szeroko pojętej ekonomii gospodarstwa domowego: ile wydamy? I ile zaoszczędzimy. O tym jak naprawdę powinno się dobierać okna, opowiedziała nam Monika Kupska-Kupis, architekt firmy VELUX Polska

Będziemy rozmawiać o oknach. Tylko, czy coś pozostało do dopowiedzenia? Temat maglowany jest przed zimą we wszystkich mediach branżowych. Wiadomo: PCW, drewniane, poliuretanowe odpowiadają za ilość światła i ciepło w pomieszczeniu...
Monika Kupska-Kupis:
Nie tylko. Odpowiednio dobrane i prawidłowo rozmieszczone okna dachowe mają ogromny wpływ na bilans energetyczny całego budynku, doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym oraz wentylację.

No to jak je dobierać? Co ma wpływ?

Zacznijmy od usytuowania budynku na działce. Ze względu na to, że okna są źródłem pasywnego ogrzewania słonecznego, kierujemy się stopniem nasłonecznienia. Z tego powodu od strony północnej warto stosować produkty o wyższym współczynniku izolacyjności termicznej, z kolei z południa na ogół do osiągnięcia dodatniego bilansu energetycznego wystarczą okna ze standardowym energooszczędnym oszkleniem.

Wielkość i ilość okien również dobieramy do położenia budynku?

Zdecydowanie. Weźmy pod uwagę, że w sumie powierzchnia okien powinna stanowić około 10% powierzchni podłogi pokoju. Ilość i wielkość zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Dla przykładu: jeśli na dachu równomiernie rozłożymy większą ilość mniejszych okien, to one dadzą nam w sumie więcej światła niż jedno duże. Mimo tej samej powierzchni szyby. Jeśli mamy wybór, to znacznie lepiej zamontować okno od południa - wówczas w ciągu dnia zdecydowanie lepiej doświetli wnętrze. Z kolei w małych pomieszczeniach najlepszym wyjściem jest usytuowanie okna centralnie, dzięki czemu słońce będzie mogło oświetlić cały pokój.

No to o świetle wiemy już całkiem sporo. Druga kwestia to wentylacja, a co za tym idzie sposób otwierania okien? Na poddaszu to ważna kwestia.

Sprostuję. Nowoczesne okna dachowe umożliwiają dopływ świeżego powietrza również wtedy, gdy okno jest zamknięte, dzięki wyposażeniu w specjalne klapy wentylacyjne. Natomiast na pewno sposób otwierania ma diametralne znaczenie dla ich funkcjonalności, co widać na co dzień: gdy chcemy przewietrzyć szybko pomieszczenie, umyć okno, czy po prostu przez nie wyjrzeć.

Wobec tego jakie możliwości otwierania okien dachowych mamy do dyspozycji?

Szerokie. Możemy wybrać okna obrotowe z górnym lub dolnym systemem otwierania, klapowo-obrotowe, a także sterowane elektrycznie. Górny system otwierania sprawdzi się najlepiej w sytuacji, gdy okno zamontowane zostało stosunkowo nisko. Wówczas wygodny będzie uchwyt dostępny na wyciągnięcie ręki, nie wymuszający nas do schylania się. Meble nie utrudnią nam otwierania okna, a zatem spokojnie można ustawić pod nim biurko, stół czy kanapę. Czasami jednak konstrukcja poddasza wymusza zainstalowanie okna wyżej, np. ze względu na większą wysokość ścianki kolankowej, która może mieć nie 90, a 150 cm. Wówczas najbardziej praktycznym i wygodnym rozwiązaniem będzie wybór okna z dolnym systemem otwierania. Tutaj ograniczy nas to nieco aranżacyjnie, bo do okna trzeba mieć swobodny dostęp, a co za tym idzie nie możemy bezpośrednio pod nim ustawić mebli. Z kolei trzeci rodzaj, czyli okna o podwójnym systemie otwierania - klapowo-obrotowe doskonale sprawdzą się w tych pomieszczeniach, w których zależy nam na panoramicznym widoku. Możemy zatrzymać je w dowolnej pozycji, uchylając nawet do kąta 45 stopni.

Wspomniała pani też o sterowaniu elektrycznym...

To rozwiązanie dla miłośników wyjątkowo komfortowych rozwiązań. Otwieramy i zamykamy okna bez wstawania z kanapy, a nawet programujemy sobie czas wietrzenia. Mamy tu możliwość wyboru okien z fabrycznie wbudowanym silnikiem i sterownikiem, albo takich, do których system elektryczny można domontować później. Jeśli jednak ktoś się zastanawia nad takim rozwiązaniem choćby na przyszłość, to najlepiej już na etapie budowy doprowadzić zasilanie w okolice okna, co pozwoli uniknąć dodatkowych prac remontowych w późniejszym okresie.

A czy okna dopasowujemy też w jakiś sposób do rodzaju pomieszczenia? Do sypialni, łazienki...

Zdecydowanie. Na przykład w sypialni doskonale sprawdzą się okna z pakietem wyciszania deszczu. Niebagatelna sprawa, gdy idzie o spokojny sen. Z kolei wybierając okna dachowe do kuchni i łazienki trzeba koniecznie zwrócić uwagę na materiał z którego są wykonane: powinny być w jak najwyższym stopniu odporne na wilgoć i nie wymagać konserwacji. Niezwykle istotna jest też wydajna wentylacja, którą sprawdzimy już przy pierwszym gotowaniu lub kąpieli. Właśnie tutaj sprawdzą się genialnie okna elektryczne, które zaprogramowane, automatycznie przewietrzą pomieszczenie. W pokoju dziecięcym z kolei pierwsze skrzypce gra bezpieczeństwo. Tutaj postawimy na okna dachowe z systemem górnego otwierania, z którym maluch sam sobie nie poradzi. Najlepszym wyborem tutaj będzie też okno z szybą bezpieczną, która – nawet w przypadku silnego uderzenia i stłuczenia pozostanie w ramie okna sklejona folią i nie spadnie na śpiące lub bawiące się dziecko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki